• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Atmosferski uslovi

Started by dragan1956, November 12, 2023, 12:19:22 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dragan1956

Ne znam kako je Vama ostalima, ali mene vlaga "ubi"  :-\ . Nebo ume da na prvi pogled izgleda solidno, zvezde su dosta sjajne, ali kada se pogleda u teleskop, razočarenje. Jupiter ima sjajni oreol oko sebe jer vlaga stvara difuznu koronu na površini nekoliko puta većoj od same planete. Uvećanje od 150-200 puta je mislena imenica, a ni sa manjim slika nije jasna. Saturn mutan, mesečev oreol se vidi golim okom i govori Vam "ovde kvalitetnog gledanja nema"  :o . Podatci o vlažnosti za Beograd se zadnjih mesec-dva kreću od 70-90%, okulari se magle, tubus postaje vlažan, dokle? Cela prva polovina godine je bila ista takva, u Avgustu i Septembru kada je bila suša nisam bio tu pa ne znam, sada opet. Kako Vi ostali vidite ovu godinu? Pozdrav  ;)

vlaiv

Slabo sam aktivan u poslednje vreme, ali, koliko se sećam, Novembar je uvek bio takav. Čas posla se stvore uslovi da čitava oprema bude prekrivena rosom. Objektivi i ogledala čas posla zamagle.

Treba gledati kakav će pritisak biti. Ako je visok pritisak - onda znači da će biti i magle. Vetar jako utiče na uslove - ako nema vetra, čas posla se stvaraju uslovi za izmaglicu i za rošenje.

Pomaže malo se izdići od tla na bilo koji način. Ako je pri tlu sve vlažno, već na terasi prvog sprata su uslovi mnogo bolji.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

CyberianIce

Ne znam za ostatak atmosfere ali protiv osrošavanja optike se može boriti na sledeće načine:

Izbegavati mesta blizu vode (kanal, reka, jezero) i ne postavljati teleskop na travi/zemlji, pokušati izdići setup što više iznad tla.

Koristiti dew shields, izbegavati objekte u zenitu ili blizu zenita. Ako je moguće njutn teleskop rotirati u prstenovima tako da sekundar "visi" naglavačke. To znatno smanjuje orošavanje sekundara, unutrašnja strana okulara je zaštićena cevkom fokusera a okular je okrenut na dole tako da se mnogo manje magli. Jedino što onda posmatranje postaje limbo dens.

Koristiti dew heatere na refraktorima, na njutnu evelnutalno samo na sekundaru.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

PavleR

November 12, 2023, 02:31:49 pm #3 Last Edit: November 12, 2023, 02:41:10 pm by PavleR
Pozdrav.

U pravu si za vlaznost ove godine. Ovo leto i jesen su znatno ''vlazniji'' od prosih.  Recimo, proslog jula i avgusta nije bilo nikakvog problem sa vlagom, dok ovog leta na prste jedne ruke mogu da nabrojim noci kada nisam morao da odmagljujem makar trazilac, ako ne i sam sekundar.

Nazalost, problem vlage je cesto obrnuto proporcionalan kvalitetu posmatracke pozijie - sto je pozicija izolovanija i mracnija i vlaga je veca. Ja recimo posmatram skoro pa iz sume. Imam dobru poziciju jer u krugu od jednog kilometra oko sebe imam samo jednu ulicnu svetiljku, ali me zato vlaga ''razbija''. Sa dve strane sam okruzen sumumom koja zadrzava vlagu i desavalo se da mi se i trazilac i sekundar zamagle vec za vreme hladjenja teleskopa, tj. pre nego sto sam i poceo posmatranje.

Slazem se svim sto su Vlaiv i Cyberianice rekli. Jedino dobro resenje za resavanje problema vlage su heater-i koji se kace na sekundar i trazilac. Drugo najbolje resenje je dew-shield. Video sam teleskope gde su ljudi na vrlo jednostavne nacine pravili stitnike od kanti i savijenih komada plastike. To nece spreciti magljenje ali ce ga znatno usporiti. Ja bih tome dodao jos jedno izuzetno prosto resenje - fen. Imam motalicu sa kablom od 50m, razmotam je od prve struje do pozijije, i onda minijaturnim fenom lako resim problem magljenja trazioca. Dovoljne su 3-4 sekunde blagog mlaza malkog vazduha i problem ce biti resen. Za sekundar ne volim da koristim fen zbog rasipanja prasine i unosenja toplog vazduha u tubus, ali sam nekoliko puta morao i njega da odmagljujem na isti nacin. To je kod mene moguce zato sto posedujem flex teleskop, pa je pristup sekundaru lagan sa svih strana a to malo mlakog vazuda brzo napusti tubus. U ovom trenutku uz pomoc kolega trajno resavam taj problem ugradnjom grejaca za sekundar i trazilac.

Na kraju, sto se tice zamagljene slike objekata u okularu, to retko kad ima veze sa vlaznoscu samog vazduha. Problem je u zamagljenosti optike. Ako je i sa suvom optikom slika objekata maglovita to je pre zbog visokih oblaka koje cesto i ne vidimo golim okom. Neka od najboljih posmatranja vrsio sam u uslovima ekstremne vlaznosti - vlaga utice na optiku ali ne toliko i na kvalitet pogleda ako je optika suva.

Vlagaa je, bar meni, veciti problem koji visi nad glavom. Najgore sto mozemo da uradimo je da prekinemo posmatranje. ako cekamo samo dobre uslove onda cemo posmatrati eventualno jedanput mesecno. Stoga se ptrotiv vlage treba boriti na sve moguce nacine, i lose i dobre - sve je bolje nego ne posmatrati.
305/1500 Flex-Dobson SkyWatcher
Explore Scientific, serija 68º - 24mm
Explore Scientific 82º - 14mm, 11mm, 8.5mm
Tele Vue Ethos 4.7mm
Tele Vue Type2 UHC filter
Astronomik OIII filter

Yagodinac

Mislim da ste neopravdano iznapadali vlagu  ;D
Kad je vlažno odnosno kad je magla, to je onda vrlo prosto - znači da je vedro i da je moguće uopšte (kako-tako) osmatrati. Atmosferska inverzija je najčešće znak da će u dolinama biti magla, vetar je ispod 0.5m/sec i ako se malo popnete sve će biti u redu, čak je moguće da iznad sloja inverzije imate orkanski vetar (pošto vetar duva po slojevima) i čim imate vetar - nemate vlagu.
Ako nema inverzije šanse da se pojave oblaci se multiplikuju. Ovo leti obično nije problem i noći su uglavnom vedre, ali jesen, zima i proleće su na Balkanu vedri samo prilikom inverzije u kombinaciji sa anticiklonom. U ostatku zapadne Evrope je situacija, na moju žalost, najčešće još gora po tom pitanju. Sever Nemačke npr kao i jug nordijskih zemalja mislim da nema više od 50 vedrih dana godišnje. Tamo onda astronomijom se baviš samo ako otputuješ negde na godišnji odmor  ::)

Astro_fun_times

Da, ove godine se dosta ljudi zali na vlagu.
Sto kaze Pavle, fen, ako je struja u blizini resava problem.
Ako nije, mora se bezati od trave i zemlje, traziti neku terasu ili tako neato.
Kod vizuelnog posmatranja je to jos gore jer samo telo i lice, ruke, su topli pa isijavaju svoju toplotu a optika, narocito okulari se ohladili pa se ocas posla zamagle.

SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2