• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Satl ponovo krece

Started by sashastar, December 06, 2006, 07:44:41 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sashastar

Na kosmodromu Kejp Kanaveral na Floridi, sve je spremno za lansiranje šatla 'Diskaveri', koji bi trebalo da poleti u svemir u petak, 8.decembra, u 2.26 sati ujutru po srednjoevropskom vremenu.

Prema oceni sinoptičara, vremenske prilike ne bi trebalo da spreče planirano lansiranje, a 'mogućnost da loše vreme ugrozi let iznosi svega 20 odsto', izjavio je predstavnik NASA, prenela je agencija 'Itar Tas'.

U posadi šatla je sedam članova, od koji su dva već letela u kosmos - 50.godišnji komandir broda Mark Polanski i inženjer Robert Kurbim. Za ostale članove posade, pilota Vilijama Ofelejna i astronaute Đoana Higinbotama, Nikolasa Patrika, Sunita Vilijamsa i Kristera Figlesanga, to će biti prvi kosmički let.

Osnovni zadatak misije 'Diskaveri' je remont električnih aparatura Međunarodne kosmičke stanice. U toku misije, koja treba da traje 12 dana, planirana su tri izlaska u otvoreni kosmos tokom kojega će biti zamenjeni kablovi za napajanje stanice.

solore

Na Nasinom sajtu stoji sat koji odbrojava vreme do poletanja, na osnovu njega poletanje je zakazano za četvrtak u 21 i 35 po našem vremenu?!

sashastar

Izracunaj ponovo i videces da si pogresio

solore

Dobro sam izračunao ali sam provalio da sat pokazuje tzv. Holding time tj. vreme do kog će se sat zaustaviti, resetovati i otpočeti pravo odbrojavanje. Poletanje je u 21 i 35 po njihovom vremenu. Hvala :)

sashastar

Upravo tako.
Ako nebude nesto lose iskrslo sto se cesto desava.
Ko bude u mogucnosti nocas u pola cetiri moci ce pratiti poletanje.

sashastar

Američka agencija za svemirska istraživanja, rano jutros po srednjoevropskom vremenu otkazala je lansiranje šatla 'Diskaveri' zbog lošeg vremena i navela da se pogodni meteorološki uslovi očekuju tek za vikend i početkom sledeće sedmice. 'Prošli su svi termini za ovo lansiranje, te bez jasnih i ubedljivih dokaza da nas očekuje pristojno vreme, otkazujemo lansiranje', saopštila je NASA.

Time je, bar za sada, propalo planirano prvo noćno testiranje šatla posle 2003. godine, kada je došlo do katastrofe 'Kolumbije'. NASA je nešto ranije saopštila da su šanse da lansiranje bude obavljeno u predviđenom terminu samo 40 odsto, jer su se nad svemirski centar Kejp Kanaveral na Floridi nadvili gusti, niski oblaci. Prvi sledeći mogući termin, kako pokazuju vremenske prognoze, mogla bi da bude subota.

Planirana misija sedmočlane posade trajaće 12 dana, tokom kojih će 'prespojiti' niz vodova na Medjunarodnoj svemirskoj stanici, pretovariti skoro dve tone opreme potrebne za rad laboratorije, a Sunita Vilijams će u toj stanici provesti narednih šest meseci. Noćna lansiranja obustavljena su nakon tragedije šatla 'Kolumbija' 2003. godine, kako bi se, u slučaju novih nezgoda, moglo račcunati na pristojne snimke eventualih kvarova.

Prvobitno, NASA je računala da bi 'Diskaveri' mogao da se vrati na Zemlju do Nove godine, a odlaganje lansiranja, kako su rekli, neće predstavljati nikakav poseban problem.


sashastar

Američka svemirska agencija NASA uspešno je lansirala šatl Diskaveri ka Međunarodnoj svemirskoj stanici, javile su agencije. Lansiranje Diskaverija je treća misija američke svemirske agencije u proteklih šest meseci i prvo noćno lansiranje od nesreće šatla Kolumbija 2003. godine. Prethodno je lansiranje bilo zakazano za 8. decembar, ali je odloženo zbog nepovoljnih meteoroloških uslova na Floridi.

'Meteorloški uslovi su izuzetno dobri, šatl je u odličnom stanju, dakle želimo sreću ekipi i vidimo se za 12 dana', poručio je uoči poletanja Majk Lajnbah, koji rukovodi operacijom lansiranja. Pored komandanta leta Marka Polanskog, posadu Diskaverija čine pet muškaraca i dve žene, uključujući prvog švedskog astronauta Kristera Fuglesanga.

Polanski je pre lansiranja rekao da ekipa 'jedva čeka da osvetli tamno nebo iznad Floride'. Planirano je da let Diskaverija traje 12 dana, tokom kojih će posada šatla izvršiti opravke na Međunarodnoj svemirskoj stanici. Posada će doneti i dodatnu opremu za svemirsku laboratoriju i zameniti jednog od tri člana posade svemirske stanice.

NASA planira još 13 sličnih misija do 2010. godine, kako bi završila radove na Međunarodnoj svemirskoj stanici.

Sich

Lepo je ponovo videti nocno lansiranje satla.
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

sashastar

Spejs šatl Diskaveri pristao je uz Međunarodnu svemirsku stanicu gde će ostati nedelju dana kako bi astronauti nastavili izgradnju orbitalne laboratorije i zamenili nemačkog kolegu.

Kapetan šatla Mark Polanski je brzinom od tri centimetra u sekundi letelicu približio svemirskoj stanici kada je došao u njenu blizinu, a zatim se letelica zakačila za nju. Jedan sat pre toga astronauti su fotografisali donji deo šatla kako bi mogli da analiziraju snimke u potrazi za bilo kakvim oštećenjem koje bi moglo da ugrozi njihov povratak na Zemlju. Snimci će biti poslati kontrolnoj misiji koja će ih proučiti.

Šest od sedam astronauta koji su doleteli na svemirsku stanicu, u njoj će provesti nedelju dana, dok će sedmi astronaut, Sunita Vilijam, na njoj živeti šest meseci. Ona će zameniti nemačkog astronauta Tomasa Rajtera iz Evropske svemirske agencije.

Šatl 'Diskaveri' je doneo delove teške dve tone, koji će biti ugrađeni u svemirsku stanicu.

sashastar

Dva astronauta iz svemirskog broda, šatla 'Diskaveri' uspešno su završila prvi od tri planirana izlaska u otvoren kosmos u nastavku izgradnje Međunarodne svemirske stanice.

Amerikanac Robert Karbim i Šveđanin Krister Fuglesang su bili u svemiru šest šati i 36 minuta i na stanicu su, koristeći robotsku dizalicu šatla, montirali deo konstrukcije težak dve tone, a dugačak tri metra. Karbim i Fuglesang su potom povezali električnu instalaciju, klimatizaciju i komunikacije i zamenili jednu spoljašnju pokvarenu kameru. Pored toga, astronauti su utvrdili da nema oštećenja spoljašnje obloge šatla, te je on bezbedan za povratak na Zemlju.

Oštećenje toplotnog štita šatla je 2003. godine izazvalo požar i raspadanje letelice pri ulasku u atmosferu. Poginulo je sedmoro astronauta. Drugi izlazak u svemir je predviđen za subotu. 'Diskaveri' je stigao u ponedeljak na Međunarodnu svemirsku stanicu.