• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Sastav posade za put na Mars

Started by Kizza, September 10, 2007, 09:57:33 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Kizza

Skoro sam cuo za vest da je  propao projekat "Biosfera" i to me nateralo da malo razmislim o sastavu posade za put na Mars.
Ne zamerite mi ako u necemu gresim ali u Engleskoj je napravljena gradjevina koja je fizicki odvojena od nase atmosfere i gde su bile biljke
koje su pravile sopstvenu atmosferu i koje su sluzile za pravljenje hrane.Ideja je da zamisljena kao kad bi posada na putu za Mars imala
"prirodnu" bisferu,sto bi bilo najbolje za astronaute.Za eksperiment su odabrane tri zene i tri muskarca.Planirano vreme je bilo oko jedne godine gde bi fizicki bili totalno izolovani od uticaja Zemljine atmosfere i klime.Zbog toga su odabrani priznati naucnici od kojih su  dvoje bili pshijatri.
Nakon dva meseca eksperiment je morao biti prekinut jer je doslo do fizickog sukoba dve podeljene grupe!
Pitanja:
a.Da li je jos neko cuo za ovaj eksperiment?
b.Da li su podaci tacni?
c.Kakvog bi profila bili "nasi" astronauti?
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

sashastar

Da ekspiramentisalo se o ovome sto kazes i jos se na tome radi.
Samo se neznam da li je bas o ovome rec sto ti navodis.

Laboratoriski je trebalo da se postigne dobijanje
-kiseonika
-hrane
-cak i vode koja bi na izvestan nacin kruzila u tom malom ekosistemu
-a tu je bilo i filtriranja otpadnih ljudskih tecnosti za mogucu ponovnu upotrebu.
-naravno efekti biljaka uticu i pozitivno na ljudsku psihu
ITD
Ako se dogodilo to sto navodis to je ipak tipicno ljudska psihologija.
A naucnici se upravo toga i najvise boje (izmedu ostalih velikih problema)
da je upravo takva izolacija koja bi trajala dosta vremena
najveci neprijatelj buducem putovanju na Mars.

Skyw@lker

Cuo sam za experiment, ali ne znam da li su podaci tacni. Treba malo procunjati po Net-u. Mozda treba poslati ljude koji su pobedili u "Velikom Bratu" :) Hahaha salim se naravno... Mislim da trebaju da budu pre svega naucnici, ali koliko ljudi mogu da ostanu cool na tim dugim putovanjima to je vec pitanje. U svakom sucaju voleo bih da uspeju, ili barem da usasvrse kosmicke brodove i skrate to putovanje na Mars sto je vise moguce.
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."

Toma B

Quote from: Kizza on September 10, 2007, 09:57:33 pm
Pitanja:
a.Da li je jos neko cuo za ovaj eksperiment?
b.Da li su podaci tacni?
c.Kakvog bi profila bili "nasi" astronauti?


a. Da, cuo je jos neko... zove se "Biosfera 2".

b. Nisu. "Biosfera 2" je napravljena u Arizoni ne u Engleskoj. Prva "posada" je ostala unutra sve predvidjeno vreme a to je dve godine. Problemi su osim psiholoskih bili stalno opadanje procenta kiseonika unutar gradjevine tako da su 2 puta morali ubacivati dodatni kiseonik. Drugi veliki problem je u tome sto su stanovnici stalno bili gladni sto ume da bude jako demoralisuce. Problemi sa insektima i biljnim bolestima takodje su doprineli.

c. Kakvi astronauti? Za Mars?

sashastar

Uopste se nemoze reci koji bi astronauti isli na Mars sve dok se
nerese ogromni problemi u vezi tog putovanja.
Ali to jos nece dugo,dugo vremena biti reseno.

NShappy

Ta priča sa biosverom je bila odavno i bilo je nekih problema sa curenjem kiseonika tj. njegovim absorbovanjem od strane, bem li ga, valjda betona korišćenog za pojedine delove te, pa najviše je ličilo na veliku hermetički zatvorenu staklenu baštu.

Ali to nije nikako primenjljivo za samo putovanje. Sistem koji bi tako funkcionisao mora biti malo mnogo veći neko neka normalna letelica. Ta biosfera je bila veličine fudbalskog igrališta.

Mada, čuo ja negde, pojma nemam gde da su Rusi pokrenuli projekat da par ljudi (predpostavljenu posadu za Mars (sada dobrovoljaca)) drže zatovrenu u prostoru najpribližnijem onome u čemu će se leteti na Mars  i to tokom perioda očekivanog puta na Mars. A iz zezanja je to neko i prozvao valiki brat jer će većinu vremena biti nadgledani. Čak će i komunikacija sa spoljašnošću, kako vreme prolazi, kasniti onoliko koliko bi kasnila sa njihovim udaljavanjem od Zemlje.

Kizza

Tomo, ti bas ne verujes da ce iko od ljudi ici na Mars?Da li Rusi i Ameri pricaju bez veze?
Mene vise zanima da li se moze ,prema psiholoskim predospozicijama,kao za podmornicare,naslutiti sastav posade?Pretpostavljam da moraju fizicki biti spremni ali sta je sa psihom?Da li verzija nadgledanja "Velikog brata" moze pomoci?Plasi me opcija kao u prici Artura Klarka Odiseja 2001,da tu ulogu preuzme racunar(HAL)!
Da li je tacan podatak da su naucnici u Biosferi 2 stvarno imali fizicki sukob?
Mislim da je to jako vazno :)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

sashastar

Kao sto sam rekao nemoze se ni predpostaviti koj bi TIM bio u brodu.
Jako je vazno i koji bi ljudi bili potrebni da obsluzuju brod.
Ko zna kakve bi sve zahtevnosti brod sa sobom nosio.
Nemogu svi sve da rade na doticnom brodu.
Naravno da kompjuterska tehnologija koja sada frapantno raste bi bila
od vitalne vaznosti ali sta ako nesto zakaze.
U psiholoskom smislu nikada se nezna koji clan u odredenim uslovima
moze da zakaze ili bolje receno PUKNE.
Kada se bude resila brzina broda koja mora da bude sto veca i samim
tim bi se smanjli i problemi u psihologiji ali bi zato u tehnickom
smislu se uveliko povecavali.
Sigurnost broda je takode od vitalne vaznosti
jer to daje i psihicku stabilnost astronauta.

Toma B

Quote from: Kizza on September 11, 2007, 10:48:34 pm
Tomo, ti bas ne verujes da ce iko od ljudi ici na Mars?Da li Rusi i Ameri pricaju bez veze?


I da i ne.
Ne verujem da ce iko ici na Mars pre 2030-e najranije ,a verovatno ne pre 2050-e ako ikada takva ekspedicija i bude organizovana, odnosno placena. Mozda ovo nekome zvuci pesimisticki zato neka to smatra samo za moje misljenje.
A sto se drugog pitanja tice : Ameri i posebno Rusi su spremni da pricaju sta god je potrebno da bi dosli do novca. Ako publika zeli da cuje za letove na Mars to je ono sto ce im NASA, RKA ili vec koja svemirska agencija pricati. Realno nece se krenuti ka Marsu dok NEKO NE PLATI , a takvih za sada nema. Ne kazem da nema ljudi voljnih da izvedu takav projekat ,ali drzave koji bi mogle da to plate imaju  prioritetnijih stvari...kao na primer ratove za naftu...

Ja licno mislim da, cak i ako budem ziveo 100 godina necu doziveti da vidim ljude na Marsu.(2072. god)smrk :'(
Kakve su tvoje prognoze Kizzo?

Quote from: Kizza on September 11, 2007, 10:48:34 pm
Da li je tacan podatak da su naucnici u Biosferi 2 stvarno imali fizicki sukob?
Mislim da je to jako vazno :)


Rekao bi da je odgovor DA, samo ja ne vidim u cemu je veliki znacaj toga...niko nije ozbiljno povredjen. Osim toga nisu svi u Biosferi 2 bili naucnici...
To je u ljudskoj prirodi...kad ne znas recima probaj silom....(ne kazem da opravdavam ovakav nacin).
Ponekad se pitam da li je toga bilo i na orbitalnim stanicama. To NASA ili Rusi nikada ne bi objavili ,ali zar je to razlog da verujemo da se nikada nije dogodilo....

Kizza

Imam grozan osecaj da samo nas troje ucestvuje u diskusiji ???
Sto se tice da li ce ljudi krenuti na Mars, ubedjen sam da hoce jer smo upropastili klimu na Zemlji pa ce se neki Rus i Amer dogovoriti da je lakse napraviti "cistu" klimu na Marsu nego popraviti ovu?
Ja bih voleo da dozivim spustanje na Mars ali......
Sastav posade je bitan i imao sam neku ludu ideju da bi ih ,mozda, trebalo hipnotisati jer ako to prepustimo racunaru  :o a opet toliku vaznu misiju prepustiti ljudima,ne znam opet toliko pitanja :-X
   
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

moki

a da li bi mogli da se putnici uspavaju kao medvedi?, pa da se probude posle 6 meseci ;D

Kizza

Nije losa ideja!Hm,da li bi to bila prirodna hibernacija?
Da li bi bilo pametno poslati Angelinu Djoli i Bred Pita?
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

sashastar

Nebi valjalo ovo dvoje navedenh jer ce verovatno usvojiti nekoliko marsovaca.

Kizza

Da ,vrlo je moguce!Predpostavljam da se mnogo vole,imaju puno para a i bila bi im lepa reklama!To je dovoljno da se ne posvadjaju ili razvedu ;)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

moki

ne znam, bred bi morao da se dobro potrudi da andju zadrzi srecnom. nauka je ipak na prvom mestu.. ;D