• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Sastav posade za put na Mars

Started by Kizza, September 10, 2007, 09:57:33 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Kizza

Ako Ja dobro razumem religiju, sve sto uradimo je sa dopustenjem Tvorca ???
Mislim da ce nastupajuce ledeno doba biti pogubno za vecinu ljudi i zivotinja a da li treba ici dalje i boriti se ,je po meni,bespredmetno!
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

sashastar

Ne mesajte religiju sa putovanjem na Mars.
Na zemljanima je da odluce gde ce se i kako razvijati covecanstvo.
Veoma je grozno da na jednoj strani ima zemljana koji umiru od gladi
dok je na drugoj strani je razvoj za pohvalu.
Dualnost naseg sveta a i svemira je jos od samog pocetka.
Ja sam za to da se ide i na Mars i na Mesec ali da to neide na stetu samih
ljudi na zemlji nego da se prvo ocisti svoj prag pa onda neka se krene dalje.

data

dobro ajde manucemo religiju ako je na ljudima da odlucuju sami zasto se onda ne udruze svi zajedno i ne krenu ka marsu bilo bi im i jeftinije i krenuli bih pre 2035, nego u pitanju je ko ce pre da zabije zastavu i da kaze ko je glavni ???tako je barem po meni.

Kizza

Stvarno ne znam sta to tera ljude da medjusobno ratuju ???Ako bi se ceo svet udruzio, put na Mars bi bio lako izvodljiv :)
Uh ipak ne mogu nikako da sastavim posadu :-\Mozda tri Abordzina i tri Eskima?
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

r2d2

to ti je kizo barem lako eto posvadjaj se sa nekim pa vidi sta te tera na svadju? al nemoj samnom ja sam pacifista, a i nisam bas nesto raspolozen za svadju...    ;)

vlajkoni

Možda malo offtopic ali sada se razmatraju i druge potencijalne opasnosti od dužih boravka u nultoj gravitaciji kao npr. do sada slabo ispitivana promena genske ekspresije kod mikroorganizma u bestežinskom stanju. Evo jednog istraživanja na tu temu:
http://space.newscientist.com/article/dn12683-space-creates-mutant-superbugs.html

sashastar

Desetak mikroorganizama biće prva živa stvorenja koja će leteti na Mars i nazad, u okviru realizacije projekta 'Fobos-grunt', izjavio je predsednik američkog planetarnog društva Lu Fridman.

Ta misija, između ostalog, ima zadatak da se proveri može li živi organizam da izdrži međuplanetarna putovanja, navodi agencija Itar Tas.

Desetak mikroorganizama biće poslato specijalnim mini-kapsulama koje će leteti do Marsa i nazad i po promenama na organizmima moći će da se ustanovi koliko su živi organizmi spremni za let.

Kako je podsetio direktor Instituta kosmičkih istraživanja Lav Zeljoni, misija 'Fobo-grunt' treba da startuje 2009. godine. Jedan od naučnih ciljeva je i dostavka na Zemlju uzoraka tla sa Fobosa, Marsovog satelita.

Fobos je nebesko telo dimenzija 27x22x19 kilometara. Pretpostavlja se da će misija 'Fobo-grunt' doprineti da se sazna više o njegovom poreklu.

RTS

moki

izgleda da smo definitivno daleko od puta na Mars, ima jos dosta toga da se otkrije... realno, sta mislite za koliko godina ce se poleteti? nesto ne verujem da ce biti skoro...
skoro=desetine i desetine godina

sashastar

Pise ti NASA plan na trecoj stranici.
A mi ovde smo vec nagadali i nije na nama da prognoziramo ali ipak
da se nadamo sto pre to bolje.

Kizza

Nesto mi nije jasno za slanje ovih mikroorganizama ???Zar Rusi nisu bili po jednu godinu u svemiru ???
Zasto to nije merilo ???
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

vlajkoni

Dug boravak u svemiru je rizičan zbog radijacije. Posade na svemirskoj stanici se iz tih ali i drugih razloga rotiraju. Put na Mars i nazad bi bio znatno duži od godinu dana i veoma opasan po posadu korišćenjem sadašnjih šatlova. US Federal Aviation Administration (FAA) uradila je istraživanje koje je pokazalo da bi na putu na Mars 1 od 10 astronauta umro od kancera. Ovo je ogroman problem ,ma da možda tako ne izgleda na prvi pogled, čak mnogo veći od bilo kog inžinjerskog problema. Povodom ovoga Keran O'Brien astrofizičar sa Northern Arizona University kaže: " Ja nevidim način da se problem neprijateljskog radioaktivnog okruženja lako prevaziđe u budućnosti.".
Jedno rešenje koje su ponudili inžinjeri NASA-e je zamena teških metala u izradi šatlova mešavinom "pametnih materijala" karbonskih nanotuba, aluminijuma itd. ali i radikalan redizajn izgleda šatla da bi se obezbedila odgovarajuća raspodela štetne radijacije po njegovoj površini.
Evo jednog od rešenja:



Međutim ti opet ostaju dugoročniji problemi po zdravlje izazvani radijacijom kao što su: katarakta, sterilitet, genetski defekti u potomstvu, ozbiljna oštećenja mozga itd.




NShappy

Takođe, kada odete dalje od Zemljinog magnetnog polja, radijacija je mnogo veća nego u orbiti neposredno iznad Zemlje.

vlajkoni

Ali sada ima i ozbiljnijih problema od radijacije a to je politika i naravno sledstveno tome presuše i finansije.
Naime, ako predloženi godišnji buzet NASA-e bude prihvaćen to će značiti prekid finansiranja svega vezanog za istraživanje Marsa sa ljudskom posadom i odlaganje ove misije na neodređeno vreme. Pragmatični Ameri zele da ovaj novac potroše na misije za povratak na Mesec.
Više na:
http://space.newscientist.com/channel/human-spaceflight/mg19526233.200-mars-society-seeks-to-rescue-crewed-mission.html

Kizza

Cini mi se da stvaranje magnetnog polja velike jacine ne bi bio problem jer sa SUPER PROVODNICIMA ::)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?