• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

dlsr

Started by diviss8611, March 31, 2024, 10:36:44 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

diviss8611

pozdrav svima ,skoro sam nabavio daljinski okidac za fotoaparat a posto sam nov u ovome zna li neko sta i na koliko podesiti. opcije su 1 delay (delay before shutter is released) 2 long(exposure time) 3 intvl (interval) 4 n (number of shots).i ako moze o podesavanjima na fotoaparatu msm da li treba nesto uskladiti sa daljinskim okidacem ,naravno uvek dobro dosli saveti o podesavanjima fotoaparata za slikanje raznih nebeskih objekata,i do sada nisam imao iskustva sa fotoapartima sve mi je novo i nepoznato . inace fotoaparat je canon 550 d astromod i teleskop omegon 250*1200

Yagodinac

Obično ide neko uputstvo uz okidač. Postoji više vrsta i svi kinezi imaju različit firmver koliko sam video.
Ukratko, ako ćeš do 30sec onda ideš na M mod u aparatu, podesiš 10-20-30sec, i ja mislim da na okidaču odabereš najdužu moguću ekspoziciju, tipa dva sata. Ako ima opcija bulb na okidaču, onda još bolje; u tom slučaju aparat lupa jednu sliku za drugom i to je to.
Ako nema bulb onda moraš sve da podesiš, delay kad treba da startuje, može slobodno jedna sekunda; exposure time isto biraš onoliko koliko teleskop i montaža mogu da izdrže bez greške (obično nevođene montaže zavisno od žižne daljine teško isteraju preko 30sec); interval mi nije jasno, možda je to pauza između snimaka - pre 20 godina se svetovalo da ohladiš senzor 30sec između snimaka ali je to danas čist gubitak vremena; broj snimaka staviš koliko hoćeš.
Moj ti je savet da zakačiš ovde fotku daljinskog, možda neko od nas ima isti. Ja imam 7d i on ima opciju B na onom točkiću (bulb), ne znam da li isto to ima i 550d. Ako imaš onda staviš B i na okidaču biraš ekspozicije iznad 30sec, čisto ako ti zatrebaju duže ekspozicije (tipa za startrails).

Astro_fun_times

Quote from: diviss8611 on March 31, 2024, 10:36:44 pmpozdrav svima ,skoro sam nabavio daljinski okidac za fotoaparat a posto sam nov u ovome zna li neko sta i na koliko podesiti. opcije su 1 delay (delay before shutter is released) 2 long(exposure time) 3 intvl (interval) 4 n (number of shots).i ako moze o podesavanjima na fotoaparatu msm da li treba nesto uskladiti sa daljinskim okidacem ,naravno uvek dobro dosli saveti o podesavanjima fotoaparata za slikanje raznih nebeskih objekata,i do sada nisam imao iskustva sa fotoapartima sve mi je novo i nepoznato . inace fotoaparat je canon 550 d astromod i teleskop omegon 250*1200
Sve si sam pohvatao.

1 je odlaganje slikanja, da se tripod ili teleskop smire

2 je duzina ekspozicije.
Na aparatu obicno ide od najkrace ekspozicije sto je verovatno 1/4000 do 30sekundi. Za ekspozicije do 30s ja podesim to u samom aparatu. Recimo ako je ekspozicija ispod jedne sekunde, to podesim u aparatu, primer 1/250 a na daljincu stavim 1s. Kada slikas preko 30s, aparat stavis na "bulb" mode i na daljincu stavis koliko hoces.

3 interval je koliku hoces pauzu izmedju ekspozicija. Ako pravis neki timelapse pa da okida sliku po sliku tokom noci.

4 naravno broj slika.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

diviss8611

fotoaparat ima bulb i dobio sam upustvo za okidac ,znam da treba da istrayujem i ucum ali ja stvarno nemam nikakvo iskustvo sa aparatima i sta koja opcija znaci na istim ,koji iso podesiti i kada ,kvalitet slike,stil slike... hvala vam na objasnjenju za okidac

ε Aurigae

dodji sad za vikend na Letenku, bice nas preko 30 pa cemo sve da resimo
🔭
SVBony SV503 80/560 ED refractor | EQ5 OnStep conversion | Canon 550d astromod
SVBony SV165 30/120 guider scope + SV305 pro gude cam

🔭
SkyWatcher 130/650 newtonian - AZ5

Astro_fun_times

Za astrofotografiju se uglavnom koristi ISO1600.
Nije lose ni ISO800 za svetlije mete. Eksperimentisi ali uglavnom se lorosto 1600.
Sto se tice ekspozicije to moras sam da odredis. Zavisi od pracenja, mete, svetlosnog zagadjenja odakle slikas.
Meni je bio problem slikati preko 60s iz mog mesta jer je sve bilo isprano. Znaci testiraj to pa ces videti sta ti najvise odgovara
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2