• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Letenka 2015 Astrofotografije

Started by Kenza, July 20, 2015, 08:37:29 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Kenza

Evo i prve fotografije sa Letenke.

M101
LRGB
EXP: 175 min
Ima tu još da se sređuje

Uskoro stiže još nekoliko slika.

Kakva hrana za dušu. šteta što nema više ovakvih skupova. Pričao sam sa Mrđom, Gagićem i još par ljudi da se se organizuje još jedan skup ali negde gde je nebo još bolje ( npr. Soko Banja, Vidojevica, itd..). Svako ko je zainteresovan neka da predloge. Recimo da kontaktiramo neki planinarski dom koji bi nam obezbedio smeštaj i struju, ili samo struju a mi da ponesemo šatore.   

Astrophysics 900 GTO/Berlebach Planet 🔸 CFF 140 Oil spaced triplet🔸Celestron C11 XLT 🔸 Atik 4000M 🔸 QSI 690 WSG

kruska

July 20, 2015, 09:54:50 pm #1 Last Edit: July 20, 2015, 10:34:57 pm by kruska
odlicna slika. nemam primedbi. bogu hvala kolimacija nije potrebna refraktoru. magnitudu cu za koji min detektovati online.
jedino sto me kopa kod slike galaksija sa ovim setup-om je ziza 900.
kad sam jednom slikao galaksije sa zizom manjom nego inace osetio sam nedostatak detalja. kenza nabavi OTA sa zizom preko 1000

p.s. magnitude 18.7

Kenza

Ja pokušavam da nagovorim Radana da mi proda njegov Edge HD 8" ali on se premišlja. Moram da budem uporan, popustiće.  :)
Astrophysics 900 GTO/Berlebach Planet 🔸 CFF 140 Oil spaced triplet🔸Celestron C11 XLT 🔸 Atik 4000M 🔸 QSI 690 WSG

Luger


frugorski

Izvnredno Kenza.U svemu je pronadjena prava mera.Od svih tvojih fotki ova mi se najvise svidja.Ocekujemo tvoj sledeci korak.Radana cemo da skuvamo ,ne brini. ;)
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

kostur

Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

ruka

Quote from: kruska on July 20, 2015, 09:54:50 pm
...jedino sto me kopa kod slike galaksija sa ovim setup-om je ziza 900.
kad sam jednom slikao galaksije sa zizom manjom nego inace osetio sam nedostatak detalja. kenza nabavi OTA sa zizom preko 1000..


Izvinjavam se što upadam bezveze ali volio bi samo ispraviti paušalne tvrdnje. Zakačen je moj M101 iz prošle ili pretprošle godine, kropan i smanjen na 60% još od originala uz redukciju kvalitete sa kompresijom za jpeg.
Ovo je sa 900mm ili čak sa reduktorom 0.85 na njemu, ne sjećam se više, sa pravom ccd kamerom ohlađenom na -25 i setom LRGB filtera. Pa neka netko kaže da tu fali detalja i da je premala žiža. Iskustvo, alat i dobro nebo. Ako nekoga zanima veća slika neka prekopa po Danijelovom astroforumu. Svaki moj Tiff se može gledati u nativnoj rezoluciji, nema artefakata i zvijezde su blizu perfekcije tako da nema potrebe smanjivati išta. Naprotiv, sa smanjivanjem i kompresijom se uništi rad. Boje su točno kalibrirane, bez umjetničkih sloboda. Bez pretjerivanja i bez grižnje savjesti mogu reći da Equinox120 uparen sa dobrom kamerom razvaljuje galaksije. Detalji su nevjerojatni, kontrast je fantastičan. Cijev je za te novce izvanredna.

kruska

Ja znam da ce kenza sa vecom zizom praviti jos bolje fotografije. A moje postovanje za ruku i sva dotadasnja astro remek dela.

Kenza

Hvala svima!

@Kruska

Slažem se da je za galaksije ipak potrebna veća žiža jer je većina galaksija nedostižna za teleskope kao što je Equinox. Sa druge strane zavisi i od kamere koja se koristi ( http://www.astrobin.com/171205/). Sve ima svoje.

@Ruka

U potpunosti si u pravu kad kažeš Iskustvo, Alat i Dobro nebo. Moje mišljenje je da je dobro nebo na prvom mesto. Zato sam i predlagao da se napravi joše jedan skup pored Letenke na nekoj boljoj lokaciji. Tek tada detalji dolaze do izražaja.  Što se tiče Equinox-a on jeste dobar za taj novac, fali mu oštrina ali je dobar.


Evo još jedne slike

https://www.flickr.com/photos/103641639@N03/19707364559/in/dateposted-public/

Crescent Nebula
LRGB
Exp: 115 min ( hteo sam i H-alpha ali su naišli oblaci pa smo Ljubinko i ja morali da prekinemo)
Astrophysics 900 GTO/Berlebach Planet 🔸 CFF 140 Oil spaced triplet🔸Celestron C11 XLT 🔸 Atik 4000M 🔸 QSI 690 WSG

vasja

Kenza zaista odlične slike. Šta misliš o PowerMate 2x 2" da uvećaš F?
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

Yagodinac

@Ruka, moje neko razmišljanje je da su (dobri) refraktori nešto najbliže optičkom savršenstvu po pitanju svega. Međutim, neki RC sa približnom cenom i žižom 1500-2000 i adekvatnom montažom mislim da bi mogao da po pitanju detalja na galaksijama ostavi bilo koji refraktor iza sebe. Naprosto, fizika je fizika.
Doduše, dosta zavisi i od kamere, seeinga, kolimacije...

Da sad pravim ispočetka astrofoto-setup, bili bi to samo mali apo (70-80mm) i RC 8" ili 10".

ruka

Quote from: Yagodinac on July 21, 2015, 10:34:16 pm
@Ruka, moje neko razmišljanje je da su (dobri) refraktori nešto najbliže optičkom savršenstvu po pitanju svega. Međutim, neki RC sa približnom cenom i žižom 1500-2000 i adekvatnom montažom mislim da bi mogao da po pitanju detalja na galaksijama ostavi bilo koji refraktor iza sebe. Naprosto, fizika je fizika.
Doduše, dosta zavisi i od kamere, seeinga, kolimacije...

Da sad pravim ispočetka astrofoto-setup, bili bi to samo mali apo (70-80mm) i RC 8" ili 10".


Iz našeg praktičnog iskustva, RC je neadekvatan instrument za astroamatera u našem podneblju. Seeing je limitirajući faktor. Fali kontrasta naspram dobrog refraktora i onda u pravilu dobijamo lošije rezultate. Vjerujem da bi pravi profi RC to okrenuo u svoju korist ali takvi instrumenti su po 10000Eura i više. I onda opet za te novce već možemo nabaviti veći refraktor i pitanje je na čijoj strani je prednost. RC za planete-apsolutno. Za planetarke-možda. Sve drugo-samo se razočaraš. Govorim o nama amaterima jel, da ne bi ulazili u daljnje rasprave.
Daljni problem je softver za obradu. To sa besplatnim alatima jednostavno ne ide. Ako hoćemo viši nivo to je možda i ključna stavka. Na tome ne treba štediti. Ako imaš setup koji vrijedi 2-3-5 ili 10 hiljada eura daj još bar 200 za softver i spasi se.

Quote from: Kenza on July 21, 2015, 09:45:34 pm
Hvala svima!

@Kruska

Slažem se da je za galaksije ipak potrebna veća žiža jer je većina galaksija nedostižna za teleskope kao što je Equinox. Sa druge strane zavisi i od kamere koja se koristi ( http://www.astrobin.com/171205/). Sve ima svoje.

@Ruka

U potpunosti si u pravu kad kažeš Iskustvo, Alat i Dobro nebo. Moje mišljenje je da je dobro nebo na prvom mesto. Zato sam i predlagao da se napravi joše jedan skup pored Letenke na nekoj boljoj lokaciji. Tek tada detalji dolaze do izražaja.  Što se tiče Equinox-a on jeste dobar za taj novac, fali mu oštrina ali je dobar.


Evo još jedne slike

https://www.flickr.com/photos/103641639@N03/19707364559/in/dateposted-public/

Crescent Nebula
LRGB
Exp: 115 min ( hteo sam i H-alpha ali su naišli oblaci pa smo Ljubinko i ja morali da prekinemo)


Ja ti tvrdim i pokazujem jedno a ti opet drviš po svom. Ne fali mu oštrine ni najmanje. Uopće ne znam što ti to znači. Najbitniji je sampling-simbioza kamere i teleskopa. Vidim da imaš Atik-a i neznam  u čemu je problem. Moj sampling je 1.05 ili 1.45 ovisno jer snimam sa 0.85x ili bez toga. Zvijezde mi zauzmu veću površinu nego tvoje ali se na taj način dobije informacija o njima. Ako oversamplaš preko 2 dobit ćeš jako sitne zvijezde , na samplingu od 3 ti sitne zvijezde ulaze u piksel i to ne vredi ništa. Tu imaš prividnu oštrinu za široku publiku ali ti je fotka loša.
Equinox120 ima dvije mane, nije mu polje dovoljno ravno za veliki čip ali je taman za KAF8300 ili taj tvoj Atik da bi se koristio bez F/R-a. I mogla bi biti još malo bolja korekcija aberacije ali pošto je dublet nije problem. To zapravo uopće nije problem sa mono kamerom i poštenim softverom za obradu.
Ti link koji si stavio na astrobin vodi na jednu prosječno lošu astrofotografiju sa potpuno fulanom kalibracijom. Nemoj si dozvoliti da ti to bude uzor, sa tvojom opremom se može i mora puno bolje.
Evo ti par mojih linkova čisto da vidiš što se može.

http://www.zvjezdarnica.com/ps_photogallery/1323477614-1/1378726821-9.jpg
http://www.zvjezdarnica.com/ps_photogallery/1323477614-1/1378924782-9.jpg
http://www.zvjezdarnica.com/ps_photogallery/1323477614-1/1390220739-9.jpg  -ova M74 je 10lučnih minuta otprilike, sa slabim površinskim sjajem. Vjerojatno najteži M objekt za vizualno, tek toliko da vidiš usporedbu naspram one M63 koja je i sjajnija i nešto veća a u onoj obradi je toliko izmrcvarena da je to strašno. Takve stvari se dobijaju sa hdr lejerima lako ali to niti ima smisla niti je normalna obrada.


Kenza

@ Ruka

Odlične su slike. Posebno mi se sviđa M33. Da li bi mi dao savet kako da mi slike budu oštrije? Verujem da nije samo do fokusa.

Nisam stavio link M63 zbog kvaliteta fotografije već sam samo hteo da pokažem kako funkcionišu različite kombinacije kamera-optika. BlackwaterSkies Imaging Toolbox nije loš program da se vide kombinacije na različitim objektima.        http://www.blackwaterskies.co.uk/p/imagingtoolbox.html 
Astrophysics 900 GTO/Berlebach Planet 🔸 CFF 140 Oil spaced triplet🔸Celestron C11 XLT 🔸 Atik 4000M 🔸 QSI 690 WSG

Kenza

@ Vasja

Nije loša ideja samo ne znam da li bi to moglo sa sve filter točkom, reduktorom i kamerom. Možda može.
Astrophysics 900 GTO/Berlebach Planet 🔸 CFF 140 Oil spaced triplet🔸Celestron C11 XLT 🔸 Atik 4000M 🔸 QSI 690 WSG

vasja

Pa Kenza taj tvoj fokuser može da nosi i stolicu sa tobom na njoj, a kamoli jedan mali barlow :)
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM