• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Zasto "Pioniri" skrecu?

Started by Kizza, May 10, 2008, 07:51:04 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Kizza

Mislim da bi trebalo da prokomentarisemo clanak Drage Dragovica o "cudnom" skretanju svemirskih letelica "Pionir". Kao sto sam ranije rekao,a to sam saznao na stranici AM,i pritom bio propisno ispljuvan od neobavestenih forumasa ali to sad nije ni vazno.Nesto se cudno desava a da naucnici nemaju pravo objasnjenje.
Kao sto je u clanku spomenuto moguce je da je toplota na brodu uzrok skretanja ali meni to ne zvuci ubedljivo.Vise sam sklon teoriji da je sveprisutna "Crna Materija najveci krivac.Pretpostavljm da stvara.........
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

ikalo

S obzirom da uticaj neravnomjernog zagrijavanja jako utice recimo na asteroide, i jako ga je tesko izracunati i predviditi posledice, ne vidim zasto bi bilo cudno da tako nesto utice i na pionire.

Prije svega treba da shvatimo jednu stvar, te letjelice se nalaze u vakuumu. A to znaci da njihovo ponasanje nema nikakve veze sa onim sto smo mi navikli da gledamo u nasoj atmosferi.

Sve se svodi na zakon akcije i reakcije. toplota koja napusta letjelicu stvara blagi potisak, skoro zanemarljiv. Ovdje je kljucna rijec "skoro". Kad se to "skoro pa nula" pomnozi sa dugotrajnim periodom leta letjelica, ipak se moze dobiti znacajan pomak, to jest odstupanje od idealnog.

Na zalost, tacan odgovor mozda necemo dobiti uskoro, a pitanje je da li cemo ga ikad i dobiti, jer je podataka potrebnih za proracun premalo. Nesto je izgubljeno, a nesto nije nikad ni dobijeno, jer jednostavno nije bilo predvidjeno planom misije. S obzirom na kresanje budzeta, bojim se da mozda nece biti podataka od Vojadzera kad dodju na istu udaljenost. To bi moglo da potvrdi ili opovrgne ovu teoriju. Nadam se da ce neko da ima dovoljno vizije da napravi toplotni model Vojadzera i da onda uporedi njihove brzine kad dodju na udaljenost na kojoj su sad pioniri.

Velimir

Kizza

Odstupanje od 5000 km godisnje je veliko a stvarno  je cudno da toplota izazove takvo skretanje?Vise verujem u teoriju da nesto "curi" na Pioniru sto pravi malu silu ali dovoljnu za skretanje s kursa.
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?