• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Atik 16IC-S Kamera

Started by milos.p, January 18, 2010, 09:28:50 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

milos.p

Interesuje me da li neko ima iskustva sa Atik 16IC-S kamerom i da li vrijedi investirati u taj komad opreme?

http://www.atik-cameras.com/html/atik_16ic-s.html

Ljubo

January 18, 2010, 10:13:37 am #1 Last Edit: January 18, 2010, 10:19:52 am by Ljubo
Sve zavisi šta te interesuje u amaterskom bavljenju astronomijom. Nemam takav tip CCD kamere, već Pixcel 255 i ono što mi najviše smeta je mali broj piksela - kod tvog Atika je to nešto više, ali ne odviše dovoljno za ono što mene zanima, a to je snimanje deep-sky objekata. Međutim, ako bi se ti više bavio fotometrijom, astrometrijom, snimanjem manjih kompaktnih objekata, onda svakako može da prođe. Isto tako, dobar je izbor i za snimanje teleobjektivima, ali to ograničava znatno izbor objekata za snimanje. Treba voditi računa i o sampling-u, ali pretpostavljam da je tvoj teleskop negdje izmedju F/5 i F/10, pa ova veličina piksela može da prodje.
Za tako manji broj piksela, trebaće ti i neki način da lakše centriraš objekat (običan Go-To će se pomučiti malo na taj Atik, zavisno od žižne daljine na kojoj se snima), ali i da ga držiš u vidnom polju.

Da bi dobio više informacija o tome da li se isplati ili ne, trebao bi nam prvo napisati za koje objekte i šta bi njome snimao (astrofotografija, fotometrija, astrometrija, spektroskopija ili slično).
Ukoliko je samo astrofotografija i dobijanje lijepih slika objekata ono što te zanima, onda je za taj novac bolje kupiti modifikovani DSLR aparat: http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/de/info/p2048_Canon-EOS-1000-Body---Astro-Version---3x-mehr-Rotempfindlichkeit.html .
Jeste da mu osjetljivost nije ista kao kod pomenutog Atika, već nešto niža, međutim razlika u broju piksela je jako naglašena. A isto tako možeš ga, uz podešavanja u meniju Custom White Balance, koristiti i za dnevnu fotografiju.

milos.p

Hvala Ljubo! Imam Bresser 150N na montaži nalik eq3. Želim snimati deep sky objekte. Modifikacija Canon-a je i suvise skupa za mene. Stoga, to otpada:(

Ljubo

Deep-sky objekte možeš snimati i nemodifikovanim DSLR aparatom. Osjetljivost takvog aparata je niža u crvenoj oblasti spektra, ali ćeš dobiti solidne rezultate. Ukoliko je tvoj Njutn F/5 ili tu negdje, onda će DSLR na njemu dobro raditi posao. Mali problem je montaža (EQ3 je manje stabilna za toliku cijev), ali odredjeni rezultati će postojati - mislim da će ti oni biti lakše ostvarivi DSLR-om nego tim ATIK-om.