• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

First Light............. ili muke po Jupiteru

Started by sale11472, July 29, 2008, 12:48:32 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sale11472

Dakle kao što spomenuh u ATM temi uspešno sam napravio montažu za refraktor koji sam dobio od Jureta na Letenki, i uspešno sam sve to montirao na moj već mnogo pominjani stativ....
I šta da kažem ??? Refraktor je sitan 70/900 imam samo jedan okular od 15 mm (i to sam dobio na Letenki  od AshPirhane) znači povećanje 60 puta nemam tražioc ni dijagonalu a stativ se Drma tj DRMAAAAAAA....
Kao logičan izbor za ovakav teleskop se nameću planete pa sam stoga odlučio da pogledam Jupiter. Eh kako sam kukao na neudobnost posmatranja dvogledom sa stativa  ::) da sam znao kako izgleda posmatrati relativno dugačkim refraktorom bez dijagonalne prizme ili ogledala  ::) ::) ::) neću zalaziti u medicinske detalje samo ću reći da me leđa bole i kad samo pomislim na njih :-[ O traženju objekata na tom povećanju bez tražioca tj nišanjenjem niz cev stvarno ne treba trošiti reči frustrirajuće u najmanju ruku uz drmusanje stativa na najmanji dodir ovo posmatranje stvarno nije bilo zabavno......
No dosta kuknjave da nastavim sa utiscima odnosno onim što sam video kada sam nešto uspeo da nađem i sačekao da se teleskop smiri..
Jupiter sa sve svoja 4 Galilejeva satelita je izgledao više nego OK prilično sam se iznenadio dakle jasan disk sa dve jasne štrafte i četiri sjajne tačkice obzirom da sam ga gledao kroz neko granje sa banderom koja me kupa svetlom sa leđa i da zbog nestabilnog stativa nisam mogao ljudski da izoštrim (mada je i fokuser malo tvrd za moj ukus) više sam nego zadovoljan i time što sam jsno video dva pojasa ehhhhh da sam imao neki udobniji položaj i da sam mogao lepo da posmatram siguran sam da bih video i više detalja..... ovako.....
Posle Jupitera  probao sam par dvojnih zvezda.....Albireo visoko isto kao i Double-Double dakle mission imposible ..... neke druge stvari koje su mi padale na pamet ....... ma da naći bio šta bez tražioca je  :( >:( :'( ...... na kraju sam ipak uspe da naciljam Mizar i bez problema ga je razdvojio BTW vido se i Alkor tako da je bilo relativno intersantan pogled....
Eto toliko za prvi put. Zaklučak teleskop je sasvim upotrebljiv kao i montaža koju sam napravio (slikaću pa ću da okačim), stativ je blagi užas i to moram ubrzo da rešim, tražioc je neophodan i prva stvar koju ću da uradim je da nakačim neki snajper na teleskop 4x28 tražioc  sa sve končanicom ;D i za kraj ako neko ima razbijen dvolged a da mu je ostala koja čitava prizma slobodno neka se ja vi neću mu ništa ;D ;D
E a sad odoh da ostružem blato sa kolena ::)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

sale11472

OK nije mi bilo dosta jedno mučenje pa sam opet večeras pokušao da montiram teleskop i malo posmatram. Iako sam popravo stanje kada je stabilnost u pitanju definitivno mi treba drugi stativ bez obzira na sve pokušaje ovaj trenutni ne može da se nosi ni sa ovako malim teleskopom.....
Dakle Jupiter je bio na programu mada je bio suviše nisko nekako sam uspeo da se namesti tako što sam se naslonio na zid pa je sve bilo relativno ok dok nije zašao za neko granje e onda je mazohista u meni proradio punom parom pa sam po svaku cenu hteo da bacim pogled na double-double e šteta što nisam imao nešt da se slikam, nema te karikature koja može dočarati tu pozu ;D
A da li sam razdvojio ovu dvostruku dvojnu ??? Pojma nemam pošto sam zbog bolova u vratu, leđima i grčeva u nogama video mnogo više zvezda nego što ih ima na tom delu neba ;D ;D
Sve u svemu teleskop je ok moja montaža takođe (isprobao sam je prištafljenu na neke grede) samo dok na rešim stativ ništa od novog posmatranja...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Opticar


sale11472

August 10, 2008, 08:54:29 pm #3 Last Edit: August 10, 2008, 09:00:44 pm by sale11472
Paaaa kad razdvojim bilo šta u Liri, Labudu i okolini onda sam ne na konju nego na ortopediji pošto će i moje koske da se razdvoje u procesu gledanja bilo čega oko zenita bar dok se ne nabavi kakva prizma ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

sale11472

Dakle konačno sam ljudski isporbao stativ i montažu z amoj notorni 70/900 refraktorčić..... Napredak ne ogroman. Već sam pominjao da je stativ ekstra stabilan čak mogu i da se naslonim tj pridržim a da se ne trese (bar ne na 60x povećanju) samo montaža je par puta lagano modifikovana i sada je prilično stabilna no to prilično je razlog zbog koga već merkam neka poboljšanja ;)
Št se tiče Jupitera čak je i moja majka  uspela da vidi dve "štrafte" na njemu doduše morao sam prvo da im objasnim da gledaju u Jupiter a ne u Mesec (tja pozvao sam ih da im pokažem Mesec i Jupiter pa sam sam kriv za zabunu) posle toga je mesec izazvao oduševljenje (Jaaooo kako se dobro vide krateri ;) ) e kada sam završio sa pokazivanjem logičnih meta za ovakav teleskop onda sam se malo bacio na proveravanje šta sve može da se vidi ovakvom cevčicom.... I šta da kažem? Albireo izgleda super čak se i boje vide sasvim lepo, Double Double ipak nisam uspeo skroz da razdvojim (mislim da će moći ali mi tu ipak treba malo veće povećanje a i seeing bi trebalo da bude bolji) probao sam i M31 (čisto da probam kakav ej okular od 25 mm koji mi je Janko poslao) i vidi se neka siva izmaglica tj vidi se jezgro galaksije a i rekao bih sa se lepo vidi i M32 probao sam čak i M13 ali to je već bila yoga varijanta koja baš i nije za posmatranje......

Sve u svemu zadovoljan sam i stativom i teleskopom i okularima pa čaki i montažom (koja će ipak da pretrpi manje izmene mada će princip da ostane isti) ostaje da se snađem za dijagonalu a moram i da isprobam neko veće povećanje čisto da vidim dokle ima smisla terati (mada mislim da bi trenutno 15 +balow tj uvećanje od 120 x bili sasvim dovoljni)
Eto toliko od mene ovog puta, sledeći put se nadam da ću nekako slikati skalameriju pa da se vidi o čemu pričam....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

sale11472

OK malopre sam ušao u kuću posle .....tananana .... prve probe mog novog barlowa i red dota....
Red dot je inače smao dvostrukolepljivom trakom bio zalepljen za tubus ali je prosto bilo milina koristiti ga....
Barlow je na žalost imao problema da se iskaže u punom svetlu pošto je Jupiter bio u nekakvoj izmaglici pa se detalji nisu videli ni pod razno u stvari nazirali su se uz korišćenje barlowa ali nije to to moraću da sačekam neko lepše nebo i naročito mesec pa da vidim da li stvarno mogu da idem do 150x povećanja a da se slika ne raspadne (mislim da ču moći iako je to nešto preko granice teleskopa...) i za kraj tek da isprobam red dot pkušao sma da nađem neki M objekat .... epilog u mom teleskopu 70/900 dakle sitnih 70 mm i f12.8 iz MOG osvetljenog dvorišta video sam M57  :o :o :o prosto čovek da ne poveruje BTW videla se kao sitna siva flekica a na mao jačem povećanju (90x) i korišćenjem perifernog vida mogla je da se primeti i striktura prstena  :o :o :o prosto očima da ne poverujem ...
SVe u svemu jako sam zadovoljan kupovinama na sajmu....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

sale11472

hehe dakle kao što naslov kaže malko sam se smrzavao na dvorištu i igrao se teleskopom i stolarskom skalamerijom koju ponosno zovem stativom ( baš me briga za izgled bitno da je stabilno)....
malo sam se kasnije vratio sa posla pa sam sačekao da vidim šta će biti od nekih tankih oblačića koji su se sve vreme navlačili preko neba naravno teleskop se za to vreme hladio i čekao priliku da bacim oko kroz njega... negde oko pola 12 sam izašao i video da oblaka nema što me je obradovalo u dovoljnoj meri da zaboravim na činjenicu da je seeing truba a i da je svuda nekakva lagana izmaglica a kada sam video da se Saturn izdigao iznad grana oblišnjeg drveća povratka u toplu sobu nije bilo narednih sat vremena. Dakle prvi i logični izbor, u stvari objekat zbog koga sam i i zneo teleskop na "minus" je bio naravno Saturn isprobavao sam razne kombinacije okulara sa i bez barlowa i šta da kažem sem da sam jako zadovoljan viđenim. Iako sam Saturn i nije nešto impresivan sa ovako postavljenim prstenovima činjenica da sam sasim jasno video tanku liniju u koje su se pretvorili čak i na povećanju od 150x bez gubitka kvaliteta me čini jako srećnim i nestrpljivim da bacim pogled na iste kada budu u povoljnijem položaju ... znam načekaću se ali šta se sad tu može. Dakle na 90 x povećanju sasvim se jasno vide i Saturn i prstenovi (dobro video se i Titan) na 150x sam već bio pomalo iznenađen pošto sam očekivao da na tom povećanju Saturn malo "poraste" u okularu ali i da se izgubi na kvalitetu slike što se na moje iznenađenje nije desilo tj Saturn jeste bio "veći" ali degradaciju slike nisam primetio mada sam gledao prilično pažljivo (izgleda da f/13 daje malo lufta kada je u pitanju povećanje) posle uživanja u Satunu (ma on je uvek impresivan čak i kada mu se prstenovi vide kao tanka linija) malo sam procunjao po stariM znancima M44 prilično  zanimljiv ali i dalje je to IMHO pravi dvogledski objekat ...M35, M36, M37, M38 čisto da malo obnovim gradivo uz Mizar i Alkor (šta će mi refratkor velikog f broja ako neću da bacim pogled i na neku dvojnu zvezdu) i sat vremena je prošlo  za tren doduše ostao bih ja i duže ali zima je zima pa makar i nije Lav ;) pa sam se dostojanstveno povukao u toplo naravno poučen prošlogodišnjim neprijatnim iskustvom sva optika koju koristim čeka sledeću priliku u hodniku koji se ne greje pa je temperatura približna onoj spoljnoj.. Ostaje mi još da u nekoj od sledećih večeri bacim pogled na Veneru čisto da vidim kako će tleskop da se snađe sa jednim šljaštećim objektom i to prvenstveno na max pvoećanju.... So tada red je da malo i ja čitam vaše izveštaje ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

cola

January 06, 2009, 02:34:29 am #7 Last Edit: January 06, 2009, 02:45:39 am by cola
svaka cast!!!!
ne vidjase cesto da neko izadje na -9C ....
Kod mene je neka maglustina a osvetljenje od obliznje crkve mi neda mira:(
Ja planiram neko posmatranje u petak i subotu pa stize izvstaj(ako bude bio vedro,a za sada prognoza je na mojoj strani samo sto ce biti oko -11C :))...
U petak ce biti lepo nebo ceo dan vedar a bice valjda i atmosfera cista zbog padavina(snega) u sredu :)

Pet  09.01.09.   19 h vedro  -10 °C 2 m/s severoistočni 93 %
Sub  10.01.09.   01 h vedro  -11 °C 1 m/s istočni 94 %
vreme.yubc.net
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

sale11472

Opet ja izašo pred kuću i video........ZVEZDE... ustvari Venera mi je pala prvo u vidokrug al nema veze...
Dakle na brzinu sam izneo stativ teleskop i ostale sitnice da probam neke stvari ...
Prvo sam probao Veneru na raznim povećanjima čisto probe teleskopa (i naročito barlowa) radi i mogu reći da sam prijatno iznenađen očekivao sam mnogo goru sliku ali čak i na 150 x je bilo sasvim OK .... naravno ako se izuzme seeing koji je bio oko ......ma  ne znam ... ide li skala za seeing u minus ???
No hrabro sam se držao i nisam se dao pokolebati ni katastrofa seeingom ni laganom izmaglicom ni dimom iz komšijskih odžaka ni hladnoćom ni bilo kojom ometajućom pojavom (bandere, komšijski reflektori i slično su već standardna stvar) pa sam odlučio da malo isprobavam teleskop mislim kad se već vide zvezde što je u zadnje vreme retka pojava... Naravno pošto baš i nije bilo nešto previše objekata koji ovakvom teleskopu odgovaraju onda sam se bacio na isprobavanje šta sve može da se vidi njime pa sam švrljao po M-ovima.... Plejade naravno izgledaju sasvim solidno ... lepo ispune vidno polje sa okularom od 25 mm i stvarno je uživanje... probao sam čak i sulude stvari kao što je traženje M31 i za divno čudo uspeo daje nađem iz prve mada bledunjavoooo niti je teleskop prava sprava za posmatranje iste niti joj je položaj nešto pogodan tj krije se u BG LP-u... posle kratkog pretrčavanja M3x u Blizancima i Kočijašu palo mi je na pamet da bacim pogled na M42 i tu sam se ponajviše zadržao čak sam menjao i razne kombinacije okulara ma jednom rečju igrao se.... Počeo sam naravno od najmanjeg uvećanja tj Plossl os 25 mm kojim obično pokušavam da vidim neke tako sjajnije M objekte (a i koristim ga za traženje objekata u kombinaciji sa red dotom) pa polako prešao kroz sve četiri kombinacije i nasuprot uobičajenoj logici stvari, najlepši pogled je bio kroz taj okular +barlow tj na nekih 90x povećanju lepo se videle 4 zvezde u trapezu i maglina oko njih dok na manjim povećanjima za maglinu moram da upotrebim averted vision....Kao što sam i pretpostavljao iz grada malo veće povećanje koristi poprilično....
Sve u svemu malo sam bacio oko kroz teleskop pa sad mogu da pregrmim do malo lepšeg vremena...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Yagodinac

Ima tu jedna interesantna stvar oko najboljeg uvećanja za M-ove. I ja u principu najbolju sliku M42 dobijam na srednjim a ne najmanjem povećanju, tako da 60-90x otprilike dođu kao prava mera, svejedno čime gledam.
Imam unekoliko sličnu spravu kao ti, tj refraktor 70mm ali sa bezobrazno malom ž. daljinom od 360mm (Ameri to zovu shorty) i trebalo bi da su ekvivalentni na M42. Liru tj M57 jesam nazreo sa puno muke i akrobatike i to na 60x a ne na 18 što mu je najmanje uvećanje.
Češće gledam njutnom 130/900 i tu je slično: Orion i M57 na 90x su bolji nego na bilo čemu drugom. Pošto nameravam neku baš amatersku vrstu fotografije M-ova da započnem, bitno je i na kom uvećanju imaš najbolji kontrast.
Imaš solidu početničku stvar: mali refraktor (ali ipak refraktor). U njemu su planete bolje nego u nekom većem njutnu, recimo 114m gde jesu sjajnije ali ne i kontrastnije. Možda nekad da okineš Mesec iz ruke digitalcem pa da nam pošalješ? Moj 70/360 ipak ima veliku aberaciju za slike.

sale11472

Quote from: Yagodinac on January 29, 2009, 09:23:19 pm
Možda nekad da okineš Mesec iz ruke digitalcem pa da nam pošalješ? Moj 70/360 ipak ima veliku aberaciju za slike.


Možda ... da imam digitalac ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D