• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Otkrivena najveca prazinina u svemiru...

Started by sale11472, August 25, 2007, 05:33:25 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sale11472

Dkle otkirvenaje najveca (bar za sada) praznina u univerzumu precnika oko milijardu svetlosnih godina

link http://www.breitbart.com/article.php?id=2007-08-24_D8R7CAMG0&show_article=1&cat=breaking
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

sashastar

A sta mislis sta je u u toj praznini
-vellika crna rupa
-mozda ovo ima veze sa velikim praskom
-nezamislivo velika super nova iz veoma davnih davnina


sale11472

Ma jok tu nema nista ali bukvalno nista, zato je i interesantno posto niko nije ocekivao da tako veliko podrucje moze da bude prazno (i to bas prazno, ni tamne materije, nicega)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

r2d2

August 26, 2007, 01:45:14 am #3 Last Edit: August 26, 2007, 08:32:37 am by r2d2
Da tako kaze text, i ono sto je meni intresantno vezano za pz. je :
"Rudnick then checked observations of cosmic microwave background radiation and found a cold spot. The only explanation, Rudnick said, is it's empty of matter."
Ako sam dobro razumeo pozadinsko zracenje ne postoji u tom regionu?
Cini mi se da ce ovo otkrice dosta uticati na prihvatljivost nekih "modela" knp onaj model gde se pominju nepredvidljive fluktuacije.

A sto se tice eventualnog centra mislim da bi neko vican matematici lako mogao da izracuna da li je ta praznina moguc centar  jer imamo poluprecnik praznine, znamo brzinu sirenja svemira znamo vreme pocetka velikog praska ...

Kizza

Jos uvek necu dati moje cenjeno mislenje o "Praznom prostoru" u Svemiru!
Imam neke teorije ali......... ;D
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

sashastar

Nemoze se reci da nema nista barem postoji prostor.
To sto nije nista detektovano opet neznaci da nema nista.
Sasvim je moguce da sa zemaljskim sadasnjim aparatima nismo
u mogucnosti da se nesto detektuje.
Jer mozda nemamo dovoljno mocnu aparaturu skojom bi se nesto detektovalo.
Ili je u tom prostoru jako slabo bilo kakvo zracenje da bi mi to detektovali.

A sta ako tamo vlada neki fizicki zakon(i) za koji mi jos neznamo.
A sta ako je tamo neka  X dimenzija.
A sta ako je razvucen prostor.

Ma sa ovim odo ja u SF iako ni ovakav prostor nije stran SFu.




Sich

Quote from: r2d2 on August 26, 2007, 01:45:14 am
Da tako kaze text, i ono sto je meni intresantno vezano za pz. je :
"Rudnick then checked observations of cosmic microwave background radiation and found a cold spot. The only explanation, Rudnick said, is it's empty of matter."
Ako sam dobro razumeo pozadinsko zracenje ne postoji u tom regionu?
Cini mi se da ce ovo otkrice dosta uticati na prihvatljivost nekih "modela" knp onaj model gde se pominju nepredvidljive fluktuacije.

...


Ne, ne, nisi najbolje shvatio izraz. To sto kaze da su videli "cold spot" u pozadinskom zracenju znaci da u tom delu pozadisnko zracenje ima nesto manju temperaturu nego u ostalim pravcima. I to iz razloga sto tu nema toliko materije s kojom bi fotoni pozadinskog zracenja mogli da interaguju. A tokom te interakcije ljudi su ustanovili da fotoni  pozadisnskog zracenja dobiju nesto vecu energiju (odnosno vecu temperaturu, odnosno vecu frekvenciju, tj. manju talasnu duzinu). Ja sad nisam siguran u detaljima u ovaj efekat, ali da naucnicima nije bas jasan posto tu ubacuju ulogu "tamne energije". A kad se pokusava objasniti preko neceg tako egzoticnog to znaci da nemaju dobru ideju o tome :)


Ceo rad koji ce se objaviti u astrophysical journal-u moze se naci na http://xxx.lanl.gov/pdf/0704.0908
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Sich

Quote from: sashastar on August 26, 2007, 11:05:49 am
...

A sta ako tamo vlada neki fizicki zakon(i) za koji mi jos neznamo.
A sta ako je tamo neka  X dimenzija.
A sta ako je razvucen prostor.

....


Pa sve to bi narusilo osnovni princip homogenosti i izotropnosti svemira i tako bi cela kosmologija pala u vodu.
Zato bolje o takvim stvarima nemoj ni da razmisljas :) previse opasno za savremenu nauku  ;)
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

sashastar

Naravno Sich zato sam i rekao da je ovo sto sam napisao u zoni SFa.

burga

@r2d2

Центар ширења свемира није део свемира, тако то пада у воду. Према постојећим сазнањима и теоријама ;)

Kizza

Quote from: burga on August 29, 2007, 08:49:35 pm
@r2d2

Центар ширења свемира није део свемира, тако то пада у воду. Према постојећим сазнањима и теоријама ;)

Pojasni malo ???
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?


sashastar

Evo malo teksta o ovoj temi sa nasih medija odnosno sa RTSa

Američki astronomi sa Univerziteta u Minesoti otkrili su u svemiru ogroman prostor u kome nema galaksija, zvezda i crnih rupa, saopštio je profesor Lorens Rudnik u časopisu 'Astrofizikal džurnal'.

Uz pomoć satelita koji istražuje mikrotalasna zračenja u svemiru otkriveno je područje promera skoro milijardu svetlosnih godina, piše Rudnik i dodaje da 'ne samo da niko do sada nije pronašao toliku prazninu, nego se nije ni očekivalo da bi mogla da bude tolika'.

On je zajedno sa kolegama istraživao mikrotalasno zračenje koje je ostalo posle velikog praska, rođenja svemira.

Rudnik tvrdi da praznina predstavlja nepravilnost u razvoju svemira i da nije u skladu sa dosadašnjim posmatranjima i kompjuterskim simulacijama širenja svemira.

Otkriveno područje se nalazi u sazvežđu Eridanus, jugozapadno od Oriona.

sale11472

Ja sam sokiran :o :o :o
RTS ume korektno da izvestava o ovakvim stvarima ;D ;D ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Kizza

Sashastar,
Pojasni nam ovu sliku.Verovatno da su dali neki tekst?
Da li "ovo" podrzava neku teoriju?
Zbunjen sam,ove sture vesti nisu dovoljne :o
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?