• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

ZIVOT U KOMETI?

Started by SUPERHEROJ, February 21, 2008, 09:38:45 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

SUPERHEROJ

Pojavili su se novi dokazi u prilog teoriji panspermije- da je organsko "seme zivota" preneto kroz svemir kometama i tako dospelo do nekih planeta. U poduhvatima "Deep impact" i "Stardust" svemirske letilice presrele su komete Tempel 1 i Wild2. U unutrasnjosti kometa nadjena je ilovaca i molekuli ugljovodonika.Naucnici  sa Univerziteta u Kardifu smatraju da je ilovaca mogla da bude katalizator za pretvaranje prostih organskih molekula u slozenije. Istovremeno su radioaktivni elementi u unutrasnjosti komete mogli da odrzavaju vodu u tecnom stanju praveci tako improvizovani inkubator za rane oblike zivota.
Da li neko zna nesto vise o ovome? Da li verujete da je nasa planeta bas tako nastanjena? Sta uopste mislite o tome?

data

 hahahahah ma daj bre bulazne gluposti i obmanjuju ovaj svet i nista vise od toga,sede ljudi badava nije slucajno da smo dosli iz svemira i tako slucajno nastali ???hahahaha,samo da ti kazem heroj ovde na zemlji nismo sasvim slucajno nego sa nekim razlogom ja barem tako mislim i ostacu dok sam ziv.

Kizza

Ako je postojanje Galaksija,Zvezda i planeta univerzalno za ceo Svemir onda je moguce i da zivota ima na drugim planetama!
Zasto bi vlade davale tolke pare za istrazivanje Svemira?Mislim da je nemoguce da smo sami ali ideju kako smo mi nastali necemo razresiti jos skoro.Dan danas se otkrivaju nove vrste zivotinja u Okeanima,iznenadjuje nas pojava zivota u njegovim dubinama,na Polovima i blizini vulkana i ne cudi me ako ga ima i na Kometama.
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

SUPERHEROJ

Quote from: data on February 21, 2008, 11:44:08 pm
hahahahah ma daj bre bulazne gluposti i obmanjuju ovaj svet i nista vise od toga,sede ljudi badava nije slucajno da smo dosli iz svemira i tako slucajno nastali ???hahahaha,samo da ti kazem heroj ovde na zemlji nismo sasvim slucajno nego sa nekim razlogom ja barem tako mislim i ostacu dok sam ziv.
Vidim da si ti vise za biblijsku varijantu nastanka sveta, i nisam siguran da li znas sta znaci tremin "panspermija"? Mozda zivot na Zemlji jeste nastao tu gde jeste "sam od sebe", a mozda je nasa planeta "oplodjena" od strane neke komete koja je ko zna koliko dugo lutala kosmosom kao ostatak nekog nebeskog tela [npr neke druge planete na kojoj je nekad bio zivot] koja se nekako iz ko zna kojih razloga raspala. Mozda ce bas to isto jednog dana da se dogodi sa Zemljom [posle raznih nuklearnih ratova koji nas SIGURNO  nazalost cekaju u nekoj buducnosti] pa ce mozda parcici nase planete kao komete lutati svemirom dok se ne zakucaju u neku novu i tako joj podariti ostatke zivota koje nosi.
Mozda i nece tako biti, a mozda nije nikad ni bilo, samo malo razmisli o tome.... zanimljivo a?

Kizza

Ako me moje robotsko pamcenje dobro sluzi cini mi se da je izmedju Marsa i Jupitera,gde je sada asteroidni pojas,nekada postojala planeta?Zivot na Zemlji se naglo menjao,naprimer ima perioda kada su bili samo sundjeri ,ribe, dinosaurusi pa sisari a eksperimenti sa raznim materijalima i munjama su pokazali da je moguce stvoriti aminokiseline ali one nisu mogle opstati.Zagonetka zivota na Zemlji ostaje.
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Danijel

Quote from: Kizza on February 27, 2008, 06:45:13 pm
Ako me moje robotsko pamcenje dobro sluzi cini mi se da je izmedju Marsa i Jupitera,gde je sada asteroidni pojas,nekada postojala planeta?


Ne, nije postojao planet. Gravitacijske sile kojima Jupiter utječe na prostor daleko oko sebe su toliko jake da ne dozvoljavaju stvaranje veće nakupine materije na jednome mjestu u njegovjoj blizini. Stoga se u asteroidnom pojasu postojeća materija nikada nije uspjela koncentrirati u bilo što slično planetu. Tek na udaljenosti na kojoj se nalazi Mars to je bilo moguće. Zbog toga između Marsa i Jupitera imamo pojas asteroida koji nije ništa drugo nego "neiskorišteni građevni materijal" iz kojega nikada nije nastao planet. Teorija po kojoj je tamo nekada bio planet, davno je odbačena. Mjerenja koja su napravile letjelice koje su prolazile onuda potvrdila su to.
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

SUPERHEROJ

Ja nisam mislio da je ta kometa koja je "oplodila" Zemlju "dosla" sama, cak mislim da je bilo mnogo njih i da su mnoge zavrsile i na drugim planetama suncevog sistema [jupiter,mars,neptun...] i ko zna odakle su doletele?Nesto neverujem da je to ostatak planete iz naseg sistema, a zivot na Zemlji  je nastao samo zbog toga sto su tu jedino postojali uslovi za zivot a to je naravno voda i sunceva energija koja je obezbedila adekvatnu temeraturu da bi se neki primitivni organizmi odrzali a kasnije sve vise usavrsavali, i tako sve do danas.....a mnogo je proslo od tada

Kizza

Quote from: danijel on February 27, 2008, 07:12:43 pm
Quote from: Kizza on February 27, 2008, 06:45:13 pm
Ako me moje robotsko pamcenje dobro sluzi cini mi se da je izmedju Marsa i Jupitera,gde je sada asteroidni pojas,nekada postojala planeta?


Ne, nije postojao planet. Gravitacijske sile kojima Jupiter utječe na prostor daleko oko sebe su toliko jake da ne dozvoljavaju stvaranje veće nakupine materije na jednome mjestu u njegovjoj blizini. Stoga se u asteroidnom pojasu postojeća materija nikada nije uspjela koncentrirati u bilo što slično planetu. Tek na udaljenosti na kojoj se nalazi Mars to je bilo moguće. Zbog toga između Marsa i Jupitera imamo pojas asteroida koji nije ništa drugo nego "neiskorišteni građevni materijal" iz kojega nikada nije nastao planet. Teorija po kojoj je tamo nekada bio planet, davno je odbačena. Mjerenja koja su napravile letjelice koje su prolazile onuda potvrdila su to.

E kad sam Ja bio mlad to je bila vazeca teorija!Zanimljivo je da kada je bilo jedno more i jedno kopno,Pangea,kolicina vode nije bila ovolika nego mnogo manja.Nekako mi se poklopilo sa planetom X,da ako je nju udario ogromni meteorit i totalno je rasturio,da se deo vode rasirio po Suncevom sistemu.Cini mi se da pored Zemlje i Jupiterovi sateliti ,Evropa najvise,je prigrilila vodu.I sam izgled Fobosa i Demosa je cudan kao i brojni Jupiterovi i Saturnovi meseci.
Normalno je da Svemirom lutaju komete ali gde je nastao zivot....
Pitam se kako nastaje VODA u Svemiru?
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

SUPERHEROJ

Pa voda je valjda sastavljena iz nekih molekula [h2o] koji postoje negde u svemiru samo sto su u drugom agregatnom stanju. Znas valjda da je prvo nastao vodonik, pa helijum....itd, a kada je nekako nastao koseonik pod nekim pritiskom i ko zna cim spojili su se molekuli u nekom odredjenom odnosu i nastala je voda.  To ja kazem samo onako da bi nesto rekao....ajd' sad ti malo?

Kizza

kod motora koji za gorivo koriste Vodonik kao nus proizvod stvara se VODA.Stvarno ne znam u kojem procentu ali mozda je to jedan od nacina?
Sabijes Vodonik i Kiseonik,opet ne znam u kojoj razmeri,zapalis,to eksplodira i pored gasova stvori se i malo vode?
Hm,a gde to ima u Svemiru ???
P.S.
Sta mislis odakle vode Mlazevi materije iz Galaksije M87?
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

SUPERHEROJ


P.S.
Sta mislis odakle vode Mlazevi materije iz Galaksije M87?
[/quote]Hmmmm.....Ti bi malo o tvojoj temi? Ok ,mislim da srediste galaksije privlaci previse materije, mnogo vise nego sto moze da prihvati, pa se kao posledica toga stvaraju mlazevi, nesto slicno slivniku u kadi, aj" Ti meni kazi?
Mene zanima sta mislis o ovoj temi gde si sada? Da li mislis da je zivot na zemlji nastao kao posledica, ili je nastao tek tako?

Kizza

Moje licno misljenje o nastanku i svrhu zivota je malo "grubo" jer je pesimisticko ako je to prava rec.Nemam ideju da li je nastao "tamo negde" a u osnovi Ziva bica jedu druga ziva bica a ljudi unistavaju sva ta bica i sebe.Dakle nema govora o cistoti duse ili nkoj uzvisenoj intiligenciji s kojom bi se ponosili.Primera iz zivota ima i previse ali ako je zivot dosao  u nekoj Kometi i ona je nasilno "oplodila" Zemlju.
Ako pogledas Zvezde i one ne prolaze bolje jer i one imaju neku vrstu "sazrevanja" i umiranja ako ih pre toga ne proguta Crna rupa ;)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

SUPERHEROJ

Ok, evo me posle duzeg vremena, citam sta ima novo, pa mi nekako ova tema [ne sto je "moja"] najzanimljivija, pa sam hteo da pitam kad vec pricamo o zivotu odakle uopste zivot u kosmosu [pored nas na zemlji, verovatno ga ima jos] i sta je uopste svrha zivota? Dajte neke predpostavke, sigurno nije samo zbog toga da bi smo bili zivi i da bi jednog dana umrli?

Kizza

Evo i mene posle malog odsustvovanja.Ako je tacno da Komete dolaze iz "Oortovog Oblaka" nekako mi je logicno da je i zivot  "tamo" nastao?Samu svrhu zivota nemoguce je ne uprediti sa nastajanjem Zvezda i planeta itd...Zasto su i kako nastale,pa verovatno zbog pojave gravitacije pa nus pojave pritisak i vezivanje molekula...njihova reakcija pa toplota.Uh,tesko je poceti od pocetka!
Tu se nekao stvorio i zivot to jest kombinacija molekula koja je sposobna da se reprodukuje !Sad je u tome  problem!Zasto?
Bilo bi zanimljivo da se i Zvezde tako razmnozavaju!
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Nele

Procesi u kosmosu jesu mogući na različite načine kada na njih gledamo ovako spolja. U njemu zaista postoji dovoljno elemenata koji mogu sagraditi kompleksnije strukture koje se kasnije vide u prepoznaju.
Voda ima toliko mnogo dobrih svojstava, da je nemoguće objasniti je ukratko.

Naučnici su vodili veoma oštru borbu u dokazivanju nastanka života "slučajnošću". Na ovo je potrošeno mnogo godina u kojima se razležu dugačke priče. Međutim, ono što je interesantno za nas, jeste da su pre nekog vremena, oni jednostavno sa tim pokušajima - prestali. Pitate se zašto naravno.
Poznate su osnovne gradivne materije koje su postojale u ranom razvoju zemlje. Čak su i veoma precizno utvrđene. Naravno, prisustvo života kakav poznajemo, nije baš odgovarao elementima koje imamo na raspolaganju kako bismo ga od nje sastavili potpuno "nasumično". Pored tih elemenata, postojala je i odgovarajuća naponska razlika u tadašnjoj atmosferi, kao i prisustvo vode.

Nakon svih tih bezbrojnih pokušaja da se u laboratoriji dobije veštački početni uslov koji bi doveo do nasumičnog nastanka života, nauka je nakon pažljivih analiza (koje su podstaknute povećanim tehnološkim razvojem u skorijoj prošlosti), shvatili da je životni ekosistem ustvari - stvoren. I to jako precizno.
Naravno, ovo ne odgovara na pitanje o tome ko je to učinio, ali... zar se i mi ne trudimo da učinimo isto? Šta su letovi na Mars, nego pripremanje podloge za život. Kad-tad, biće nam potrebna. Obzirom na uslove, verovatno uskoro.

Dakle, život nije nastao iz ničega. Osnovni elementi jesu preuzeti iz kosmosa, ali su korišćeni kao građa za život koji na ovoj planeti poznajemo kao idealno prilagođen njenim uslovima.

Naravno, iako još uvek ne u udžbenicima, Darvinova teorija je takođe potpuno opovrgnuta (nisam siguran, a bilo bi interesantno saznati, šta deca uče u školi o tome). Darvin je govorio, van uslova postanja koje je kao i ostali ostavljao ili kreacionistima ili teolozima, o tome kako je medved suviše često lovio ribu, pa se pretvorio u kita. Ili kako je antilopa, istežući vrat da dohvati više grane drveća, postala žirafa itd.
Njegove teorije o evoluciji su istinite, ali samo u veoma malom procentu (mnogo bi bilo i u promilima), dakle samo kao prilagođenje i menjanje jedinki u odnosu na promene okoline.

Proučite na primer DNK... danas, naše znanjem iz nauke, koje je ipak još uvek samo delić sveopšteg, govori da je ideja o nastanku tako kompleksnog procesora zaista jednom rečju - nemoguća.
Ovo je slično kao kada bismo pronašli automobil u nekoj rupi blizu naše kuće, polurapsadnutog, a zatim ga restaurirali i počeli se pitati, kako su ga drveće i cveće u kojima je trunuo toliko vremena, zajedno sa svim ostalim meteorološkim uslovima, uspeli napraviti.

Precizan i savršeno funkcionalan delić prirode kao što je ćelija, tako fin rafinerijski sistem, nije mogao nastati slučajno.

Naravno, ovo navodi na pomisao da neko "seje život" po kosmosu i to je zaista jedina od svih realnosti koje trenutno možemo sagledati, govoreći o životu u kosmosu, kao i našem na ovoj planeti kao njegovom delu.
Svakako, to govori i ponešto o tome, ko je pokrenuo te plamteće vatre u kosmosu? Možda neko, a možda sam veliki prasak. U svakom slučaju, reći da se sve to ne organizuje pravilnom i preciznom inteligentnom kontrolom, isto je što i reći da nema života u kosmosu. Otkud znamo?

Naravno, s obzirom da nisam stručan u ovome, iznosim samo detalje koji mogu biti relevantni za uzimanje u obzir kod ovakvih tema.