• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Sunce,pege......

Started by Miranda, May 11, 2004, 11:29:43 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

Miranda

 Bilo je price da su jedno vreme Sunceve pege pravile pometnju na Zemlji!? I da je navodno bilo "svetlih noci" zbog toga.... Da li to stvarno moze da ima toliki uticaj?

Dule_smor

 Pa ne znam sta podrazumevas pod svetlim nocima.Ali sigurno da postoji neki uticaj, kao sto uticu suncev vetar i protuberance na EM polje.

Miranda

 Pa to sam tako procito negde kao da su neke noci bile svetlije nego obicno zbog tih pega....to mi je zvucalo jako cudno..... :huh:  

Sich

 Prosle godine kad je bila pojacana aktivnost Sunca i kad su se videle mnogobrojne polarne svetlosti, pa cak i iz nase zemlje, verovatno se secate da su u pitanju bili tzv. "X flares" koji su izbijali iz komplexa pega, a sa sobom vukli i gomilu naelektrisanih cestica koje su izazivale polarnu svetlost
stoga to je to, mada naelek. cestice koje izazivaju polarnu svetlost ne moraju da budu povezane sa pegama. povezane su sa Suncevom aktivnoscu, mada su sa njom povezane i pege.
To j jedna veca slika u kojoj i pege imaju znacajno mesto
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Miranda

 A da li se ta aktivnost povecava ili....? Moze li doci do nekih ozbiljnijih posledica u narednim godinama?

Maxscope

 Povecava se...i onda se ponovo smanjuje.
To je "Suncev ciklus" koji traje 11 godina. Trentno se Sunce nalazi blizu minimuma. Tokom maximuma povrsina Sunca je prekrivena suncevim pegama. Sunceve pege inace nisu jedine cija se brojnost povecava tokom maximuma odnosno smanjuje tokom minimuma. I aktivnost protuberanci, bljeskova i ostalog se takodje pojacava i smanjuje.
Zasto aktivnost Sunca varira u ciklusima od 11 godina je jos uvek jedna od najvecih misterija solarne astronomije.
Ova aktivnost Sunca nema nikakvog uticaja na Zemlju tokom maximuma ili minimuma. Nema uticaja na vreme i klimu, mada ipak postoje neke indicije da bi sunceva aktivnost ipak mogla imati uticaja na klimu na Zemlji tokom duzeg vremenskog perioda.
Ali Suncevo jako magnetno polje ima uticaja na Zemljino magnetno polje. Solarni vetrovi konstantno zasipaju Zemljino magnetno polje brzinom od 400km/sek. kompresujuci magnetno polje Zemlje sa strane okrenute prema Suncu. Tokom velike aktivnosti na Suncu, zemljino magnetno polje ne moze da zadrzi i odbije sve cestrice solarnog vetra i neke probiju magnetno polje spustajuci se prema magnetnim polovima sto mi vidimo kao 'polarnu svetlost" ili auroru sto je uopsteno sjaj ovih cestica koje udaraju gornje slojeve atmosfere. Normalno, aurora je vidljiva samo na polovima, mada se tokom velike aktivnosti na Suncu ili "geomagnetnih oluja" spusti i do tropskih latituda.
Inace ovu auroru ne izazivaju solarne pege koje se nalaze na fotosferi,  vec "nevidljivi" dogadjaji koje sunceve pege izazivaju u kromosferi, kao koronalne rupe, koronalne eksplozije i bljeskovi.
Solarna aktivnost moze imati uticaja na elektricnu mrezu, a jos vecu opasnost predstavlja za satelite i telekomunikacije.    

ercegovac

postoji povezanost ciklusa u ekonomiji (proizvodnih,stambenih...)sa pegama . Ako ima astrologa dobrih neka na osnovu mojih podataka shvati zasto je nemoguc zivot na marsu , zasto o pegama malo znamo
21 /12 /1980  ,16: 30  44 n(s) 48 i 20 e(i) 29

astrofizika udzb za fakultet, studentski trg knjizara 2004

NShappy

Ercegovac, ajde malo objasni o čemu ti to?

I mani se astrologa.

ercegovac

to sto ne razumes ne kritikuj.  :!: Jeste vrsta prokletstva,ali ni Sv Mihailo  nije sudio djavolu. Ostavi Bogu bozije.Ne znam da li si znao da astrologiju dosta koriste britanski astronomi . Stiven Hoking svakako jeste jedan od iako to po svojim knjigama uvek negira.
Sto se ciklusa tice , posmatra se recimo period od 13 godina , statisticki obradi i utvrdi veza sa prirodnim fenomenima . Postoji knjiga politicka ekonomija i astrofizika za 2 i fakulteta(2004).Ne mogu naziva da se setim M...dijagrami kretanja Sunceve aktivnosti .Ako imas "?"-a pisi .
Sto se boje tice to je stvar dizajna , a sto se isticanja tice prihvatam opasku. :?
Ima clanak na www.znanje.org ili tako nesto ,naucni portal.

Dr.Zoidberg


gucic

Quote from: "ercegovac"to sto ne razumes ne kritikuj.  :!: Jeste vrsta prokletstva,ali ni Sv Mihailo  nije sudio djavolu. Ostavi Bogu bozije.Ne znam da li si znao da astrologiju dosta koriste britanski astronomi . Stiven Hoking svakako jeste jedan od iako to po svojim knjigama uvek negira.
Sto se ciklusa tice , posmatra se recimo period od 13 godina , statisticki obradi i utvrdi veza sa prirodnim fenomenima . Postoji knjiga politicka ekonomija i astrofizika za 2 i fakulteta(2004).Ne mogu naziva da se setim M...dijagrami kretanja Sunceve aktivnosti .Ako imas "?"-a pisi .
Sto se boje tice to je stvar dizajna , a sto se isticanja tice prihvatam opasku. :?
Ima clanak na www.znanje.org ili tako nesto ,naucni portal.


Nije ok da kazes coveku da ne kritikuje nesto sto ne zna, a ni ti sam ne znas da li on to zna. Postoje mnoge knjige, razne knjige, razna dela, razne price, itd. o astrologiji kao uticaju na sav bioloski svet. U sta poverovati? Pa moze svako da napise knjigu i da bog-zna kako izgleda strucno i profesionalno, a ono nema blage veze s vezom. Znas li da postoje i citavi univerziteti u svetu gde se astrologija neverovatno ozbiljno izucava? Cak i kod nas ima skola astrologije.
Kako si zakljucio da Stiven Hoking koristi astrologiju, a da je pritom i negira?
Sto se tice povezanog ciklusa sa pegama i ekonomijom - u to verujem. Interesantno...gde mogu takve informacije da se nadju na Netu?

Skyw@lker

Quote from: "ercegovac"...Ne znam da li si znao da astrologiju dosta koriste britanski astronomi.Stiven Hoking svakako jeste jedan od iako to po svojim knjigama uvek negira....


Izvinjavam se ostalim clanovima foruma ali vecu gluposti nisam skoro procitao...
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."

maxydelanoche

Quote from: ercegovac on October 11, 2006, 12:27:46 pm
Ne mogu naziva da se setim M...dijagrami kretanja Sunceve aktivnosti


Maunderov dijagram? Ima butterfly (leptir) dijagram Suncevih pega... Po izgledu nalici na leptira.

Ljubo

Odličan online časopis za sve fenomene vezane za Sunce, kao i za njegovo posmatranje, obavezno pogledati (i preuzeti) ovdje (prvi broj izašao juče):

http://solar-observer.com/

cola

SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com