• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Skywatcher 130/900

Started by Sale, July 16, 2009, 01:53:34 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Charuga77

Sale, i ja sam ponosni vlasnik Skywatcher 130/900, kupljen u januaru kod komšije Lajoša u Subotici.
Yagodinac mi je dao iste savete kao i tebi pa budi pametan i poslušaj čoveka :-)
Ostaje nam da dobro upoznamo ovo za šta smo imali para i tek posle treba razmišljati o nečem većem.

Ja sam iz ruke Canonom IXUS 70 uspeo slikati Saturn i Mesec, prihvatljivo je....ali može to mnogo bolje npr. kao Yagodinac što se potrudio.

Uživaj u aparatu :-)

Ljubo

July 21, 2009, 04:13:47 pm #16 Last Edit: July 21, 2009, 04:36:25 pm by Ljubo
Sale,

Ako si spreman dosta vremena da provedeš u otkrivanju i posmatranju nebeskih objekata, posebno onih deep-sky (ali može i planeta), onda najtoplije preporučujem novi SW Black Diamond:
http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p2686_Skywatcher-Black-Line-Newton-150-750mm-auf-NEQ-3---ab-8J-.html
NEQ3 je nova, znatno stabilnija montaža od EQ2, a izgleda i čvršća od standardne EQ3 montaže, a uz to dobijaš i Krejford fokuser i solidan tražilac (iako bi ipak bilo idealno da je 7x50). Zatim, moguće je da ima polarni tražilac (provjeri, nisam gledao), alu stativ,... Sve u svemu, za planete onda još uzmeš 2x ili 2,5x APO barlow i eventualno 6mm HR Planetary okular (koji nije prioritetan odmah, može i kasnije).

Ipak, još bolja opcija je isto to (i za iste pare), samo Celestron:
http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/de/info/p1013_Newton-150-750mm---komplett-auf-OMNI-Montierung-mit-Stativ.html

Razlika je jedino u tome što ovaj stativ kod Celestrona ima full-metal Stainless noge, a to je značajna prednost. Moguće je i da se novi Black Diamond SkyWatcher-i isporučuju s takvim tronošcem - u tom slučaju treba insistirati kod prodavca da ti isporuče upravo takav stativ!


sale11472

150/1200 ili 150/750 ???
Da biram za sebe pazario bih verovatno onog prvog ALI ako treba da preporučim nekome drugom, a naročito početniku (naravno i dalje mislim da je best buy sprava za početak dobson 200/1200 ;D ) onda definitivno 150/750 jednostavno to je mnogo univerzalnija sprava sa kojom se puno toga može sasvim lepo posmatrati a uz dobru montažu i slikati.


Black Diamond na dobroj montaži bi bio uživanje ali ako je budžet stvarno kritičan ja bih lično kupio samo tubus, par okulara i barlow (doobro i red dot tražioc ;D ) i onda za njega napravio dobson montažu koju bih koristio za posmatranje dok ne skupim pare za neku bolju (mislim da bih bio  strpljiv i skupljao pare za HEQ 5) ...... Naravno ovo nije preporuka već samo ideja (znam i za praktične primere) za razmišljanje....


Quote from: Ljubo on July 21, 2009, 04:13:47 pm

Razlika je jedino u tome što ovaj stativ kod Celestrona ima full-metal Stainless noge, a to je značajna prednost. Moguće je i da se novi Black Diamond SkyWatcher-i isporučuju s takvim tronošcem - u tom slučaju treba insistirati kod prodavca da ti isporuče upravo takav stativ!


Čelični tronožac vredi svaki dinar doplate i svaki gram težine u odnosu na aluminijumski a često se ovaj deo previdi pri nabavci opreme.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Yagodinac

Moje mišljenje je da je 130/900 dovoljan SAMO kao apsolutno početnički instrument i ništa više. Za nešto preko toga postoje dva pravca: astrofotografija i vizuelno osmatranje.
Za prvo znam vrlo iskusne ljude koji rade sa 150/750 i imaju vrlo zapažene rezultate. Veći njutn znači i veća greška u praćenju.
Za vizuelno dobson 200/1200 je odličan, podnosi lepo visoka uvećanja i ima dovoljno svetlosti. Jedina mana je ako kupiš montažu i kreneš u astrofotografiju s njim računaj da je f6, tj blago lošije performanse (duža ekspozicija).
Zašto ne bih 150/1200? Zato što on može lepo da posluži za planete ali ne može da prikaže dovoljno mala uvećanja bez nekog skupog okulara. Standardni plossl 25mm na njemu daje 48x uvećanje a 150/750 daje 30x. To je jako bitno kad tražiš objekte.

Sale

Brate, vi ste u ovome legende. Uvazavam svaciju sugestiju i proklinjem sebe sto zivim u ovoj zemlji. Da smo u EU ili negde drugde u nekoj razvijenoj drzavi sve bi ovo islo kao po loju a ne bih se razmisljao za pisljivih 200 eura vise! Uglavnom hvala i obzirom da mnogo razmisljam o ovome i predomisljam i smisljam kladim se da ce, kada ja uzmem teleskop u ruke, prvo sto vidim biti neka super nova ili neki slicni kataklizmicki dogadjaj! :)