• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Dvogled Eagle

Started by ib.kroki, November 07, 2009, 07:00:27 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ib.kroki

Imam dvogled Eagle Vercors sa oznakama:
50x80
32M AT  1000M

Molio bih da mi objasnite šta znače gore pomenute karakteristike.

Unapred hvala!

Yagodinac

Sudeći po oznakama to i nije baš običan dvogled. Prva cifra uvećanje (50x), druga apertura (80mm). To je podosta za dvogled... Treba mu i stalak.
Ne očekujem da je takvim dvogledom uopšte moguće gledanje iz ruke. Da ti to nije neka sprava za korigovanje artiljerijske vatre?
Ja inače imam neki 40x42 durbin ali je neupotrebljiv jer nema montažu.

ib.kroki

Dobio sam ga na poklon od prijatelja, ne znam ništa o dvogledima.
Stalak nemam, ali ako se ispostavi da je neophodan kupiću.

Molim te za detaljnije objašnjenje karakteristika (šta je APERTURA)?

cola

Hoce da kaze da ti je precnik objektiva (sociva) 80mm... ;)
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Ljubo

Izgleda solidno, poput TS modela. Još ako nije od plastike (mada teško, jer vidim na netu da je lagan), imaćeš spravu za dugu upotrebu! 32 M je vjerovatno najmanje rastojanje za dobiti izoštrenu sliku (fokus), dok je 1000 M pozicija za beskonačni fokus (trebalo bi da bude).
Naravno, stalak se podrazumijeva. Ipak, za nešto više detalja trebao bi nam napisati i za šta bi ga najviše koristio?
Crvena emulzija za antirefleksioni sloj i izrada od plastike, te 50x uvećanje (zbog vjerovatno male izlazne pupile)  nisu user friendly za astro, ali over-all izrada djeluje kao nešto što može imati i odredjenu solidnu astro primjenu.

ib.kroki

Hvala svima.

Nije plastični, a ima neke gumirane detalje za lagodnije držanje. Dobio sam na poklon, tako da tek ulazim u ovu priču lagano. Prvi korak bio je učlanjenje na ovaj forum (i koristilo je) jer ne volim kada nešto imam a ne znam šta imam. Sledeći korak je kupovina stalka, a za dalje videćemo. Koristiću ga za sve i svašta,  juče i danas je loše vreme u BG pa nisam uspeo da ga "testiram".

Biću bezobrazan i postaviti još jedno pitanje, šta je pupila?

Miro

32 metra je širina vidnog polja na udaljenosti od 1000 metara.

Yagodinac

Pupila je prečnik otvora zenice, izražava se u milimetrima. Danju je obično oko par milimetara (izuzev pri primeni atropina ili heroina, tad je više). Mišić koji je zadužen za prečnik je m sphincter puppilae, dobro je inervisan simpatikusom i u delu sekunde prati ljudsko raspoloženje. U strahu se širi i to primetno.
Nama je bitno što od prečnika pupile zavisi efekat viđenja u mraku. Zdrav mlad čovek može da je dilatira 7 i više mm ali ako neko ima 50g ta vrednost je često nedostižna. Ako je okular teleskopa ili dvogleda prilagođen nekome sa 10mm a on gleda sa svojom pupilom od 5mm onda sva svetlost ne može da uđe u oko, drugim rečima nemaš beneficije od svega toga. Sa druge strane, instrumenti na većem uvećanju obično imaju manju pupilu pa je nezgodno juriti Saturn po polju prečnika 1-2mm.
Okularne pupile bilo kog dvogleda ili teleskopa se mogu izmeriti tako što postaviš dvogled da gleda u svetlu podlogu, osvetljen zid ili čak sijalicu (nikako u Sunce!) i onda staviš list belog papira tamo gde se gleda. Videćeš osvetljeni krug čiji prečnik predstavlja izlaznu pupilu instrumenta (kod dvogelda je obično malo veća mada izgleda kod tebe da je mala pupila zbog uvećanja).
Teleskopi imaju promenljivu izlaznu pupilu u zavisnosti od okulara koji staviš (planetarni imaju veću pupilu od ekvivalentnih plossl, npr) ali za dvoglede je prečnik pupile uvek fiksna vrednost. Bilo bi lepo da taj prečnik bude usaglašen sa prečnikom pupile tvog oka.

sale11472

Quote from: Ljubo on November 07, 2009, 10:24:21 pm
Izgleda solidno....


Pa ne bih baš mogao da se složim da izgleda solidno. Ako ovaj dvogled na slici ima prečink objektiva od 80mm onda bi sudeći po slici, morao da ima prečnik okulara od bar 50mm.... Dakle crveni refleksni sloj na okularima, potpuno proizvoljno napisane karakteristike  .... sve to meni nikako ne uliva poverenje u kvalitet dvogleda, odnosno deluje mi kao nešto što se može naći na kartonskim tezgama ispred BG buvljaka......
No ti taj dvogled imaš pa ti je moja preporuka da zaboraviš šta na njemu piše i lepo ga isprobaš. Za početak će ti svaki dvogled kojim naučiš da se snalaziš na noćnom nebu dobro doći, kasnije ..... pa kasnije ćeš već i sam znati kako da odabereš dvogled za sebe ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Ljubo

Da, pod "solidno", mislio sam na čvrsto kućište i "solidan" finiš (nije kao neki dvogledi koji na prvi pogled ostavljaju utisak da se radi o igračkama) - dakle kao što piše, misli se na over-all izgled.

Karakteristika 32M AT 1000M je zaista prevaziđena po svim standardima (osim možda još u bivšim komunističkim zemljama?). Danas se jednostavno koristi vidni ugao. No, nije to teško preračunati (ispadne 5,76 stepeni) - ni malo ni mnogo za toliko povećanje.
Crveni refleksni sloj se nije pokazao baš dobro za astro primjenu, ali, što kaže Sale, treba ga prvo isprobati, pa vidjeti kako to sve skupa radi ;)

sale11472

Ma ne samo isprobati nego koristiti!
Taj dvogled ma kako izgledao iskusnijima sasvim sigurno je daleko bolji nego što je plaćen ;) ........ a da ne pominjem da bi Galileo bio srećan da je imao nešto približnog kvaliteta..... za početak je najbolje ono što u tom trenutku imaš, lako je kasnije nabaviti nešto bolje (i skuplje).... Oprema je daleko manje važna od samog posmatranja!
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

ib.kroki

Još jednom hvala svima.

Što se tiče dnevnog korišćenja za mene kao početnika odličan je, a za noćno osmatranje neba nisam siguran da mogu oceniti kvalitet jer je ovih dana jako loše vreme a ni ja nisam gledao kroz bolje dvoglede.

Drago mi je da sam pronašao mesto gde se mogu informisati.

Mihael

Pozdrav svim ljubiteljima astronomije!

      ib.kroki, jesi li probao dvogled? Zivo me zanimaju rezultati...

cola

Mihael, dobro namdošao!
Hm, iv.kroki na forum nije došao od 13.11...
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

ib.kroki

Probao sam, ne znam  šta da kažem.
Ja sam zadovoljan.

Za mene početnika je sad sve zadovoljavajuće.

Preko dana za osmatranje mnogo je bolji nego za noćno gledanje neba.

Pozdrav!