• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Fokusiranje u astrofotografiji

Started by CyberianIce, April 21, 2010, 12:07:38 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

CyberianIce

Na zalost, ja imam kameru koju ne mozes linkovati na racunar drugacije osim kao DSID (ne moze WIA) sto dalje znaci da ne mozes sliku sa kamere da prenosis na racunar.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Ljubo

Najbolje i najjeftinije što se može (a ponajbrže svakako) je  Bahtinova maska. Ima ih za sve teleskope i sve žižne daljine. ;)

CyberianIce

Ok, to sam shvatio, posto je problem Mesec, pretpostavljam da je potrebno izvrsiti fokusiranje sa maskom na nekoj sjajnoj zvezdi prvo, pa onda usmeriti teleskop ka Mesecu. Hteo sam da napravim tu Masku, ali ne znam kako da je dizajniram bas za moj teleskop. Ne znam ni kako za refrakotr treba da izgleda (da li ide onaj krug u sredini ili ne posto neke su sa tim a neke bez, kontam da je kod ogledala i katadioptera to mesto vec zaklonjeno sekundarnim ogledalom ali nisam siguran sta meni treba). Takodje ne znam ni koliko onih proreza treba biti za moj teleskop, ni kolika je debljina pojedinacnog proreza. Jel ima neka formula uz pomoc koje bih mogao sam da je proracunam i dizajniram?

Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Ljubo

Quote...Takodje ne znam ni koliko onih proreza treba biti za moj teleskop, ni kolika je debljina pojedinacnog proreza. Jel ima neka formula uz pomoc koje bih mogao sam da je proracunam i dizajniram?


Ništa lakše!!! Otidi na: http://astrojargon.net/MaskGenerator.aspx , unesi podatke za tvoj teleskop, a rezultat otštampaj na parčetu papira (najbolje nekog tanjeg, čvrstog kartona) ili providnoj foliji (s kojom je Nedeljko Marković takodje zadovoljan).

To sve radi posao jako, jako dobro!

digitalex

Sta mislite ljudi, da li je pametno da nekako skinem objektiv sa kompaktnog digitalnog apatara (Praktica DCZ 8.3) i to lepo nakacim na teleskom bez okulara?
Skinuo sam objektiv sa web kamere, nakacio je na teleskop i sve to radi veoma zanimljivo (ali web kamera je neka kineska VGA, naravno i slika veoma loseg kvaliteta).
Pretpostavljam da cu sa aparatom od 8.mp dobiti dosta bolju sliku, ali ipak bolje je prvo da pitam da mozda neko nije imao ovakvo iskustvo i kakvi su rezultati.
Inace, aparat koji imam radi veoma dobro:
Karakteristike:
Aperture range: F2.8-F5.2
Min Shutter: 8"
ISO: 50-1600
I tako dalje

mravic

Komplikovano. Treba da prevariš fotoaparat kao da ima na sebi objektiv i još neke sitnice, i bez stručnog znanja teško ćeš to napraviti a pogotovo da posle vratiš na staro.
Jednostavnije je da kupiš polovan DSLR koga možeš naći za 150-200e i gotovo.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

NeS

Interesantno pitanje.
To je moguce uraditi ali je pitanje da li bi se time ista dobilo. Kompaktni aparati imaju u objektivu zatvarac koji se zatvara nakon snimka da bi se snimio dark frejm koji se automatski oduzima nakon svakog snimka. U ovom slucaju bi snimio dve slike a rezultat bi trebao da bude nula. Mozda bi bilo moguce ako postoji mogucnost iskljucenja automatskog oduzimanja dark frejma. U video modu se to ne vrsi pa tu mozda postoji mogucnost rada,
Poseban problem predstavljaju senzori koji aparatu daju informacije o stanju objektiva. Verovatno si primetio da te upozorava ako je objektiv zaglavljen i dok pravilno ne izadje nece da nastavi sa radom. To znaci da bi se ti senzori morali premostiti na pravi nacin i to je ono zbog cega se ovo ne isplati. Mozda naci neki jeftin stariji model pa eksperimentisati inace ne prporucujem.
Pozdrav.

digitalex

Hvala na brzom odgovoru.
Eto, za senzore nisam znao i za dark frame.
Razmisljam i drugu opciju da probam: Da ne skidam ceo objektiv, nego samo da uklonim staklo na objektivu i da dozvolim da svetlost sa objektiva teleskopa dopre do senzor aparata.
Jeste da aparat nije jeftin i radi mi fenomenalno, ali posto imam i Canon SX120 IS, moracu ovaj stari da bacim na rizik, pa mozda i dobijem neki rezultat

NeS

Ja sam dobio jedan neupotrebljiv zbog toga sto je dobio udarac u objektiv, idealno za eksperimentisanje.
Uklonio sam objektiv i sada aparat pokusava da izbaci objektiv (cuje se rad motora) i posto ne dobija informaciju da je uspeo napravi jos nekoliko pokusaja i iskljuci se. Mozda sad u toku zime probam da to osposobim.
Najgore je sto ne mogu da ga pustim u rad kad je rasklopljen, a kad je sklopljen niti sta vidim niti mogu da pridjem.
Treba da znas da se ti objektivi sastoje od nekoliko grupa sociva, sa sopstvenim kretanjem zbog zuma. Tu je i blenda kao i zatvarac a sociva su lepljena u tim pokretnim prstenima tako da nije jednostavno ih ukloniti.
U svakom slucaju zelim ti puno srece.

spadej

Digitalex, koji aparat je u pitanju?

Isto pitanje iz NeS-a. Kod tog "udarenog" aparata, ako nije nista slomljeno, najvervatnije su samo vodjice ispale iz lezista, zbog cega je objektiv mehanicki blokiran. Moguce je vratiti ih, cak i bez rasklapanja objektiva.



NeS

Kod mene je Canon A60. Samo meni nije trebao normnalan aparat jer vec imam Canon A540 i EOS 300 tako da sam jedva cekao neki, da ga ja "opravljam", a bez neke stete.

Yagodinac

Ljudi, nemojte to da radite.
Kompakti/prosumeri/idioti ili štagod a da nije DSLR rade isključivo sa sopstvenim objektivima. Praktično je nemoguće skinuti njihov malecni objektiv ili povaditi stakla a da aparat to ne primeti. Samo ćeš tako (sigurno!) upropastiti aparat.
Razlog više može da bude i autofokus, moj A560 neće ni da okine ako nije našao fokus. Kad bih mu povadio stakla - šta bih radio s njima  ??? - on bi beskonačno vrteo autofokus i ne bi okinuo nijednom.
Jedina mogućnost postoji kod prastarih digitalaca koji nemaju optički zum: ja imam neki samsung sa 3.1mpx iz 2002g. Ponekad se zezam da on ima prajm i da pravi bezobrazno oštre slike.
Trenutno se ćerkica iživljava nad istim tako da bih mogao njemu da izvadim objektiv i to nakalemim na teleskop. Verovatno bi radilo ali... zašto detetu uskraćivati radost...

spadej

Radio sam, i jos uvek radim (ako me ne izbace zbog ovog foruma) u servisu za HP racunarsku opremu. Izmedju ostalog servisiram i fotoaparate tog proizvodjaca. Imam preko 100 neispravnih kompakt aparata, koje nisam bacio, pa ako neko zeli da se igra mogu da mu ustupim neki. Samo, to je cisto gubljenje vremena.

Imao sam prilike i da "cackam" Canon-e. Autofokus moze da se iskljuci, kod nekih modela. I senzori mogu da se prevare. Ali izvaditi stakla a nista drugo ne pokvariti, mnoooogo je tesko. Cim nadjem malo vremena "operisacu" neki poluispravan aparat (kojem ne radi blic, ili card reader) pa cu objaviti "epohalno otkrice".




NeS

Ja nisam ni govorio da tu ima ista epohalno niti sam tvrdio da je to izvodljivo i nije mi padalo na pamet da cackam ispravan aparat a ako neko zeli to je njegovo pravo i vise cenim takve od kojekakvih snobova.
Ja znam dosta uspesnih i inteligentnih ljudi koji misle da je bavljenje astronomijom gubljenje vremena ali svako ko misli da je ispravno samo ono sto on radi je obican vernik i bolje da ide u versku sektu.
Ja nisam imao prilike da radim sa A560, izgleda da je taj aparat pravi idiot. Moj A540 ima opciju - manuelno fokusiranje i u fotografskom i u video modu. Posto je u ovom slucaju interesantan samo video mod, autofokus vrsi fokusiranje u toku snimanja ali nema uticaj na snimanje. Kakav bi to video snimak bio kad bi aparat prekidao snimanje dok ni isfokusira. Moguce ga je dovesti u poziciju da ne moze da isfokusira i ceo snimak moze biti mutan.