• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

konsultacija

Started by imbalanced, November 21, 2013, 10:59:44 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

imbalanced

Pozdrav!
U toku su moje poslednje konsultacije povodom kupovine teleskopa.
Nedavno sam uzeo 60/900 an eq1, cisto da se uputim u astronomiju... I ta mala stvarcica me je impresionirala...
a sada vec planiram da uzmem neki, nesto jaci, teleskop.
Dogovorio sam sa likom Sw newton 150/1200 na eq3 za 30000. Mislim da je ok... Mada, iskreno, malo me brine to sto na Astroberzi nalazim da prodaju bas njih... Da li je recenica "nemam dovoljno vremena za posmatranje", mozda samo fraza? xD
Prodavac u TC mi je naglasio da je njegova preporuka 150/750... tj da je 1200 predugacak za eq3 i da se mozda trese pri vetru...  Da li je to zaista tako izrazeno?


vasja

Ako je izbor između 150/1200 i 150/750, ja dajem svoj glas za 150/750.

Razlozi za:
- Bolja svetlosna moć, odnosno F odnos F5 je bolje od F8
- Lakši je i kraći, što znači da ga montaža mnogo lakše podnosi, tj. čitav sklop je čvršći
- Zauzima manje mesta u kući (nije beznačajno, veruj mi...)
- Veće vidno polje za isti okular/kameru

Razlozi protiv:
- 1200mm fokus ima veće uvećanje u odnosu na 750mm, ali veruj mi da ti ovo i ne znači mnogo
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

kruska


imbalanced

Pa to nije vise ni stvar izbora... Ja za varijantu 1200, imam mnogo prihvatljiviju ponudu.
Uostalom, da li je to OK cena po vasem misljenju?
A generalno, prioritet su mi planetarna posmatranja, a naravno i dso.
2" fokuser mi zaista nije potreban. Ako imao para da kupim DSLR i ostatak opreme za astrofotografiju, imacu i za bolji tubus. Ali zaista me prvenstveno zanima posmatranje. Tu i tamo webcam...
Kako mi se cini,  ja prvenstveno trazim potvrdu da se necu razocarati npr u odnos eq3/1200 ... s tim da nemam preterana ocekivanja od stabilnosti. Trenutno koristim 60/900 eq1... za mene ce eq3 biti opservatorija.
Kupicu kasnije motor, a mozda i za fokuser... ili cu ga napraviti...

vasja

Pa kolka je razlika u ceni? Na sajtu teleskop.rs oba teleskopa imaju istu cenu.
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

imbalanced

Quote from: vasja on November 21, 2013, 01:25:48 pm
Pa kolka je razlika u ceni? Na sajtu teleskop.rs oba teleskopa imaju istu cenu.


:o

Pa naveo sam da bih uzeo polovan za 30 hiljada.

Yagodinac

Aко su prioritet planete i velika uvećanja onda da, 150/1200 je bolji. Nije to neka ogromna razlika ali bi trebalo da je primetna: lakše je napraviti f8 ogledalo da bude dobro nego f5. I obrnuto: ako isto vreme uložiš u pravljenje ogledala f8 će zbog manje krivine biti bolje od f5.
Ako nameravaš da se baviš jednog dana astrofotografijom onda je 150/750 isključivi favorit; sa koma-korektorom, f5 optikom i širokim vidnim poljem jednostavno je nenadmašan za neke stvari; tu 150/1200 naprosto nema šta da traži. Ni za kakve približne pare ne možeš da nađeš astrograf kao 150/750.

Što se tiče uvećanja stvari stoje ovako: 150/750 sa 25mm okularom daje 30x uvećanja a njegov duži brat 48x; sa 10mm okularom uvećanja su 75x i 120x a po meni 150/750 ne treba ganjati na planetama preko 200x - subjektivni utisak. Tu već ne igra ulogu toliko kvalitet optike već perfektna kolimacija i temperaturni ekvilibrijum. I ovde je prirodna prednost 150/1200 teleskopa, naprosto za isti stepen (ras)kolimiranosti on daje bolju sliku na tim velikim uvećanjima. Srpski rečeno prašta greške  ::)

Ovo za stabilnost na EQ3 montaži u principu jeste tačno ali ne bih se nešto mnogo obazirao na to. Malo pripaziš da ga ne šutneš i to je to  :)
Mislim da na forumu ima vlasnika 150/1200 pa nek oni kažu svoj subjektivni utisak o teleskopu. Na kraju, ti najbolje znaš svoje potrebe  ;)

Danko

pitanje. koja bi  goto montaža bila idealna za 150/750 AP ? razmisljao sam za ipteron zeq25 , koji bi me izasao oko 1000 eura. Pitam se da nije to mnogo , predimenziosano i nepotrebno za ovaj teleskop?

Yagodinac

Nikako, montaža za astrofoto nikad nije dovoljno velika  ;D
Evo i zašto po mom skromnom mišljenju. Teleskop 150/750 sa kamerom, korektorom i tražiocem sigurno ima oko 7kg; ako staviš mali refraktor za vođenje i guiding-kamericu to može da dođe i do 10kg. Sasvim blizu maksimalne deklarisane nosivosti montaže od 12kg.

A šta ćemo ako dune vetar? Ili ako (kao i svi, pre ili kasnije) nabaviš veći teleskop, recimo 200/1000 koji je tek tata-mata? Vesela dilema  ;D

O Ioptron montažama se može čuti sve najbolje. Sasvim sigurno nije greška uzeti je; a ušteda ako razmišljaš o HEQ5 modelu (koji joj je ekvivalent po nosivosti) nije velika. Ako si siguran da nećeš preći na veći teleskop onda ova montaža ima smisla; mada ja ne bih isključio EQ6 syntrack iz razmišljanja - to kupiš jednom i koristiš doživotno.
Pre bih danas uštedeo na teleskopu i kupio veću EQ6 nego obrnuto.

Danko

bas korisno objašnjenje . nema sto no stekati za eq6 iako je dosta skuplji. Hvala.

ranko997

Moram da se nadovezem na ovo sa par pitanjca :)

1. Kolika je MAX nosivost za EQ2 ( ako uopste postoji odredjena), a kolika je preporucena nosivost za istu( ako uzmemo u obzir vetar :D )
2. Ista pitanja, samo za EQ6.... :)

Yagodinac

Mislim da nigde nije navedena nosivost EQ2 ali je svakako mala  ;D
Možda 2-5kg, otkud znam. Znam samo da jedva nosi 130/900 i da sve primetno vibrira. Jeste, stavljao sam i 150/750 na nju (ali srećom jako kratko) i mogu da kažem da je 130/900 i optimum i maksimum. Optimum što se tiče cene montaže i teleskopa - glupo je za 130/900 kupovati montažu od 1000e. Sa 150/750 treba biti oprezan da se ne obori.

Za EQ6 (običnu) svojevremeno kad se pojavila su navodili 24kg za vizuelno a za astrofotografiju po pravilu upola od toga. Novije EQ6 tipa synscan, pro i sl. imaju konzervativniju procenu od 20kg za vizuelno; ali u principu to su potpuno iste mehanike tako da su samo malo smanjili optimizam u reklamama, rekao bih.

sale11472

Quote from: imbalanced on November 21, 2013, 10:59:44 am
Nedavno sam uzeo 60/900 an eq1, cisto da se uputim u astronomiju... I ta mala stvarcica me je impresionirala...


Eh tebe je baš lako impresionirati ;)

Što se tiče dileme 150/750 ili 150/1200 šta znam, kda je posmatranje u pitanju nije tu nešto velika razlika (samo ti za f8 trebaju okulari sa dužom žižnom daljinom). No ono što ti niko do sada nije pomenuo je pitanje veličine, naime 150/1200 je skoro pola metra duža cevka tako da to može nekome da pravi problem, inače ja bih pre preporučio kraću varijantu pošto mislim da je to univerzalniji instrument a i to je neka gornja granica nosivosti EQ3 montaže, za vizuelno posmatranje će nostiti i taj 150/1200 ali na bilo kakvo fotkanje zaboravi.  Prednost 150/1200 bi mogla da bude ne većim uvećanjima ali to nije previše bitno, jednostavno...

Quote from: imbalanced on November 21, 2013, 12:49:29 pm
A generalno, prioritet su mi planetarna posmatranja,


...ovo gore nije tačno. Planete će ti ekstra brzo dosaditi, interesantne stvari si već (verovatno) video i sa tvojim 60/900 tj Saturnove prstenove, Jupiterove pojaseve i Mesečev reljef (Venerine mene meni lično su dibidus nezanimljive, interesantniji je Mesec golim okom). Planete vole velika uvećanja a to ipak traži stabilniju platformu od EQ3 (npr 150/750 EQ3 i Jupiter na preko 600x može ali ako si spreman da ti planeta skoro neprestano igra lambadu u okularu).

No da mi tu nešto preterano ne drvimo (mada sam ja baš hteo da ti predložim 150/1000 varijantu ;D ) ti si očigledno odluku već doneo i srećno ti bilo i 150/1200 kao i njegova dva kraća brata su već ozbiljni teleskopi sa kojima se može godinama posmatrati, razlog zbog koga ih ljudi prodaju, verovatno, treba tražiti u sledeće dve činjenice:
Posmatranje planeta brzo dosadi.
Pola metra aluminijumske cevi više nije zanemarljivo ni kada se gleda transport teleskopa.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

imbalanced

November 25, 2013, 12:06:12 am #13 Last Edit: November 25, 2013, 12:25:30 am by imbalanced
Ha... Ja evo vec potvrdio shoping...
Sve ste to lepo napisali, dosta toga mi pojasnili, i ne kajem se sto ga uzimam xD
Velicina i tezina meni ne predstavljaju problem... velika mi je soba... stajace rasklopljen, zivim na selu... 50m od kuce je veci mrak nego nekome 50 km od stana...
Koliko realno mi vidimo razliku izmedju f8 i f5 ako gledamo npr orion nebulu... objasnite mi nekako u opacity% xD
Takodje, sta bi ste mi preporucili da jos nabavim u nekoj buducnosti... ? Prema onome koliko sam naucio citajuci ovaj forum u poslednjih nekoliko dana... ja mislim da bih trebao uzeti apo barlow. Trenutno imam jedan 9mm Gold line okular, koji mi ostaje kada ode ovaj mali refraktor... Da li ima smisla uzimati veci barlow od 2.5x? ja bih dobio 333x... Da li je to npr korisno na mesec?
Da li mogu ici vise ili je i to vec daleko preko optimuma?

Sale sta si mislio kada si rekao za f8 ... zizina daljina ...  Odgovarace mi ovaj 9mm?

imbalanced

November 25, 2013, 12:14:21 am #14 Last Edit: November 25, 2013, 12:19:55 am by imbalanced
Svi pominjete da je mnogo laski 750 od 1200...
Sigurno da jeste... ali "mnogo" ?
Nikada ga nisam drzao u rukama... Ali nekako zamisljam da 70% mase cini ogledalo...
Ako oba imaju priblizno jednako tesko ogledalo, oba imaju 750mm cevi, oba imaju ostale sitnice...
150/1200 ima  +450mm cevi
150/750 ima tezi fokuser xD
Razlika je zapravo mozda svega 5-10% u tezini...
Mozda igra ulogu to sto 1200 ima mnogo veci otpor ka vetru... i sto se vise izrazava pomeranje/mrdanje na 1200
Gresim li?