• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Web Cam modifikacija

Started by betelgez, February 27, 2015, 03:27:20 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

betelgez

Ima li neko nekakvo uputstvo ili slike modifikacije kompjuterske web kamere za astro foto? Koja je najbolja za to i slicno? Kopao sam po netu nesto, ali nisam naisao ninasta sto je korisno.


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

marko

Logitech QuickCam 4000 Pro (striktno da je model number V-UJ16).

Od ostalih: Logitech QuickCam 3000 Pro, Phillips ToUCam, Phillips SPC900NC, Phillips Vesta Pro...

Ovo su stare kamere sa Sony CCD senzorom osjetljivosti <=1lux.
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

Danijel

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Ralemasinac

February 27, 2015, 05:36:19 pm #3 Last Edit: February 27, 2015, 06:21:48 pm by Ralemasinac
Lepo su ti Marko i Danijel objasnili. Znači bitna je osetljivost. Pravio sam sličnu stvar. Treba da je nežno razvališ i napraviš joj novo kućište. Bitno je, ali ne i previše, da napraviš "šrafove" za nivelaciju ccd-senzora. Ali i hladjenje nije na odmet.

vlaiv

Ja sam bas nedavno modifikovao Logitech c270 i generalno nisam pravio nista posebno za nju, koristim je iskljucivo za planetarno snimanje (mesec i jupiter do sada).

Znaci samo razbucas postolje, otvoris kameru, skines socivo, zatvoris kameru i to je to, posle samo ide dodavanje 1.25" deo za okular
( ne mora biti od okulara, imas da kupis pvc cev 32mm tipa 40din pola metra, prvo uzmes smirglu i smirglas jedno 10 minuta spolja da je stanjis malo jer je ona 32mm a
1.25" je valjda 31.75 znaci treba ti oko 31-31.5mm, posle toga iseces jedno 2 cm i zalepis "sto ravnije" da ti senzor ne bude pod uglom u odnosu na osu - zato
Ralemasinac pominje srafove za nivelaciju ).

Jos jedan koristan mod za kameru je da joj ubijes diodu koja se upali kad je kamera u radu (ili odlemis ili prekrijes crnom trakom, farbom sta god samo da ne baca
svetlo unutar okularnog dela).

Logitech c270 nije preterano dobra i osetljiva, al za 25e meni odlicno radi posao, jedino sto nije RAW (moze raw al ako deinstaliras drajvere, onda dobijes 1280x960 u 5fps u YUV sto
i dalje nije raw24 mislim da je hroma semplovana 1x2 ili 2x2), nego mjpeg kodek, ali  kontam da je ok implementiran jer meni na jupiteru recimo uopste ne prikazuje tolko
blocking-a na videu (valjda zato sto je 90% videa crno pa uspe da postigne bitrate za 30fps)

@Ralemasinac
Kakvo ti je to chedo lici mi na qhy onu osmicu?
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

betelgez

uu prema tome sto ste rekli nije tesko nista. mislio sam da modifikacija podrazumeva i izmene na senzoru. ako je samo skidanje sociva i postavljanje cevi koja ide u teleskop, onda je jedini problem da se postavi da osa centra senzora bude poklopljena sa osom centra valjka.
@Ralemasinac
kako si napravio taj nosac sa srafovima? imas li neki predlog? inace hvala na uputstvima. :)


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

betelgez

ili mozda ova? vidim po youtube da i ovu koriste i da su zadovoljni
Logitech Quick Cam Express/Go


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

marko

To je stara CMOS kamera, nije nešto.
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

betelgez

narucio sam Microsoft Lifecam VX-3000. vidim da je dosta koriste na zapadu za modifikovanje


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

Ralemasinac

February 28, 2015, 12:00:12 am #9 Last Edit: February 28, 2015, 12:11:46 am by Ralemasinac
Betelgez nemogu da je nadjem, negde se zagubila u kući. Trebala mi je i za fotkanje protozoa. Da ti opišem ukratko: skinuo sam sočivo, štampanu pločicu sam prišrafio sa M4 šrafovima na onaj unutrašnji metalni prsten. Unutar cevi je ubačen i zavaren još jedan prsten. (on je ispod onog unutrašnjeg koji se vidi na slici).Na njemu su plitko zabušene 3 rupice da legnu male opruge(da nebi "odletele"). Drugi kruzni prsten je onaj sa štampanom pločom. Treći kružni prsten je deblji i to je onaj poklopac koji vidiš.Onim skrivenim inbus vijcima M5 se pritiska prsten sa ccd-senzorom, i to je zapravo nivelisanje. Senzor zaštiti nekim tanjim staklencetom. Kamerice imaš na pijaci u Smed.Palanci na najlon "deponiji" 50 do max 100din komad(ima ih sigurno na više mesta!). @Vlaiv unutar nje je telo neke Kodak web kamere, stvarno neznam koje. Komp mi neradi pišem sa mobilnog. Mada lakše bi ste shvatili kad bih je našao i rasturio.

betelgez

Sta mislis za ovu Microsoft koju uzimam? Kakav joj je senzor?


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

Luger

Odlicna je za Skype  :-X
Ni jedna Cmos web kamera nije dobra za astrofotografiju osim za snimanje Mjeseca, Jupitera slabije i zdravo.
Druga prica su CMOS kamere koje su namijenjene za astrofotografiju.
Modifikacija ne podrazumijeva samo skidanje objektiva i dodavanje 1.25" adaptera, vec i prepravku elektronike i dodavanje modula koji omogucavaju RAW i dugacke ekspozicije.

Samo CCD, ali ne svaki.

1- Philips ToUcam Pro (PCVC740K, PCVC840K, SPC900NC)
2- Philips Vesta (vise modela)
3-Logitech QuickCam 3000 (i 4000, ali samo sa CCD senzorom).

http://homepage.ntlworld.com/molyned/web-cameras.htm

betelgez

@Luger
Imas li semu za to i sta se dodaje za raw i duze ekspozicije?


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

Luger

Konkretno, za Microsoft Lifecam VX-3000 nemam, a koliko vidim niko nije ni radio modifikaciju te kamere, osim sto je dodavan 1.25" adapter. Hardver se razlikuje na svakoj kameri, pa tako i modifikacija.

https://www.google.rs/search?q=webcam+mod+for+astro&client=opera&hs=Yi2&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=ea7xVPrzH8H2UJn5gcAN&ved=0CAcQ_AUoAQ&biw=1251&bih=657

Veliki je to posao, i isplati se samo na boljim web kamerama. Imam 2 komada Philips Pcvc740k, ali me mrzi da se upustam u tu pricu.
Uradicu (jednom) samo hladjenje sa Peltier-om i nista vise.
Druga stvar, te modifikacije za dugacke exp. uglavnom rade preko LPT porta, a to znaci samo uz desktop racunar. Razni konvertori tipa LPT-Usb ne pale.
Samo sam na jednom mjestu nasao da radi preko USB-a, ali je prilicno tesko uraditi elektroniku za to, tako da me nije ni zanimalo previse.
Mozes ti tom kamerom  da snimas Mjesec, i mislim da bi dala solidne rezultate, sve drugo...cisto sumnjam, ko zna..? Zavisi dosta i od prateceg softvera.
S obzirom da su to sve starije kamere, koje se vise ne proizvode i tesko se nalaze, alternativa je Scopium kamera.

marko

Ja imam 4000 Pro sa Sony CCD-om, dok sam je našao ispustio sam dušu, pa opet nisam zadovoljan. Iskreno ne sviđa mi se rezolucija ni veličina senzora. Radije koristim Pentax K-x u movie modu+barlow, a osim toga na terenu mi ne treba ni popratni laptop za webkameru.
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)