• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

TS Guidescope / finder 60mm F/4 mini review

Started by vlaiv, November 28, 2015, 10:51:43 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vlaiv

Citajuci review-ove opreme po stranim forumima, primetio sam da ljudi imaju poseban emotivni momenat kada, iscekujuci isporuku nove opreme, posle zvonceta otvore vrata
a sa druge strane ih doceka postar i zuti paketic.

Ja sam uskracen za ovo iskustvo, kod mene obicno bude tmurno i kisovito jutro i krmeljav se odvucem do sanduceta samo da bih nasao plavo zuti listic na kojem
pise "E mi probali da isporucimo, al nemas zvonce kod kapije, a kere su ljuto gledale iz dvorista, bolje ti dodji kod nas u postu da sam preuzmes
paket iako smo mi naplatili da ti ga isporucimo do vrata ...."

Tako bi i ovaj put :D kad mi je juce stigla isporuka novih sitnica koje sa nestrpljenjem iscekujem vec nedelju dana.

Nemci su poslovicno dobro upakovali paket zajedno sa neizostavnom kesicom Haribo gumenih bombona (ovaj put ukus cole :D ).
Paket je sadrzao gore pomenuti guidescope koji je predmet ovog mini review-a, ali i novu ASI185mc kameru i ASI IR/UV cut filter (kazu valja se uzeti
jer kamera nema IR cut filter, a moze da posluzi u nekim slucajevima pa sam uzeo taj najjeftiniji :D ). Review kamere dolazi uskoro ...

Moram priznati da sam prijatno iznenadjen kutijom. Spolja izgleda kao obicna kartonska kutija al kad sam je otvorio sacekalo me je iznenadjenje.
Unutrasnjost kutije je fino uradjena i elementi rasporedjeni unutar neke pomalo krute ali dovoljno mekane plasticne pene (ne znam ni kako da to nazovem
izgleda kao stiropor al na dodir je kao plastika)

Evo i slike:



Unapred se izvinjavam zbog kvaliteta slika, al mobilni iz ruke pa kolko se treslo treslo ...

Komplet se sastoji iz 3 dela:
- sam finder/guider scope
- set prstenova sa postoljem i papucicom (dobija se ekstra papucica za podnozje za montazu na teleskop, ali se samo podnozje moze montirati na vec postojecu
papucicu na skywatcher teleskopima kakve imam)
- kesica sa shrafovima

U kompletu ne dolazi nikakvo uputstvo ili bilo sta stampano, al ruku na srce nije ni neophodno.

Sam finderscope jako fino izgleda, relativno je lagan tako da cu ga koristiti umesto dvogleda (poput durbina), ali pod rukom ostavlja utisak robusnog sklopa. Nista ne landara
i sve je fino zategnuto. Jedini deo koji me je iznenadio jeste poklopac objektiva koji je napravljen od gume umesto klasicnog plasticnog poklopca. Mozda je to i prednost
jer nece spadati ni kada se finder ohladi i smanji malo u precniku.

U pitanju je achromat 60mm, objektiv je presvucen klasicnim coatingom (cujem da ga zovu china green :D )



Scope na sebi ima sa zadnje strane helikalni fokuser koji ne rotira okular/kameru i ima hod od jedno 10+ mm (zvanicno na sajtu stoji 10mm, a sam fokuser je bazdaren
i okrece se 14 podeoka od mogucih 15 (od nula do 14 al je u krug pa se 14 nastavlja dalje na 0 kako god :D )). Nisam merio koliki je zapravo hod fokusera. Sa zadnje
strane prihvata standardne 1.25" elemente a ima i T2 thread. Holder za elemente je ring dizajn. Pored srafa za ring tu je i sraf za zakljucavanje fokusa koji se inace
prilicno tesko okrece tako da je pitanje da li je ovaj sraf neophodan al racunam da ne smeta a moze da koristi.



Prstenovi dolaze sa postoljem u jednom komadu (vec prisrafljeni) ali se mogu odsrafiti. Izgledaju prilicno robusno. U startu me je brinulo malo koliko ce stabilan
biti finder u prstenovima sa datim dizajnom montaze (u pitanju su 3 srafa po prstenu kojma se moze bazdariti pravac findera), ali nakon montiranja findera u prstenove
se ispostavlja da je skop izuzetno cvrst i stabilan. Sami srafovi na vrhu imaju neku plastiku/gumu tako da ne ostecuju tubus.



Evo kako izgleda finder mountovan u prstenove (citav sklop kako ce ici na teleskop):



Sto se tice samih performansi objektiva, mogu samo da kazem da po tmurnom i kisovitom danu ekstra radi :D. Nisam ga stigao isprobati nocu. Ono sto sam primetio preko dana
a moglo bi se svrstati u zamerke je sledece: Za vecinu okulara sam imao problem postici fokus na objektima ispod 50-100 metara, fali malo extrafokusa da bi se postigla ostra
slika, na svu srecu imao sam pri ruci ekstender za 1.25" (navrce se u filter thread). Sa ovim je svaki okular postigao fokus bez problema. Primetna je zakrivljenost slike (pincushion) a
poslednjih 10% prema kraju slike je dosta blurovano (mozda je i do okulara, mada mislim da je kombinacija malog F i samih okulara). Na 32mm je ocigledno da je field stop okulara
prevelik za ovaj scope pa se pojavljuje efekat poput beaning-a samo ne u centru vidnog polja nego po obodu. Hromatsku aberaciju nisam primetio buduci da je citav predeo bio
u nekoj izmaglici i bilo je kao sto rekoh oblacno - odnosno dosta tamno.

Sve u svemu za sada sam zadovoljan.
Ono sto ostaje da se vidi jeste kako se scope ponasa nocu za posmatranje i naravno za guiding. Nadam se da ce nocu biti moguce postici fokus sa okularima bez ekstendera. Ako
se ne varam fokus za daleke objekte je vise infocus nego za bliske objekte (tako mi nesto logika govori al mozda i gresim).
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

kruska


zozo83

Lep scope, nije li tajna koliko te sve izaslo sa carinom i tim zezalicama
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

Yagodinac

Svako dobro sa tom opremom  ;D

Quote from: vlaiv on November 28, 2015, 10:51:43 pm
Ako se ne varam fokus za daleke objekte je vise infocus nego za bliske objekte (tako mi nesto logika govori al mozda i gresim).


Ma da, fokus za beskonačno je prema unutra tako da opušteno.

vlaiv

Hvala.

Nije tajna, pre nego li je poskupelo (sad vidim da je i on poskupeo kao i kamere u poslednjih nedelju dana, znaci ekstra sam prosao
sto sam narucio kad sam narucio), cena u nemackoj je bila ko se ne varam 168/169e (sada pise da je 189e) al oni to za nas naplacuju bez njihovog pdv-a
pa je zapravo cena bila 142e (naplacena) + 14e postarina za sve (to su zajedno naplatili za guidescope, kameru i filter) i onda
naravno nasi zaracunaju redom 10% carinu i 20% pdv (na iznos + postarinu ide carina pa na sve to pdv i jos nesto sitno za troskove obrade i isporuke
tipa par stotina dinara)
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

VaskoGM

Baš super izgleda. Pretpostavljam da ces napraviti apdejt kada ga istestiras i uporedis sa SW 9x50  8)
A novu kameru ni da ne pominjem...

U fulu da te služi!
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

vlaiv

Hvala!

Ne znam da li cu praviti poredjenje sa SW 9x50 uopste, buduci da nisam napravio onu kombinaciju za guiding,
mogu eventualno vizuelno da napravim poredjenje (FOV, vizelna magnituda i te neke stvari, onako iz ruke da gledam jednim i drugim).

Jedino sto SW 9x50 ima krst, a sa druge strane i ovaj moze da ima ako se uzme odgovarajuci okular (sto ne verujem da cu nabavljati,
ne vidim neku posebnu korist od toga, osim da ga koristim kao veci finder za vizuelno, al opet tu SW 9x50 radi posao odlicno za sada).

A sto se tice guiding testa tu se ceka prvi pogodan dan (kolko vidim sreda) da se isproba kombinacija kamera + guider, sve je manje vise
spremno sem duzeg usb3.0 (A na B) kabla, ovaj sto dolazi uz kameru je standardni od 1.8m a pre bi mi pasovao onaj od 3m da nemam
problem sa zatezanjem kablova. Planirane mete su M1 i HorseHead, mozda i flame nebula, zavisi koliko vedrih noci bude :D

Al naravno update sledi.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

VaskoGM

Nema potrebe za dubinskom analizom razlike, čisto vizuelno me interesuje u optičkoj slici koliko je poboljšanje. Tvoj subjektivan utisak.
Mada ce to varirati dosta od okulara do okulara koji se stavi...

Sto se tiče retikule (krstića) nije ga teško napraviti (mada ti i ne treba jer ga nećes koristiti za tu namenu) od nekog okulara koji bi odvojio za to. Trebaju ti samo dve vlasi kose  ;)

Duži USB3 kabal je stvarno neophodan. Isti problem imam...

Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija