• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Nuklearni motor

Started by NShappy, November 26, 2010, 10:03:29 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

NShappy

Može li neko da objasni ideju po kojoj bi radio nuklearni raketni motor spomenut u članku: http://astronomija.co.rs/misije/3539-napokon-ljudi-e-ii-na-mars.html Nuklearna energija je energija, tj dobijamo toplotu i razna zračenja, ali da bismo se kretali po Svemiru ne pomažu nam toplota i zračenja. Do sada se eksperimentisalo sa motorima koji bi u nuklearnom reaktoru zagrevali neki inertni gas, a on bi onda, kao jako zagrejan izlazio kroz mlaznicu i to bi pokretalo letelicu. Svi su eksperimentisali sa takvim motorima a onda i odustali od toga. Da li su Rusi sada smislili nešto novo?

Koliko bi on bio "prljav" i opasan za posadu?!? Ok, predpostavljam da se ne bi koristio za odlazak u orbitu i let kroz atmosferu, već samo za dalja putovanja.

Igor


Kizza

Ja bih ipak prvo aktivirao jednu A bombu,naprimer u orbiti iza Meseca,pa da vidimo da li postoji udarni talas u vakumu  ???
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

NShappy

Nukelarne probe su zabranjene u svemiru konvencijama još odavno. A efekat se bez problema može simulirati u računarima. Najmoćnije računarske mašine se i nalaze u vlasništvu vojske za simulacije niklearnih proba.

r2d2

November 27, 2010, 08:32:58 am #4 Last Edit: November 27, 2010, 09:31:46 am by r2d2
QuoteJa bih ipak prvo aktivirao jednu A bombu,naprimer u orbiti iza Meseca,pa da vidimo da li postoji udarni talas u vakumu


Nema gi sta da vidimo, to znamo , po teoriji i mi (suncev sistem) svi smo ostaci jedne takve eksplozije ,, a ionako dovoljno strepimo od komsijskih supernova. Ne nadamo se udarnom talasu vec pogubnom zracenju.

Ako jedna lokalna pojava na Zemlji kao stoje el` ninjo uzrokuje blago usporenje rotacije planete mogu misliti kakve posledice bi imao tvoj predlozeni eksperiment po sam mesec a samim tim po plimu i oseku kod nas. Pa ondak jos kad bi uzeli u obzir teoriju povezanosti zemljotresa i plimskog dejstva meseca na planetu,, ,,joj,,,
---------------------------------------------------------------------------
QuoteMože li neko da objasni ideju po kojoj bi radio nuklearni raketni motor spomenut


Zaista nemam ideju kako bi radio taj motor.

Secam se da su Ameri eksperimentisali sa avinom na nuklearni pogon. Kad su uvideli da braca Rusi ipak nemaju avion na nuklearni pogon odustali su od tog skupog projekta. Meni licno to govori da je u teoriji moguce napraviti takav avion tj letelicu. Mozda koriste projekte tog idejnog resenja.

Yagodinac

Jedno je kad se koristi malecki nuklearni reaktor u podmornici ili brodu (pa čak i u elektrani) da zagreva vodenu paru koja dalje daje energiju tj okreće turbinu ili ne-znam-šta-već-pa-podmornica-radi; a sasvim drugo kad detoniraš brdo bombi iza broda kao u projektu Orion (ima valjda i Dedalus). Drugim rečima mislim da smo isuviše daleko od korišćenja nuklearne energije za međuplanetarni transport. Plutonijumske baterijice mogu da pokreću neke instrumente (tj da daju struju i to same od sebe  ;D) ali time nije moguće dobiti propulziju u vakuumu.

NShappy

Postojale su ideje za ovo: http://en.wikipedia.org/wiki/Nuclear_thermal_rocket
i za ovo: http://en.wikipedia.org/wiki/Project_Orion_%28nuclear_propulsion%29

Kada malo pročitam tekst iz članka na AM, imam dojam da bi Rusi ponovo da prave ovo prvo.

U svakom slučaju, ko se seća rasprave u temi o letu na Mars, dok ne smisle neki bolji pogon od hemijskog, ostadosmo mi u orbiti, možda u najboljem slučaju odemo opet do Meseca.