• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Colimation for Idiots

Started by morea, May 15, 2011, 12:05:00 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

morea

May 15, 2011, 12:05:00 pm Last Edit: May 15, 2011, 12:21:02 pm by morea
Sinoc uprkos gotovo punom Mesecu resih da iznesem teleskop u zadnje dvoriste i  isprobam novi Barlow 2.5 koji sam uzeo jos oko uskrsa, ali sticajem okolnosti nisam do sad imao prilike da ga isprobam. Elem, raspakujem teleskop, overim Mesec koji je ipak bio previse bljestav za duze udobno posmatranje, pa se na njemu nisam duze zadrzavao. Okrenem cev ka gospodaru prstenova, i odusevljenje - uprkos gotovo punom Mesecu u njegovoj blizini slika sa 160x je toliko superiornija u odnosu na 65x da sam ostao bez reci, pukotina izmedju prstena i planete je bila toliko upadljiva da nije potrebno nikakvo naprezanje oka da bi se uocila, kao sto je to slucaj na uvecanju od 65x. Cak su se nazirali i pojasevi. Nakon malo duzeg zadrzavanja na Saturnu, zbog punog Meseca (a i lose atmosfere) zakljucih da mi jedino preostaje da overim neku "dvojnu zvezdu". I tako okrenem cev ka Castor-u. I eto iznenadjenja. Castor na 160x izgleda potpuno isto kao na 65x, dakle bez ikakvog razdvajanja na dve komponente (trecu komponentu nisam ni ocekivao da cu da vidim). Proverim da nisam omasio, i greskom usmerio na Poluks-u. I onda mi pade na pamed da mi je mozda teleskop raskolimiran. Defokusiram Castor, i   uocim  da senka sekundara nije u centru koncentricnih prstenova, doduse to nije preterano naglaseno. Kada bi defokusiranu zvezdu pomerio ka gornjem desnom uglu vidnog polja senka ogledala bi se pozicionirala u centru.
E sad moja pitanja su sledeca
- Buduci da nemam laserski kolimator, a trenutno ni novca za njega, da li da se upustam u kolimaciju home made kolimatorom, i rizikujem da ga jos vise "sredim". Ili je mozda bolje da sacekam mesec - dva, dok sakupim pare za laserski pa onda. Drugim recima, u kojoj meri mi ovaj stepen raskolimacije degradira sliku (ako to uopste moze da se zakljuci iz mog opisa).
- I drugo pitanje, jel imate neki koristan savet, ili link, kako to da sto bezbolnije uradmi, kao i savet u vezi pravljenja home made kolimatora (od kutijice za fotografski film, recimo)

Ljubo

QuoteDefokusiram Castor, i   uocim  da senka sekundara nije u centru koncentricnih prstenova, doduse to nije preterano naglaseno. Kada bi defokusiranu zvezdu pomerio ka gornjem desnom uglu vidnog polja senka ogledala bi se pozicionirala u centru.


Obzirom da se često dešava da sekundari fabricki nisu centrirani, važniji ti je izgled defokusirane zvijezde od pozicije sekundara (mada, često to prati jedno drugo!)

Defokusirana slike zvijezde (sjajnija od 3. prividne veličine, i posmatrana sa uvećanjem preko 100x)  u centru vidnog polja (ne gledaj je sa strane, zbog astigmatizma i kome kojima je njutn sklon) treba da ima kružni oblik, ravnomjerno ispunjen svjetlošću, sa obje strane fokusa!
Ukoliko to nije slučaj, pokušaj sa kolimacijom odvrtanjem i zavrtanjem šrafova na dnu tubusa (koji nose primar).

Kako se kolimira tvoj njutn (i centrira sekundar) imaš opisano ovdje:

http://www.skywatcher.com/swtsupport/Instruction_Manuals/Collimation.pdf

morea

Hvala na odgovoru Ljubo. Jel mozes da mi pojasnis ovo ", ravnomjerno ispunjen svjetlošću, sa obje strane fokusa"

Ljubo

Quoteravnomjerno ispunjen svjetlošću, sa obje strane fokusa


Znaci da je krug (to jest, "krofna"), ravnomjerno svetao i okrugao prije svega, odnosno da nema rasipanja svjetlosti u jednu stranu kruga koji predstavlja defokusiran lik zvijezde.

Sa obje strane fokusa, znači da se ova provjera treba uraditi kako kad dobiješ "krofnu" prije, tako i poslije prolaska kroz fokus.

morea


Predrag

Ej, daću ti knjigu Muhameda Muminovića Praktična astronomja. Knjiga jeste stara skoro 30 godina, ali su odlično objašnjenje neke stvari.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

morea


morea

Pitanje jedno, ako ima nekog voljnog da pomogne.

Kako da sekundarno ogledalo postavim u centar fokusera? Na nosiocu sekundara imam tri mala srafcica a u centru jedan veliki klasicni sraf. Ovim malim srafcicima podesavam nagib, tako da mi se vide sva tri drzaca primara, kao sto je to lepo opisano u ovom uputstvu koje je Ljubo postavio, i to je sve u redu. Medjutim sekundar i dalje nije u centru fokusera. Probao sam ovim velikim srafom, ali on mi samo unistava  nagib sekundara..

morea


spadej

Evo kako sam ja to uradio (na 130/650). Prvo sam pokusavao sa "home made" kolimatorom od kutijice od filma. Nij valjalo. Zatim sam probao da napravim laserski kolimator ali nije uspelo. Skupio sam pare i kupio, u TC-u, fabricki kolimirani laserski kolimator.

Kada sam obezbedio sa cim cu, ostalo je da vidim kako cu. Ovde na forumu je bilo dosta saveta pa sam prihvatio jedan od njih. Skinuo sam primarno ogledalo i geometrijom  nasao njegov centar (najpre sam nacrtao krug na papiru...). U centru ogledala sam nacrtao markerom malu crnu tackicu i sve vratio nazad. Kad ubacim kolimator u teleskop, prvo sa tri srafa na sekundaru podesim da tacka od kolimatora pada pravo na tacku na ogledalu. To vidim gledajuci pravo u primarno ogledalo (odozgo). Kad podesim sekundarno onda prelazim na primarno ogledalo. Treba podesiti da tackica koja pada na kolimator (posle odbijanja od svih ogledala) padne tacno na centar kolimatora.

I to je sve. Prosto ko pasulj. Izvinjavam se sto od pasulja napravih filozofiju ovolikim pisanijem.

morea

Hvala Spadej, dobar savet, ali nemam ti ja strpljenja da cekam laserski, pa cu dok se ne skrpim za njega da nastavim da pokusavam sa home made kolimatorom.

morea

Ako ima nekog voljnog da pomogne,
sada sam odradeo star test, i difrakcioni prstenovi nisu bili koncentricni. Kako sad da utvrdim dal je problem u sekundarnom ili u primarnom..?

Yagodinac

Priznaj da nisi pogledao link koji je da Ljubo...
To je sa Skywatcherovog sajta, malo je šturo i nezgodno ali svako može da ukapira (kad sam mogao i ja...  ;D ).
U 99% slučajeva ima potrebe kolimirati samo sekundarno ogledalo. A po meni nikakvi laseri nisu potrebni, potrebno je samo veliko uvećanje i zvezdano nebo. Ne postoji laser koji preciznije ili približno kolimira kao zvezda.
Mada je laser itekako koristan i višestruko skraćuje tzv grubu kolimaciju, ona finija kolimacija potrebna za detalje na planetama se radi pomoću difrakcionih prstenova.

morea

Ma procitao sam to vise puta. I odradeo sve po tome, i izneo ga sinoc da proverim, i video da nije u redu, i potpuno me zbunilo sta jos ne valja. Jutros kad sam ponovo pogledao kroz fokuser, video sam da sekundarno nije postavljeno u centar fokusera, tj. blizi je bio onoj strani ka primarnom ogledalu, nego onoj ka otvoru. Taj polozaj sam podesava preko onog centralnog, velikog, srafa na nosacu sekundara, i sad se sekundar nalazi tacno izmedju dela fokusera koji je blizi primaru i ovog drugog dela koji je blizi otvoru tubusa. Medjutim, sad mi nije centriran po ovoj drugoj osi. Evo skice kako to otprilike izgleda

Ljubo

QuoteMedjutim, sad mi nije centriran po ovoj drugoj osi.


Slikom izgleda da nije mnogo daleko od kolimiranog... Jesi li probao da sada pomjeraš samo primarno ogledalo (naizmjeničnim zatezanjem i popuštanjem ona tri šarafa koji ga nose)?