• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pomoc oko kupvine polovnog dvogleda

Started by markoizkule, March 16, 2014, 11:57:31 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

markoizkule

Gledam po sajtovima za prodaju polovnih stvari (kupindo, limundo, k-p itd) sa zeljom da kupim neki dvogled za osmatranje neba. Ne treba mi robusnost i neki preterani kvalitet. Vazno mi je da vrsi posao...

E sada buni me sto se prodaju dvogledi koji se reklamiraju kao 20-50 ili cak i 50-60... da li moze nekako da se utvrdi stvano uvecanje tih dvogleda? jer verujem da nijedan od tih nema vise od 10x uvecanje.

marko

Ako je oznaka dvogleda 10x50 tada 10 označava povećanje a 50 promjer objektiva u mm.

Npr. dvogled 15x70 ima povećanje 15x a promjer leća 70mm.

20x80 ima povećanje 20mm a promjer leća 80mm.


Dvlogled koji povećava 20x je nezgodno držati u ruci pa bi trebalo nabaviti stativ. Također, veći dvogledi su i teži.
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

markoizkule

Quote from: marko on March 16, 2014, 01:31:49 pm
Ako je oznaka dvogleda 10x50 tada 10 označava povećanje a 50 promjer objektiva u mm.

Npr. dvogled 15x70 ima povećanje 15x a promjer leća 70mm.

20x80 ima povećanje 20mm a promjer leća 80mm.


Dvlogled koji povećava 20x je nezgodno držati u ruci pa bi trebalo nabaviti stativ. Također, veći dvogledi su i teži.


Nisi me razumeo...znam ja sta su koje oznake...buni me to sto neki stavljau isuvise velike oznake za taj dvogled...

recimo ovaj>  https://www.kupujemprodajem.com/Dvogled-Sakura-Binoculars-60x90-7496167-oglas.htm?filter_id=16931
nema sanse da ima uvecanje 60

zanima me da li te oznake mogu nesto drugo da znace?

mravic

Ne može ništa drugo da znači što govori da su brojevi naduvani, kao što na zvučnicima piše da su 1000W.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

spadej

Ne vidi se dobro na slikama ali mi se cini da je to dvogled sa zoom-om. Uvecanje od 60x bi mogao da ima kao kombinaciju 6x10x90.
Imao sam  jedan takav, isto Sakura.

Obican dvogled 10x70 (ovo na slici nema sanse da je x90) sa nekom dodatnom optikom koja se pomera i uvecava sliku jos 5-6 puta. U zivotu nisam kupio vecu glupost, i zesce se zaj..b'o. Sprava je bila potpuno neupotrebljiva. Taj zoom i kad je na nuli toliko degradira sliku da je nemoguce ista videti. Jedan prijatelj koji radi u vojsci nosio ga je u neki vojni servis za optiku. Probali da ga srede, izbace zoom, naprave bilo sta ali nije uspelo. K'o sto rekoh - potpuno neupotrebljivo, a kupljeno novo, u prodavnici u centru Bgd-a. Dobio sam cak i racun.

Ova skalamerija sa linka neverovatno lici bas na to.


markoizkule

Quote from: spadej on March 17, 2014, 03:48:07 pm
Ne vidi se dobro na slikama ali mi se cini da je to dvogled sa zoom-om. Uvecanje od 60x bi mogao da ima kao kombinaciju 6x10x90.
Imao sam  jedan takav, isto Sakura.

Obican dvogled 10x70 (ovo na slici nema sanse da je x90) sa nekom dodatnom optikom koja se pomera i uvecava sliku jos 5-6 puta. U zivotu nisam kupio vecu glupost, i zesce se zaj..b'o. Sprava je bila potpuno neupotrebljiva. Taj zoom i kad je na nuli toliko degradira sliku da je nemoguce ista videti. Jedan prijatelj koji radi u vojsci nosio ga je u neki vojni servis za optiku. Probali da ga srede, izbace zoom, naprave bilo sta ali nije uspelo. K'o sto rekoh - potpuno neupotrebljivo, a kupljeno novo, u prodavnici u centru Bgd-a. Dobio sam cak i racun.

Ova skalamerija sa linka neverovatno lici bas na to.


bice da je to. ionako sam planirao jedan 10x50 ... ali dok sam trazio zbunila me poplava ovih ponuda koje su isuvise dobre da bi bile istinite :)

markoizkule

ima li ko iskustva sa ovakvim vogledom: http://www.kupindo.com/Dvogledi-i-teleskopi/17196769_RASPRODAJA-Dvogled-10x50-Rusija


za totalni amaterizam..nov sam u svemu ovome i budzet me jako ogranicava

marko

Bitno da je Rusija i da ima fotku Mi-24.  ;D

Ne stvarno, ako je dvogled kolimiran nema razloga da ga ne uzmeš. Stvar s tim jeftinim dvogledima je da im kolimacija može biti u banani i onda imaš duplu sliku. Pa je bitno testirati dvogled prije kupnje. A preko interneta kada kupuješ to nije moguće.

Mislim, ja sam prije 10 godina kupio na buvljaku kineski dvogled 7x50 za cca. 15€. Meni je on bio vrhunski. Međutim zbog padova su se poremetile prizme a neke i slomile tako da je na poslijetku  završio u smeću.

TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

sale11472

He he dvogledi, sve je to pravljeno u istoj fabrici u Kini pa makar stavili sliku Putina lično kako ga sklapa ;D
Inače nisam siguran da bih kupovao dvogled koji ne mogu da pogledam iz svoje ruke. Naravno najbolji način da se proba dvogleda je noću, pod zvezdanim nebom ali je to retko kada izvodljivo ;)
Lično mislim da ako nemaš para za IMHO best buy opciju TS 10x50LE bolje je da skupljaš pare nego da dva puta kupuješ.

Što se ovog rusa (kineskog porekla) tiče, šta znam, ipak su to tvoje pare i ako ti nije žao istih, pošto vidim da čovek nudi lčno preuzimanje idi pogledaj ako ti se učini OK kupi 2500 din i nije neka para (naravno batali priču da je proizveden u Rusiji njihova je optika negde duplo skuplja od ovoga i naravno znatno kvalitetnija a da ne pominjem da KOMZ u svom katalogu nema model 10x50 ;D )
Inače po svemu mene ovaj dvogled neodoljivo podseća na moj Norconia 10x50 "nemački" dvogled kupljen svojevremeno u Snajperu (seti se da sam pomenuo dva puta kupovanje iste stvari ;D ) pa ako je ista stvar u pitanju to i ne bi trebalo da bude loše (po danu stvarno neće biti lako primetiti neku razliku a i sa onom noću ćeš lako naučiti da živiš)

Sve u svemu nisam baš nešto korisno rekao ali ipak tvoje pare pa ćeš morati sam da odlučiš naravno obavezno pogledaj dvogled pre kupovine.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Yagodinac

Quote from: sale11472 on March 18, 2014, 01:43:09 am
Inače nisam siguran da bih kupovao dvogled koji ne mogu da pogledam iz svoje ruke.


Ovo i samo ovo, svejedno gde je proizvedeno.
A razlike se itekako vide: kinezi su vrlo često raskolimirani (dupla slika), ponekad je optika toliko loša da jedna cev  bude znatno mutnija, hromatska aberacija zastupljena kao narod u Pekingu...
Što reče Sale, definišeš da li hoćeš da kupuješ dvogled samo jednom u životu ili dvaput. U oba slučaja završavaš sa TS 10x50.

Marcony

Prodaje li kod nas neko "TS 10x50LE"?