• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Zimski Deep Sky dragulji dvogledom

Started by Laci, March 14, 2010, 02:22:42 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Laci

Ove prolećno-zimske večeri, u suton, nebo nad Zrenjaninom se otvorilo i prikazalo svoje lepote :D. Da li treba posebno isticati sjaj zvezda nanizanih duž zimskog dela Mlečnog puta kao što su Sirijus, Betelgez, Aldebaran i asterizme koje one grade? Svakako, tu su otvorena jata i maglina koja čekaju kao nagrada svakome ko proviri u ovaj čudesni svet. Ovom prilikom, prošetao sam se kroz čuvenu Orionovu maglinu M42 i otvorena jata u Biku Plejade M45 i Hijade, u Kočijašu M37, M36, M38, NGC1893 i Perseju dvostrukom jatu Hi i Chi NGC 884 i NGC 869. Za ovu prigodu korišćen je dvogled BTC 15X70 na jednostavnim ručno sagrađenom stabilizatoru kakav preporučuju za samogradnju u Sky&Telescope magazinu. Posmatrano je iz mog dvorista u intevalu od 18:30 do 19:30(LT). Samo nebo je bilo vedro a tek na mahove delimično prekriveno oblacima i dimom iz okolnih odžaka.

M42 je u okularima dvogleda bila sjajna, vidlivih rubova sa razdvojenom višestrukom zvezdom Teta 1 i Teta 2 Ori.
Hijade sa Aldebaranom izgledaju kao trougao u većem trouglu zvezda. Pri ovome je Aldebaran u vidnom polju sa manjim trouglom.
M45 daje utisak sjajnog jata celokupno smešteno u vidnom polju sa gotovo kao i u teleskopu vidljivim zvezdama.
M37 se razdvajao na zvezde dok su M36 i M38 bile na granici razdvajanja pokazujući svoje zvezdolike obrise (kraci). Južno od M38 se uočava u obliku difuznog oblačka, ali sjajno, NGC1893. Najlepše ih je posmatrati u parovima M37 + M36 ili M36 + M38 ili M38 + NGC1893.
I na kraju Hi&Chi gusta prepletena jata, iako već nisko, sasvim na granici razdvajanja zvezda.

Dvogled daje bogato zvezdano polje kada se posmatra Mlečni put. Posebno je lepo sa sjajnim zvezdama u Blizini Mirfaka - Alfe Perseja.
Hijade su mi fantastičnog oblika i kada sam ih prvi put uočio, imao sam utisak da vidim falkon iz Zvezdanih Ratova u obrušavanju :P.

Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Ljubo

Laci, hvala na prelijepom izvještaju!
Želimo ti vedro nebo i još puno ovako lijepih prikaza posmatranja...

cola

Veoma lep izvestaj ;)
Zelim ti jos mnogo vedrog neba!! Dobre opreme...
Jel si zadovoljan dvogledom? Jel to ovaj?
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Laci

Zahvaljujem Ljubo i Cola na lepim rečima i drago mi je da vam se svideo izveštaj sa sinoćnog posmatranja :)!Potrudiću se da i dalje nastavim tako.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Laci

Quote from: cola on March 14, 2010, 10:04:41 am
Jel si zadovoljan dvogledom? Jel to ovaj?


Tako je, korišćeni dvogled je isti kao sa linka koji si naveo.
Ovaj dvogled je u potpunosti ispunio moja očekivanja :). Sada sam u mogućnosti da vršim osmatranja koja nisam bio u stanju sa 8X50 a tiču se varijabilnih zvezda preko 8. magnitude (proširen merni opseg instrumenta sa 8. magnitude na 9. magnitudu). Sam estetski utisak je izuzetan kada se nebo "otvori" a pogotovu kada se u vidnom polju od oko 4 stepena nađe mnoštvo sjajnih zvezda 6. magnitude 8).

Naravno, u početku je bilo problema jer je dvogled došao raskolimiran ali sam zahvaljujući nesebičnosti ljudi sa ovog foruma i zlatnih saveta, hvala ljudi što pišete :), veoma lako rešio ovaj problem. Drugo, dvogled je pravi astronomski (robustan, težak) te je prepravka do tada korišćenog stabilizatora bila neophodna. I ovo sam uspešno rešio i sada sam u prilici da vršim osmatranja novim instrumentom  ;)
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

cola

Hvala na odgovoru ;)
Svako dobro  u buducem radu ;)
Bas mi je drago da se i ti zanimas za promenljive zvezde :) Sta god da treba, knjige, objasnjenja mape javi se (naravno to vazi za sve) :)
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Laci

Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

marino

lijepi izvjezstaj-jednostavno mami da covjek izdadje vani i uperi pogled "gore"
hvala ti na podjeli impresija

m
Vidulini Observatory