• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Kupujem dvogled

Started by darko76, October 11, 2015, 09:50:56 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

darko76

Kupio bih dvogled. Izmedju ostalog i za posmatranje nocnog neba. U obzir dolaze 10x50, 12x50, 8x56, 10x60. Nije bitna marka i godiste, samo je uslov da kada pogledam u nocno nebo da se ne razocaram:) Ni po kojem kriterijumu nisam previse zahtevan, samo eto da ne bude neki neupotrebljivi kinez kao one cobre po buvljacima. I naravno da cena bude povoljna, nemam bas previse novca:)

I uzgred jedno pitanje, u dole prilozenom video jel ovo bas ovolika prevara, znaci ovaj canon je jedva 7x50?

https://www.youtube.com/watch?v=RGxkK13oXtg

Zato bih voleo da buducu dvogled bude tih 10x al pravih i naravno optikom zadovoljavajucom za nocno nebo.
SW BD 200/1000 EQ5 <br />Super UW 6mm 66° <br />GSO SP 25 mm <br />GSO ED Barlow 3x <br />Plossl 4,6,10,15,25,30 <br /><br>ED okulari 2.3, 3.8 i 12.3 <br />Meade ETX70 <br />Spiegel 153/1300 EQ2</br> <br />Dvogled TSO 9/60</br>

marino

Zadrzi se na povecanjima do 10x
Nacelno sto manje povecanje to vece vidno polje a manje su i vibracije usljed tresnje ruku. Nakon 12x ili 13x dalekozor za gledanje zvijezda postaje pomalo neupotrebljiv bez montaze. To ti mozda ne izgleda kao problem i za dnevnu (po danu) uporabu nije toliko bitno no po noci je to veliki problem. Tockice"" koje skakucu u vidnom polju nisu bas nesto zanimljivo.
Nekada je 7x50 bio standardni"" astronomski dalekozor no kako je u zadnjih dvadesetak godina nebo posvijetljeno zbog svjetlosnog zagadjenja za cca 1mag to se kao astronomski standardni dalekozor profilirao 10x50.
Neki trgovacki lanci za male novce cca 15-20eur povremeno prodaju sasvim solidne dalekozore za pocetak (Lidl).
Vidulini Observatory

darko76

Da za 10 puta mi je sasvim jasno, ne bh isao preko tog povecanja bas zbog astronomije. E sad samo je pitanje sta kupiti.
Pominjes mi povoljne dvoglede u Lidlu, pa zanima da li su neki poput ovih upotrebljivi?

Npr da li neko ima sikustva i da li je probao dvogled OMT 10x50

http://www.olimpsport.rs/dvogledi-teleskopi-mikroskopi-dvogledi/dvogled-omt-10x50 cena mu je povoljna ima i za 2500 din, a da li je upotrebljiv?

I imam pitanje za dvoglede iz segmenta Praktice, npr 10x50 ili 12x50 da li su upotrebljivi? I prvenstveno dvogled Praktica Diana 8x56 da li ga je neko probao u astronomske svrhe i kakva su iskustva?
SW BD 200/1000 EQ5 <br />Super UW 6mm 66° <br />GSO SP 25 mm <br />GSO ED Barlow 3x <br />Plossl 4,6,10,15,25,30 <br /><br>ED okulari 2.3, 3.8 i 12.3 <br />Meade ETX70 <br />Spiegel 153/1300 EQ2</br> <br />Dvogled TSO 9/60</br>

marino

neznam kakav je ovaj olimpsport..ako imas prilike da ga vidis uzivo i isprobas..obrati paznju na kvalitet centralnog mehanizma za izostravanje..prisloni na oci izostri i malko pritisni dalekozor na oci..ak odmah izgubi fokus nije dobro..pogledaj dal mozes izostrit sliku za oba oka..mehanizam za fokusiranje po jednoj cijevi, ista stvar za provjeru..okreni objektive prema sebi  da ih vidis te da se u njima reflektira odraz nekog tockastog izvora svjetla /zarulja/, ako vidis samo jedan odraz-nije dobro! ..provjeri jel kolimiran, da nemas dvije, razmaknute slike umjesto jedne..par puta fokusiraj blize i dalje objekte, zadrzi pogled dvije tri sekunde i naglo odmakni dalekozor sa ociju..ak ti se *zavrti* ili osjetis nelagodu u zelucu, odnosno problem s ravnotezom isto nije dobro..postavi dalekozor kao da ces sa njime gledat ali ga odmakni od sebe tako da u okularima vidis kruzice svjetla..primjetit ces da su kruzici opstruirani sjenama /to je do prizmi/ nije problem ako su sjene slabo primjetne...
i da, onu krpicu sta ces vjerojatno nac u torbici odmah baci u smece..

sto se praktike tice, ja sam sa tim *zvucnim* imenom imao uzasno losa iskustva, npr model falcon /cini mi se 12*50/ je najvece smece koje sam ikad drzao u ruci, mozda je samo onaj prc rambo-mambo-kobra sa buvljaka grozniji, ali mozda

za 2500 din /to je oko 20€ jelda?/ jasno da nemozes dobit zeiss staklo i tal mehniku ali moze tu u tom rangu cijena bit pristojan dalekozor /nedaj da ti misli i kupovinu ometaju oni koji ce ti odma preporucit dalekozor od 1500€, i oni su poceli sa ovkvima..vazno da je stroj pristojan..tijekom uporabe sam ces upoznat vrline i mane i vidjet jel ti takav dalekozor dobar zauvijek ili ces kasnije uzet nesto bolje
Vidulini Observatory

darko76

Hvala na ovako dobrom objasnjenju kako da testiram dvogled.

Iskreno plasim se polovnih dvogleda, jer ko zna sta ih je sve zadesilo, a isto tako i novi u nekom prihvatljivom cenovnom rangu su pod velikim znakom pitanja, zato ovo uputstvo kako da iistestiram dvogled ce mi puno znaciti.
Hvala jos jednom.

SW BD 200/1000 EQ5 <br />Super UW 6mm 66° <br />GSO SP 25 mm <br />GSO ED Barlow 3x <br />Plossl 4,6,10,15,25,30 <br /><br>ED okulari 2.3, 3.8 i 12.3 <br />Meade ETX70 <br />Spiegel 153/1300 EQ2</br> <br />Dvogled TSO 9/60</br>

marino

Malo sam ti iskomplicirao ali u biti to je to :)
Vazno je samo da ne platis 100 ili vise € za sranje sa imenom""
A sto se polovnih tice, vrijedi ista stvar za provjeru...dobri stari ruski dalekozori se i kod nas cesto prodaju na sajmovima/buvljacima ali ih prodavaci cesto tretiraju kao da bacaju cigle pa nerijetko budu shebani
Vidulini Observatory

Yagodinac

Ja bih samo par stvari o Practici Falcon...
Practica nikad nije bila zvučno ime u optičkoj industriji (možda sa izuzetkom tridesetih godina prošlog veka) ali zadnju deceniju su proveli tako što su proizvodili apsolutno sve i svašta, i to ne samo iz oblasti optike. Takođe, proizvodnja se svodila na menadžera iz Nemačke, njegovu sekretaricu i vredne male kineske ručice koje zapravo sve proizvode.

Pošto za 30-50e ne postoje ni teoretske šanse da se kupi normalan dvogled ja sam pokušao pre neku godinu da odaberem što je moguće manje loš; verovao sam da je to moguće... Celo popodne sam proveo u lokalnoj lovačkoj radnji, solidno opremljenoj svim i svačim, ali ni jedan dvogled koji sam probao nije bio ni izbliza zadovoljavajući. Svi su bili opako raskolimirani (razroki) a o ostalim stvarima da i ne pričamo. Videlo se da se u Kini sve to tovari lopatama u kamione.

Neverovatno ali Falcon 7x50 je ispao još najbolji od svih tih dvogleda jeftinijih od 50e. Takođe je raskolimiran ali najmanje od svih; periferija mu je jako loša; multicoating ako ima onda je nevidljiv i slično. Samo zbog toga pati od primetnog nedostatka kontrasta u toku dana. Već nekoliko godina se rešavam da odradim kolimaciju ali me iskreno mrzi jer dvogled relativno retko upotrebljavam noću a danju skoro nikad (nisam uzeo dvogled godinu dana u ruke).
Takođe, moj primerak ima upadljivo lošiju levu optiku od desne, vidi se da je neki od elemenata decentriran. To se manifestuje mutnjikavom levom polovinom slike koju je praktično nemoguće dovesti u fokus. I inače su 7x50 dvogledi optički uvek zahtevniji od 10x50 zbog f-odnosa, tj fizike, ali je u praksi pravilo da je veća šansa da 10x50 bude dobar. Drugim rečima ko omane kod proizvodnje tako jednostavnog dizajna - zaista je...   ::)

Znači, moja preporuka je za Practicu Falcon - not recomended.

Ako retko koristiš dvogled, ako hoćeš dvogled ispod 50e, i ako imaš uslova da isprobaš nekoliko primeraka, i ako si spreman kasnije da se patiš kolimacijom - uzmi Falcon 7x50. U svim ostalim slučajevima se isplati dodati još malo i uzeti TS 10x50 koji je takođe PRC ali dosta bolji. Razlika u ceni je kod ova dva modela tačno proporcionalna razlici u kvalitetu, i to čini TS 10x50 donjom granicom upotreljivosti kod astronomskih dvogleda. Jeftinije nemoj ni da gledaš, bićeš sasvim sigurno razočaran.

darko76

Sve napisano sam mogao i da pretpostavim. Neverovatno koliko je sve degradirano, al opet za koliko para toliko i muzike:)

Sad pitanje gde mogu naci TS 10x50, da li mozda neko na forumu prodaje isti?

Koliko je isplativo kupiti neki stari ruski dvogled 7x50 ili 10x5 tipa tento, baigis, berkut i sl, vidim da ih ima u oglasima polovnih a ne tako mladih:)
SW BD 200/1000 EQ5 <br />Super UW 6mm 66° <br />GSO SP 25 mm <br />GSO ED Barlow 3x <br />Plossl 4,6,10,15,25,30 <br /><br>ED okulari 2.3, 3.8 i 12.3 <br />Meade ETX70 <br />Spiegel 153/1300 EQ2</br> <br />Dvogled TSO 9/60</br>

darko76

SW BD 200/1000 EQ5 <br />Super UW 6mm 66° <br />GSO SP 25 mm <br />GSO ED Barlow 3x <br />Plossl 4,6,10,15,25,30 <br /><br>ED okulari 2.3, 3.8 i 12.3 <br />Meade ETX70 <br />Spiegel 153/1300 EQ2</br> <br />Dvogled TSO 9/60</br>

darko76

Mislim na dvoglede kao marke, ne na same primerke, to dok se proba ne zna se
SW BD 200/1000 EQ5 <br />Super UW 6mm 66° <br />GSO SP 25 mm <br />GSO ED Barlow 3x <br />Plossl 4,6,10,15,25,30 <br /><br>ED okulari 2.3, 3.8 i 12.3 <br />Meade ETX70 <br />Spiegel 153/1300 EQ2</br> <br />Dvogled TSO 9/60</br>

darko76

Jel ova vrsta dvogleda za zoom efentom totalno neupotrebljiva ili se moze uporediti nr sa praktica dvogledima. Objektiv je 60 u kombinaciji sa 10x lepo zvuci:)
Da li ima neko iskustva sa njima? Ne mislim na ovu marku, vec na zoom dvoglede

http://www.kupujemprodajem.com/Dvogled-10-30x60-Skyoptic-23232712-oglas.htm?filter_id=
SW BD 200/1000 EQ5 <br />Super UW 6mm 66° <br />GSO SP 25 mm <br />GSO ED Barlow 3x <br />Plossl 4,6,10,15,25,30 <br /><br>ED okulari 2.3, 3.8 i 12.3 <br />Meade ETX70 <br />Spiegel 153/1300 EQ2</br> <br />Dvogled TSO 9/60</br>

spadej

Zoom dvogled nikad ne bih uzeo, ni za dz. Imao sam jedan, kupljen u radnji u Bgd-u. I jos sam ga, kao, testirao ?!
Ne znam sta mi bi da to kupim? Uopste ga nisam ni koristio, jer je slika bila katastrofalna i raskolimirana.

Preporucujem ti da nista ne eksperimentises vec da potrazis TS10x50. Taj dvogled ima dosta nas na forumu i niko se jos nije zalio.

darko76

Ja bih TS al gde da ga nadjem:)
SW BD 200/1000 EQ5 <br />Super UW 6mm 66° <br />GSO SP 25 mm <br />GSO ED Barlow 3x <br />Plossl 4,6,10,15,25,30 <br /><br>ED okulari 2.3, 3.8 i 12.3 <br />Meade ETX70 <br />Spiegel 153/1300 EQ2</br> <br />Dvogled TSO 9/60</br>

Yagodinac

Poručiš sa Telescope Service (ako znaš nemački možeš da ih pozoveš i proćaskaš sa njima), ili sa ebay-a.

Luger

Quote from: darko76 on October 13, 2015, 01:58:44 pm
Ja bih TS al gde da ga nadjem:)


Ja prodajem mjesecima nov TS10x60LE zato sto ga ne koristim. Imas ga u oglasima.
Sto se tice polovnih dvogleda, gledaj da ih prvo isprobas, pa tek onda da platis. Uglavnom, po kvalitetu prednjace Ruski za ispod 60-70€, ali je tesko naci bas ocuvan.
I, nemoj se zanositi dvogledima od 2.500 din.
Pazi, da dodje iz Kine, da se ugradi njih 10 u cijenu, a opet da u Srbiji kosta 20€ ? :)
Sve je jasno.