• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Geminidi 2009

Started by cola, November 23, 2009, 11:23:09 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

cola

Evo uskoro nam stizu i Geminidi...
Aktivnni   7 decembar - 14 decembar
Maksimum   14 decemabar 5:30 (UT)
ZHR=   120
V   35 km/s
r   2.6
Geminidi, napokon je došlo i vreme na njih, veoma jak i spektakularan roj, često masivnijih čestica (dakle svetlijih meteora). Ove godine za razliku od prethodne tri, Meseca neće biti, tako da nam ove godine on neće praviti problem i moći ćemo da uočimo i meteore znatno slabijeg sjaja. Blizanci (sazvežđe iz kog će se meteori pojavljivati) kulminira oko 02 h, a sa posmatranjem se može početi znatno ranije, već od oko ponoći. Dakle od 7.12. pa narednih sedam dana produkti komete 3200 Pheaton, pri brzini od 30-ak km/s, će "bombardovati" našu atmosferu praveći spektakularan "vatromet" koji se mora otpratiti. Za položaj radijanta pogledati ilustraciju (ilustracija u pripremi :D )
Filip Colakovic (iz Meteorskog lista, dec)
Ne znam za vas, ja vec razmisljam o posmatranju, najverovatnije ce to biti ili Stara planina ili Petnica...
Jel ima neko iskustva sa Starom planinom? Ona je jedna sa najvise vedrih noci ali isto tako hladna, ne znam da li je mokra, mada vrv cu posmatrari na snegu :D...
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Stojanov

    Preko vikenda je zavrsena 4. verzija (!) Allsky kamere . Prvo svetlo , ako vreme dozvoli , bice za ovogodisnje Geminide. Ovako , veceras moglo se uslikati drvece i mutno mesecevo svetlo - iz dvorista.
    Vidni ugao 157°, nezavisno podesavanje ose ogledala u odnosu na objektiv, stabilna rasklopiva montaza , tezina 4.8kg.
    S.planinu dobro poznajem, ima dosta snega i zavejanih puteva - putare iznenadi sneg usred decembra! Prema Babinom zubu putevi su prohodniji i mozda ti je to bolja opcija da odes tamo a ne juzno - prema Visoku.

cola

Nek ti lepo sluzi allsky, cestitke izgleda veoma lepo!!!!
Super izgleda nadamo se i dobri rezultatima na prvom roju :), koliko bi me izaslo to ogledalo za all-sky (inace to mi je zelja da napravim, moja prva poruka na forumu je bila kako da je najjeftnije napravim :) ). I naravno ako imas neki savet ;)...
Hvala, u Babinom zubu bih svakako bio, prvenstveno zbog smestaja a i u tom nekom periodu (od 1-28.12) je promotivno skijanje tako da eto imam mogucnost i za taj vid razonode
(uprkos tome sto radi samo 2-2.5 km staza) :)...
Jel fino tamo nebo? Mozda ponesemo i bolji fotic ali nije nista sigurno...
To sve naravno u slucaju da proglase pandemiju ugase skole, Petnicu itd.
Ako ne odoh putem Valjeva u PMG ;) Geminidi mi ne ginu :D
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Stojanov

      Kasnije se razvedrilo i napravio jos par snimaka : 30sec/800ASA . Od Kasiopeje  do Oriona , lepo se vide Vlasici. Desno, ( zapad ) Mesec nisko nad horizontom.
      Ako bude Skajp konf. , moze se popricati i o Allsky kameri. Dobra je zamena za skupe objektive "riblje oko".
      Jesi li vec razgovarao sa Sasom o realizaciji konferencije? Po meni, trebalo bi da bude pre Geminida.

contax

Svidja mi se kvalitet slike koju daje ova all sky kamera. Od cega je napravljena?

Stojanov

     Otprilike ovako,  rukom., brze nego da koristim program :)
Na starom AM ima tekst o tome ... Ogledalo je jako kvalitetno , a zbog kondenzacije ugradio sam grejac ( u obliku prstena precnika 20cm ) na 12V .

contax

Svaka cast. Ovo je ozbiljan pristup izrade all-sky kamere. Ali mi onaj snimak zvezdanog neba govori da vredi tuda.

Stojanov

   Hvala.

   Ipak je najlepse kada covek radi nesto za svoj gros pa ako to jos i "proradi" kako treba ....!

kocha

pa kada je ovakav crtez uradjen, slobodnorucno, ne sumnjam da je i prakticno sve super uradjeno.

cola

Svaka cast, naravno da mozemo i na skajpu!
Lepa skica i fotke, gde se moze nabaviti ogledalo?
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

contax

Vremenska prognoza sluti na lose za ovaj vikend. Izgleda da nece biti nista od posmatranja. A ja se bas spremao...

cola

Sneg, nista od meteora.
A skolu ukidaju sledece nedelje... Valjda ce se do tada znacajnije razvedriti pa za neke promenljive ili slicno...
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com