• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

www.astronautika.com

Started by marino, July 17, 2008, 05:58:38 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Leo

July 25, 2008, 02:42:46 pm #15 Last Edit: July 25, 2008, 05:11:31 pm by Leo
Quote from: Stojanov on July 24, 2008, 11:24:55 pm

Misljenje da je za pravljenje pikosatelita potrebno pokupiti par mobilnih telefona,GPS uredjaj i par sitnica iz radnji za elektronske delove je vise nego pogresno. Ili sakupiti par hiljada dolara i nabaviti gotov Cubesat a là plug and play , osim u slucaju bip-bip satelita . Pomalo me to , dosta rasireno misljenje , podseca na Spilbergov E.T. : stari gramofon i obicna pegla su dovoljni za vezu sa svemirskim brodom. Realnost ovog projekta je jedno , a simpaticna filmska bajka drugo, samo je za gledanje.
Dakle, veoma, veoma ozbiljan posao nas ceka . A to jeste pravi izazov za prave ljude koji zele i mogu da dokazu svoje znanje . Imamo takve, potrebno je da su ubedjeni u opravdanost ovog projekta. Preostaje da se jave. A da takve zaintrigiram da to i urade, samo jos nesto: problem sto jednostavnijeg originalnog resenja za pozicioniranje VHF I UHF antena u operativni polozaj neposredno nakon postavljanja satelita u predvidjenu orbitu poklonio mi je nekoliko neprospavanih noci. Rezultat je - veceras cu lepo spavati. Do sledeceg problema. 
       


Ne znam kakvo računalo će te koristiti u satelitu ali postoji ploča VIA EPIA PX Pico-ITX koja ima jako male dimenzije 10cm x 7.2cm i koja ima dosta na sebi dodatne opreme. Mislim da bi bila dobra za vaš projekt...



QuoteVIA EPIA PX-Series Pico-ITX Board Specifications

Model Name:
VIA EPIA PX10000G
VIA EPIA PX5000EG

Processor:
1.0GHz VIA C7® Processor
500MHz Fanless VIA Eden™ ULV Processor

Chipset:
VIA VX700 Unified Digital Media IGP chipset

System Memory:
1 x DDR2 533 SODIMM socket
Up to 1GB memory size

VGA:
Integrated VIA UniChrome Pro™ II 3D/2D AGP graphics with MPEG-2/4 and WMV9 decoding acceleration

Onboard IDE:
1 x UltraDMA 133/100/66 connector (2.0 mm 44-pin header)

Onboard Serial ATA:
1 x SATA connector

Onboard LAN:
1 x VIA VT6106S 10/100 Mbps Ethernet controller

Onboard Audio:
VIA VT1708A High Definition Audio Codec

Onboard I/O Connectors:
1 x USB connector for 4 USB 2.0 ports
1 x COM port connector
1 x PS2 mouse/keyboard connector
1 x LVDS/DVI pin connector, for 18/24-bit dual channel LVDS panel (if without using DVI)
1 x Multimedia connector to support external TV-out interface, video capture port interface and low pin count interface (an add-on card is required)
1 x Audio connector for Line-in, Mic-in, S/PDIF in, and 5.1 channels audio output
1 x Fan connector for CPU fan
1 x Pico-ITX power connector

Back Panel I/O:
1 x RJ-45 LAN port
1 x VGA port

BIOS:
Award BIOS
4/8Mbit flash memory

Operating System:
Windows XP, Linux, Win CE, XPe

System Monitoring & Management:
CPU temperature reading (manufacturing option)
Watch Dog Timer (manufacturing option)
Keyboard Power-on, Time Power-on
System power management
AC power failure recovery

Operating Temperature:
0°C ~ 50°C

Operating Humidity:
0% ~ 95% (relative humidity; non-condensing)

Form Factor:
Pico-ITX (10-layer)
10 cm x 7.2 cm



stameni

Hm, interesantna ploča :)

Ima na njoj delova kojima ne mogu naći namenu (VGA, Audio...), mada u principu -- nikad se ne zna.

Pitam se da li je bolje koristiti nešto poput ove ploče, i slati u svemir "nepotrebne" komponente, ili praviti sve "od početka", tj. napraviti nešto na bazi nekog mikrokontrolera?

Ono što je u svakom slučaju bitno su uslovi u kojima "računar" dospeva u orbitu i uslovi u kojima treba da radi. Odnosno, svedeno na fizičke veličine, prvi uslov se svodi na ubrzanje "rakete", a drugi na radnu temperaturu, zračenja...

P. S. Ako sam otkrio "toplu vodu", i vi o ovome pričali na Letenki, pleeease ne zamerite :) Probaću da nadoknadim (opravdano?) odsustvo...

nislija

Jel postignut dogovor oko toga koju ce funkciju da ima taj satelit? Hoce li da meri nesto gore, ili samo da salje bip bip signale?

Leo

Quote from: stameni on July 25, 2008, 06:15:47 pm
Hm, interesantna ploča :)

Ima na njoj delova kojima ne mogu naći namenu (VGA, Audio...), mada u principu -- nikad se ne zna.

Pitam se da li je bolje koristiti nešto poput ove ploče, i slati u svemir "nepotrebne" komponente, ili praviti sve "od početka", tj. napraviti nešto na bazi nekog mikrokontrolera?

Ono što je u svakom slučaju bitno su uslovi u kojima "računar" dospeva u orbitu i uslovi u kojima treba da radi. Odnosno, svedeno na fizičke veličine, prvi uslov se svodi na ubrzanje "rakete", a drugi na radnu temperaturu, zračenja...

P. S. Ako sam otkrio "toplu vodu", i vi o ovome pričali na Letenki, pleeease ne zamerite :) Probaću da nadoknadim (opravdano?) odsustvo...


Dobra strana u računalu je što bi se satelit mogao programirati po potrebi i sa zemlje. Za temperaturu znam da varira od -160 °C do +170°C zavisno je li predmet na osvijetljenoj strani ili zamračenoj a ti se podatci mogu naći na Internetu...

Stojanov

Iako to nije moje podrucje, pretpostavljam da ce arhitektura biti bazirana na ATMEL AT91Mxxx. Via Epia PX Pico ITX je dobar za multimedijalnu upotrebu, pojedine karakteristike ne odgovaraju zahtevima koji se postavljaju u nasem slucaju. Osim toga potrosnja je prevelika , za mkontroler je predvidjeno max 3W. Nesmetano funkcionisanje je nepoznato na temp. od -10°C do +60°C bez obzira sto vecina komponenata ima standard -40/+80°C. Nema int. CAN .
O svemu tome ce voditi racuna neko drugi za otprilike sest meseci .

Leo


Stojanov

Mislim da Forum nije odgovarajuce mesto za konkretne razgovore o ovoj temi. Daleko vece mogucnosti ( i rezultate ) pruza direkni kontakt, elektronska posta i skajp za razmenu predloga , ideja , informacija...  

sale11472

Quote from: Stojanov on July 25, 2008, 08:16:54 pm
Mislim da Forum nije odgovarajuce mesto za konkretne razgovore o ovoj temi.


Apsolutno tako. Na forumu treba davati uopštene informacije o napretku i slično dok ne napravite sajt tj blog a onda samo obaveštenja o promenama na istom.....mislim da ne ispadne od ovoga ko naše dogovaranje oko starpartyja ;D
BTW ja nemam nijedan od potrebnih kvaliteta koji su negde navedeni ali zato bar imate navijača (a možda jednog dana i vođu navijača ;D ;D )
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

nislija

Mislio sam da sam ja vodja navijaca.   8)

TenMon

Quote from: nislija on July 25, 2008, 06:41:26 pm
Jel postignut dogovor oko toga koju ce funkciju da ima taj satelit? Hoce li da meri nesto gore, ili samo da salje bip bip signale?


Da. Merice kolicinu "smug"-a iznad Srbije.  :D

NASA


nislija

Rusi hoce za pare sta god im das da ti izbace u orbitu.

cola

Stvarno mi je drago zbog ovog projekta.Rado bih vam pomogao kad bih znao kako,i zbog toga mi je zao,u svakom slucaju srecno,i da ga realizujete za razliku od  naseg starparty-a.
ako imate neki problem obavezno objavite na forum mozda nesto i pomognemo :)
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

NASA

takodje za bilo sta...ako treba pomoc..

Stojanov

Da ne citiram sve vas koji ste se ponudili da pomognete da ovaj projekat uspe , pa ovako: na PRAVIM mestima treba da informisete PRAVE ljude. Zainteresujte najbolje studente elektronike,masinstva i informatike. Ubedite kojeg parajliju da ce moci da cuje reklamu za svoju firmu iz kosmosa ( the, i to se mora ) za sitnicu od par stotina eura. Promovisite projekat na jedan ozbiljan i ubedljiv nacin. Prema svojim sposobnostima pronadjite modus kako najbolje mozete pomoci.