• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pitanje vezano za kataloge zvezda

Started by Faldang, October 23, 2006, 10:40:12 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Faldang

Najpre da kažem da mi je sajt AM-a i ranije bio od velike pomoći i da mi je drago da i kod nas postoje ovako entuzijastični entuzijasti  :D  za astronomiju i sve vezano za istu.

Dakle, ja tražim katalog zvezda u kome je položaj zvezde dat sa Dekartovim koordinatama u odnosu na Sol. Znači Sol je (0,0,0). Od ostalih podataka mi ne treba ništa posebno, samo ime i tip.

charlie

Kada se koordinate zadaju kao pravougle (postoji  i kosi Dekartov koor. sistem, pa zato namerno ne koristim izraz 'Dekartov') onda se radi o tzv. efemiradama. Efemeride se nalaze u svakom astronomskom almanahu, a mogu se naci i na internetu. E sada, cini mi se da se tu almanasima stavljaju heliocentricne pravugle koordinate (tj. centar koord. sistema je Sunce), ali to bi trebalo da je naglaseno.

Sich

Ako mislis na neki koo sistem gde je x-y ravan u ravni ekliptike, a z ravan u pravcu eklitickog pola, onda ces tesko naci tako nesto. Za to se ne koriste pravougli sistemi. Ono sto ti treba jeste eklipticke koordinate sa paralaksom (koja ti govori o udaljenosti). Problem sto je paralaksa dobro poznata samo za blize zvezde.
A sta ce ti to?
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Faldang

Verovali ili ne treba mi za role-playing SF igru. Potrebno mi je da racunam razdaljine izmedju proizvoljnih zvezda.

charlie

Sjajno  :o . Sada sam definitivno ubedjena da se putem kompjuterskih igrica moze daleko otici. Nadam se da si uspeo da postignes poene u igrici (ili sta vec dodje kao nagrada).

Faldang

Hmmm, stalno zaboravljam da vecina ljudi nikad nije cula za Role-Playing....

Tacno je da postoje kompjuterske RP igre, ali prava stvar su stone iliti pen-and-paper. Koga zanima nek me pita pa ce dobiti poduzi traktat on doticnoj temi.  :D

Verovatno sam trebao da prvobitno kazem (pa cu sad, jasno i glasno) da mi prvenstveno treba spisak zvezda mlecnog puta, pomocu kog mogu da racunam razdaljine izmedju proizvoljnih zvezda.

stefan

Pa da li ti mozda moze pomoci stellarium?

vmiro

Quote from: "Faldang"Hmmm, stalno zaboravljam da vecina ljudi nikad nije cula za Role-Playing....

Tacno je da postoje kompjuterske RP igre, ali prava stvar su stone iliti pen-and-paper. Koga zanima nek me pita pa ce dobiti poduzi traktat on doticnoj temi.  :D

Verovatno sam trebao da prvobitno kazem (pa cu sad, jasno i glasno) da mi prvenstveno treba spisak zvezda mlecnog puta, pomocu kog mogu da racunam razdaljine izmedju proizvoljnih zvezda.


Kao sto stefan kaze, pronadji neki program koji je namijenjen za te stvari, naci ces i vise informacija nego sto ti je potrebno. Moj glas za redshift ;)

Obersturmfuehrer

nije lose, nije lose :)
ja se bavim fantasy role igrama :) nikada do sada nisam probao neku 'svemirsku' ali verujem da je ok.
Hteo sam da igram Arcanum, to je nesto kao Fallout, cyberpunk i tako to, ali niko iz mog drustva nije hteo :)

nego, mozda ti kojim cudom moze pomoci igra Elite: Final Frontier. Mislim da su tamo upisane koordinate zvezda u odnostu na pocetnu tacku - Sunce.
Igra je matora, ima 1-2MB.

stefan

Nikad dosad nisam igrao takvu igricu,ali moram da probam.

ratko

Pravougle koordinate mozes i sam da izracunas. Koriste se formule za prelaz sa sfernih na pravougle koordinate x,y,z. U yveydanim katalozima su date raktascenzija (grcko slovo alfa) i deklinacija (delta) i paralaksa(pi), odnosno daljina zvezde. Formule su :

x=1/pi *cos(delta)*cos(alfa)
y=1/pi*cos(delta)*sin(alfa)
z=1/pi*sin(delta)

x,y i z ce biti izrazene u parsecima(1pc=3,2615 svetlosnih godina).

Mozez to da uradis u excelu na primer, ali prvo ucitaj neki zvezdani katalog sa sfernim koordinatama zvezda. U svakom slucaju, pokusacu da ti pronadjem katalog sa bas x,y,z koordinatama.

Faldang

Pa da, nije mi uopste palo na pamet da i sferne koordinate mogu biti u odnosu na Sol  :( . Hvala na savetu.