• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Suncev sistem

Started by cola, January 07, 2009, 07:14:19 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ljubo

Pa definicija planete i ne dozvoljava postojanje vise od ovih 8 planeta (s tacnoscu od najmanje 90%).
Na ovoj stranici ima mnooogo pausalnih i proizvoljnih tvrdnji koje meni kao astrofizicaru paraju uši, a koga zanima vise detalja neka procita pomenuti clanak koji pominjem u mom pretposlednjem postu.

sale11472

Quote from: Sasa on January 09, 2009, 01:57:35 am
Quote from: Ljubo on January 08, 2009, 10:53:11 am
Sale, nisu "plutonidi". U junu 2008. IAU je izdala cirkular kojim se objekti o kojima se ovdje govori nazivaju PLUTOIDI, a ne "Plutonidi".

Pa ja mislim da je to tako na engl. od Pluto. Mi kažemo Pluton.


Hmm sad nisam siguran da li postoji zvaničan prevod engleskog termina plutoid na srpski (a nekako sumnjam da je cirkular IAU bio na srpskom) doduše i meni kao i Saši Plutonid zvuči bliže našem nazivu Pluton nego Plutoid no vidim da ni drugi jezici (tj oni koji se njima služe) koji koriste termin Pluton nisu iz njega izvodili naziv nego su modifikovali (ili nisu) engleski naziv PLUTOID pa sam sklon da prihvatim taj običaj... hmm Saša eto ti ideje za članak da pitaš par naših astronoma koji se time bave šta bi bilo pravilnije
Eto koliko bi neke stvari bile lakše da da imamo Astronomski Englesko Srpski rečnik...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D