• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

ASTROFOTOGRAFIJA

Started by vanillasky, January 25, 2005, 12:19:58 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

CyberianIce

Covece pogledaj moju lokaciju u profilu...
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

cola

A,da ja zaboravio da si iz Apatina... Na trenutak sam mislio da si iz centralne Srbije   :-[
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Jaro

Veceras je u pocetku obecavalo vreme, mislio sam bice nesto. Planirao sam da uslikam Mars. Otisao do teleskopa, namestio sve kad ono, oblaci. Tako da od velelepnih slika nista. Sta ces takva mi je valjda sudbina. Probao sam da snimam mars na Zolikin nacin, afokalnom projekciom. Nasao sam neke adaptere i pomocu njih uspeo da spojim Panasonic digitalac. Koristio sam BD 150/750 i Magelan okular od 17mm. Snimao sam u video modu uz upotrebu i digitalnog zuma, jer je Mars u ovoj kombinaciji teleskopa i okulara ipak jos uvek bio mali. Snimio sam nekoliko sekvenci dok je Mars izranjao izmedju oblaka.
Posto Panasonic snima video u formatu MOV, najpre sam pomocu programa RAD video tools konvertovao video u BMP slike. Zatim sam te slike programom PCFE centrirao, sortirao po kvalitetu i kropovao na velicinu 400x400 pixela. Tako obradjene slike sam zatim obradio u RegiStax5 i evo rezultat.

Yagodinac

Bravo! Mars kompaktom očigledno dobro ispada. Jedini problem kod mene je to što je u mom teleskopu Mars previše eksponiran pa ne dobijam ništa osim bele loptice sa crvenim rubom.
Moraću neke filtere da nabavljam.

Jaro

Milane, pravo da ti kazem i kod mene je preeksponiran, ali tu su svoje odradili i oblaci, koji su s vremena na vreme malo prigusili sliku (ali zato i smanjili kvalitet i razmazali detalje).

gilecais

Pozdrav i pomoc Jagodincu.Ako jos snimas sa Canonom A-560 onda ima leka i taj kompaktni aparat je ko izmisljen za afokalno slikanje u avi-u.Da ti objasnim.Kada hoces da snimas video klip i kada si podesio sve parametre za snimanje onda pritisni gornje dugme krstastog prekidaca i eto gle cudo.
Pojavljuje se jedan horizontalni klizac u donjem levom uglu monitora gde mozes podesavati na levo podeksponiranost a desno preeksponiranost.Ako radis u Regi-u onda snimaj dosta podeksponirano onda ce biti najbolje.Za sada toliko i veliki pozdrav od Gileta.

Yagodinac

Gile, majstore! I ti znaš za foru. To radim već godinu dana sa ISO tasterom ali... I kad ga zatamnim do daske klip je preeksponiran a barlow efikasno briše sve detalje. Hvala ionako.
Drugim rečima - aperture stop da probam jedino ili neki polarizator.

ogixd

Pozdrav svim forumašima!
Evo mog astrofotografskog prvenca (na forumu).
Pošto nisam video da je bilo ko slikao ono "novogodišnje" pomračenje meseca evo je moja fotografija, koju sam nekakako uslikao dok sam kretao na proslavu Nove godine. Potpuno iznenadno se Mesec promolio iza oblaka, ali dok sam izvadio fotoaprat on je ponovo nestao. Ali kad sam već izvadio fotoaparat rekoh sebi aj da sačekam pa sam onda uslikao ovu fotografiju.
Uslikao fotografiju iz ruke oko 20:08, fotoaparatom Nikon D90 sa parametrima: 1/1250s, f5.6, ISO400, na 105mm (157mm ekvivalent na 35mm) i koristio sam A mod sa spot merenjem i -2.7EV korekciju. Od obrade je samo sredenja svetlina i primenjen sharpening.

Yagodinac

Extra, taj nikon verovatno ima stabilizaciju.

ogixd

Aham, to sam zaboravio da spomenem ali nema telo ugradjenu stabilizaciju vec objektiv Nikkor 18-105mm, i mogu da kazem da je stabilizacija super i uz mirnu ruku cuda cini.

Yagodinac

Ekspozicija 1/1250 može iz ruke opušteno, već na 1/30sec treba biti smiren. Ali sa stabilizacijom to vreme se u najgorem slučaju duplira. I ja sam za stabilizaciju u objektivu; ona u telu košta Boga oca.

bear

...plus sto stabilizacija u telu nije preterano efikasna za velikim ziznnim razdaljinama ili ako se aparat kaci na teleskop...

Andromeda

Gde pronaći informacije o kameri ALccd5 (performanse, montaža i sl.).


CyberianIce

Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Andromeda

Imam takvu varijantu......na pratećem CD -u uz kameru.

U tom uputstvu više ima objašnjenja o instalaciji softvera, koji sam, moram priznati - jedva instalirao. Nešto mu se ne dopada WIN XP.