• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

ASTROFOTOGRAFIJA

Started by vanillasky, January 25, 2005, 12:19:58 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

CyberianIce

Bih vrlo radao to radio, samo da mi dodje novi fotoaparat posto sa ovim S10 ne moze da se snima video klip, To je matori idiot od 2MPx koji nema nista od funkcija. A treba uskoro i montazu da unapredim, neki motoric za pracenje i ojacanje.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Laci

Quote from: Yagodinac on February 15, 2010, 09:40:31 pm
Laci, jesi li koristio neki filter? U 150/750 pa makar i na 6mm Mars bi trebalo da bude prilično sjajan. Ili si to nekako sredio preko Sonya da ne bude preeksponirano; mada sumnjam jer si koristio 15 fps. Ja obično koristim 30fps a  radio sam i 60fps ali nije pomoglo kod Marsa.

Oprema, podešavanje fotoaparata i kako sam snimao je navedeno u postu. Nikakav filter nisam koristio. Poslužio sam se informacijama u vezi Zolikinih fotografija Marsa. Ako me pitaš za mišljenje šta je presudno, verovatno je u pitanju upotreba Gold Line okulara (ja ga ovde postujem kao UWA). Naravno, i puno eksperimentisanja da bi se dobio po koji upotrebljivi frejm u hrpi preeksponiranih.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Laci

Mars sniman 20.02.2010. u periodu 01:00 do 01:45(LT) u mom dvorištu u Zrenjaninu. Snimano afokalno sa teleskopom Njutn GSO 150/750 + okular UWA 6mm + fotoaparat Sony DSC-H10.
Mars veličine 12.9" je na visini od oko 50 stepeni iznad horizonta i polako se spušta na zapad. Transparencija 4/5 a seeing 2/5 u pravcu Marsa. Snimanje ometano i prekinuto oblacima. Vetrovito sa povremenim udarima Košave.



Fotoaparat:
Rezolucija: 640 x 480 i 320 x 240 (simultano tokom snimanja)
Frame rate: 25fps
Objektiv: 6mm F/3.5 (fokus u beskonačnosti)
Metering mode: Spot
Bez kompenzacije (EV 0.0)
White Ball: Day Light

Načinjeno je 4 videa sa ukupno 20850 kadrova na rezoluciji 320 x 240 i 6 videa sa ukupno 22325 kadrova na 640 x 480. Uklanjanjem loših kadrova usled vibracija i preeksponiranosti je preostalo uspešnih 3 kadra u 320 x 240 i 2 kadra u 640 x 480 za stekiranje u Registax-u.

Pokušao sam snimiti Mars posle ponoći kako bih snimio Syrtis Majoris koji se delimično pokazuje iznad polarne kape na snimku u rezoluciji 320 x 240. Sa snimkom bi morao biti zadovoljan s obzirom na okolnosti. Očigledno da je povoljnije snimati rezolucijom 320 x 240 u odnosu na 640 x 480 u lošim uslovima snimanja. Tu se postiže bolji odnos signal/šum a na uštrb rezolucije snimka.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

gilecais

Samo tako dalje Lacika bice uspeha.Treba dosta istrajnosti i strpljenja.Pozdrav Zoltan.

Laci

Evo večeras 21.02.2010. Meseca u poseti sedam sestara - Plejade. Fotografisani su u 19:30(LT) kroz dvogled BTC 15X70 i fotoaparat Sony DSC-H10. Prisutni su vrlo tanki oblaci.



Najbliža zvezda Mesečevom disku je Merope na 13' (leva) i Elektra na 15' (desna).

Dvogled je oslonjen na ručno sagrađen stabilizator za dvogled i sve zajedno položeno na stolicu. Fotoaparat je držan u ruci.
Fotoaparat je u automatskom režimu i odabrao je sledeće parametre:
Objektiv: 6mm F/3.5
Ekspozicija: 1/4 sec pri ISO800
Urađen krop u PhotoShop-u.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

cola

I ja sam posmatrao, na mojim fotkama se ne vide zvezdice, jer sam ogranican bio kratkom ekspozicijom... Ali je Mesec zato ful ispao...
Inace ja sam i zaboravio da je danas okulatacija Plejada, pa sam se prijatno iznenadio kada sam ih video pokraj Meseca
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Yagodinac

Naravno da sam slikao okultaciju Plejada, sa namerom da bolje ispadne nego prošli put (ruku na srce, to i nije bilo baš teško...). Namera mi je bila da uradim više slika i stakiram ih.

Prvi problem je što se Mesec tako brzo kreće preko Vlašića da sam u okviru deset (i ciframa 10) sekundi uočio sasvim solidan pomak. Drugi problem proističe iz prvog: DeepSkyStacker neće ni da čuje za stakiranje takvih brljotina. Fin neki program...
Morao sam da se podsetim kako to radi Jerry Lodriguss iz Photoshopa: http://www.astropix.com/HTML/J_DIGIT/PSALIGN.HTM

Evo rezultata. Nisam zadovoljan raznoraznim refleksijama koje su napravile nehomogenu pozadinu ali sam zadovoljan detekcijom zvezda 8.5 magnitude i to pored Meseca. Ukupno 7x1sec ISO200.


Yagodinac

Ako mislite da su naše fotke Meseca u Vlašićima loše, pogledajte kako to slika deda Amerikanac:
http://bf-astro.com/m45Moon.htm

Mada, on je posebno radio Plejade a posebno Mesec, sam priznaje da je bilo cut/paste. Da, i koristio je takahashi  ;)

contax

Ne samo da je posebno snimao Plejade, a posebno Mesec, nego se vremenski razmak izmedju snimanja meri mesecima. Ipak su mi drazi ovi vasi pokusaji. Mogli ste i vi da snimate sa razlicitom ekspozicijom pa da napravite HDR. Eto ideje za neku drugu priliku. Inace pojma nisam imao za ovu okultaciju. Nekada su na AM-u postojale efemeride... Moracu da se informisem na drugim mestima.

Yagodinac

Da se malo podsetimo najveće planete.
Jedan od većih problema kod snimanja planeta sa 150/750 je njegova fokalna dužina. To se rešava ili okularima sa manjom žižom i/ili barlow. Međutim, sa barlow dobijem degradaciju oštrine, dosta hromatske aberacije i problematično rukovanje na tom uvećanju. Ovo je Jupiter od jesenas, 10mm + barlow 2x; resize na 60% originalne veličine.



Tvrda obrada u PS-u da se malo smanji šum; lažne boje pojaseva sam ostavio namerno, tek da se vidi razlika.

Stojanov

 Hvala Bogu ( nema veze sa onim " Da li sam ili nisam ateista" ;D) najzad prave stvari na forumu : Zoli, Laci, Milan i drugi (ovim poslednjim zelim u sto skorije vreme bolju opremu ) su na najbolji nacin doprineli da posmatranje i astrofotografija ponovo zauzmu svoja mesta koja im pripadaju na FAM-u. I tako da ostane.

CyberianIce

Upravo mi stigla nova kamera, Canon PowerShot A560 Silver. Oderali su me ko zutog za carinu, 3000 din, strasno! Ali to je znak da uskoro mozete i od mene ocekivati neke fotografije ovde :D
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

CyberianIce

Evo slike iz mog dvorista malopre, sazvezdje Orion, u blizini skoro punog meseca. Ekspozicija 15s za ISO insam siguran, namestio sam na 1600 ali pise mi da je 200, tako da nisam siguran sta je na posletku bilo, slikano iz ruke naslonjene na prikolicu :D format JPEG, bez redukcije shuma - rezultat: nazire se M42 :D

Klik na sliku za punu rezoluciju
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Yagodinac

Kao što znate, M46 je prelepo otvoreno jato u Psu, magnitude 6.1. Lepo se vidi u tražiocu, premda je nisko. Negde oko 27 stepeni prečnika je u okviru proseka za otvorena jata a jedina vrlo upečatljiva stvar je što se nasred jata nalazi NGC2438 - 11mag.
Prvi način obrade, 7x15sec, ISO1600, 150/750, 25mm:



Drugi način je malo agresivniji, šum je totalno skinut zarad estetike. Nažalost, zvezde su porasle:



Naravno da je to slikano na Crnom Vrhu, da sam slikao iz ravnice jedva bih našao M46. Ovaj moj idiot još nije za bacanje  ;D

hristijan90

Poceo je Yagodinac sa dobrim rezultatima koristeci novu montazu... :) cestitam, samo napred :D i da vidimo jos vise fotki...