• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Skafander

Started by sashastar, June 02, 2007, 12:54:27 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sashastar

Kineski naučnici napravili su materijal za novi tip skafandera namenjenom izlasku u otvoreni kosmos. Materijal napravljen na osnovu najsavremenijih tehnologija, koji je nezapaljiv i ne propušta radijaciju, poslužiće za izradu odela u kome će kineski kosmonauti prvi put izići u otvoreni kosmos.

Pored toga, hermetičko kosmičko odelo štitiće kosmonaute od naglih promena temperature kao i od udara meteorskih krhotina za vreme vanbrodskih aktivnosti.

Kineski skafander biće opremljen specijalnim propelerom koji omogućava kretanje u otvorenom kosmosu. Rezerve kiseonika proračunate su za sedam časova boravka van ksomickcog broda.

U Kini je u toku konkurs za tri kandidata za let u kosmos. To će biti treći pilotski let kosmičkog broda Šengdžou-7. Lansiranje kineske letelice planirano je za jesen 2008. godine.

vmiro

Quote from: sashastar on June 02, 2007, 12:54:27 am
Kineski skafander biće opremljen specijalnim propelerom koji omogućava kretanje u otvorenom kosmosu.

A sto mu nadenuse ime...

sale11472

Quote from: sashastar on June 02, 2007, 12:54:27 am

Kineski skafander biće opremljen specijalnim propelerom koji omogućava kretanje u otvorenom kosmosu.


PROPELEROM ??? ??? ??? ??? ??? ??? Ovaj kako su to zamislili da radi ??? ???

Sve ostalo je OK mislim treba stici ostale koji takve stvari rade vec duze vreme, sad jos da krenu sa turistima pa ko zna mozda cemo u TC bloku 70 moci da rezervisemo put ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Sasa

Interesantno bi bilo znati koliko to radijacije ne propusta.

vmiro

Quote from: Sasa on June 02, 2007, 10:45:48 am
Interesantno bi bilo znati koliko to radijacije ne propusta.


Propusta ili ne propusta ?? Valjda bi bilo pozeljno da ne propusta nikako...

sale11472

Ma mora da propusta bar malo ali nije to problem to je samo pitanje kolicine..ne intrigira me ni ona varijanta da ce da stiti od meteorskih krhotina (kad se samo setim slike satlovog vetrobrana posle sudara sa mrvicom boje brhh) ali mene i dalje buni onaj PROPELER, na stranu greske u prevodu ali mene je to odmah asociralo na Dena Simonsa i njegov cuveni serijal Hiperion-Endimion gde postoje odela sa krilima kojima moze da se "leti" po otvorenom svemiru (off topic end) ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Kizza

Mislim da u vakumu ne deluje nikakav propeler ???
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

sashastar

Propeler sluzi kao usmerivac mlaznicama.

Sasa

Koliko je meni poznato jedan od najvecih problema dugog putaovanja svemirom (recimo do Marsa) jeste kosmicko zracenje. Mislim da sada NE postoji zastita od pogubnog dejstva tog zracenja, pa bi ovaj kineski skafader (u slucaju da pruza potpunu zastitu) bio toliko revolucionaran da bi njegov pronalazac zasluzio Nobelovu nagradu.

sashastar

To ce se tek u praksi dokazati koliko je dobar.

sale11472

Quote from: sashastar on June 02, 2007, 11:16:28 pm
Propeler sluzi kao usmerivac mlaznicama.



I dalje ??? ??? kako ce to da usmerava mlaznice? Jedino sto mi pada na pamet kao kroisna upotreba propelra je da mlaznice montiraju na njega (OK ne deluje mi vise korisno kao ideja ;D)

Nego kada cemo videti protoptip ili bar umetnicku viziju?
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

sashastar

Moraces da pitas Kineze ili da sacekas iducu godinu kada
nameravaju da ga upotrebe.
I da vam kazem jos nesto ovo je samo informacija
da je napravljen veci napredak skafandra za kosmonaute.
Detaljnije i specifikacije takvog skafandra ce se tek saznati.