• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Nine views - Neptun

Started by Bobo, December 05, 2005, 01:37:00 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bobo

Danas sam odlucio napokon pronaci Neptun, jedini planet koji jos nisam uspio pronaci u ZG. Podsjecam, planeti postavljeni po zagrebu su projekt "nine views" Dawora Preisa:

http://www.daworp.com/images/nine/index.htm

E to je bila prava avantura i sad se stvarno vidjelo zasto je to ipak umjetnicki projekt a ne samo "instalacija" planeta. Naime, Neptun je postavljen u Kozari boku, kvart gdje valjda nitko nikada ne bi isao osim ako se bas mora zivjeti tamo. marko i ja smo se uputili popodne, oboruzani kartama. Vec je pocetak obecavao avanturu - najjednostavniji put do kozari boka je zatvoren zbog radova. Pokusali smo se "probiti" u kvart iz smjera Slavonske, ali ni tamo nismo uspjeli, opet zbog radova. Onda smo se vratili natrag i napokon usli u ulicice nekim zaobilaznim putem. Odmah smo se, naravno, izgubili, ali smo vozili dalje. marko je primjetio da prolazimo pokraj skole, sto je meni bio znak da smo blizu jer su jedne frendice bile spominjale skolu kada su isle traziti (i nasle) Neptun. I stvarno, ubrzo nakon toga sam skuzio kuglu kako svjetluca na jednoj banderi!

To je bio genijalan osjecaj, usred nicega, magla, mrak, a mi izlazimo van ko turisti..ko da smo pali s Marsa :) Ubrzo su se oko nas okupili lokalni klinci i poceli se raspitivati sto radimo :) Ludi su - ja sam izmislio da smo novinari za "Astronomski magazin" (na sto je jedna djevojcica rekla "aha, znam to") i da radimo reportazu. Pokazao sam im Mars jer se nakratko napravila rupa u oblacima. Klicni su genijalni, slikali smo se zajedno, onda su se poceli skrivati od "babe" :) a jedna cura me ostavila bez teksta kad je pitala "a sto vi zapravo radite ovdje, na kraju svijeta?". Onda im je Marko pokazivao fotke na svom digitalcu, a mene su zezali da imam aparat iz "17. stoljeca" (fotkao sam na film).

Na povratku smo opet zapeli u ulicicama, dosli do nekog slijepog odvojka u mrkli mrak iz kojeg smo vrlo brzo pobjegli (srecom Marko ima novu pilu ;) ). Ah zaboravih - pri dolasku smo ugledali "mafiju", "capo" cigo naslonjen na auto (neki stari raspadnuti Golf) i oko njega mladi snagatori..heheh

U svakom slucaju, ovo je prava stvar za sve zeljne "avanture", da vide sliku jednog drugog Zagreba u kontekstu naseg planetarnog sustava i njegove raznolikosti. Vec dugo me astronomija nije iznenadila na ovako ugodan nacin i pokazala jednu vrlo "ljudsku" pricu.

Bobo

Neke starije slike planeta mozete vidjeti n novim ADI stranicama:

http://193.198.193.24/mambo/index.php?option=com_zoom&Itemid=34&catid=18

..a uskoro cu staviti i fotke Neptuna kada ih poslaje Marko i kada skeniram svoj film.

sashastar

E Bobo ovo je bas avantura.
Ali kad sam video PLUTO onako jadnog okacenog ,malog  :cry:
otkacio sam i ja od smeha  :D

Ali cela ova ideja je genijalna (mozda otkacena ali meni je super)
Samo me jos nesto zanima da li ljudi prolaznici kada vide tako nesto
uopste znaju o cemu je to i sta je to.

Bobo

Ljudi uglavnom ne primjecuju planete.  A i planeti su postavljeni na skroz cudnim mjestima.