• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Okular SWA ili slični

Started by dragan1956, December 10, 2023, 08:40:45 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dragan1956

Pozdrav
Tražim neki širokougaoni okular od 26-28 (eventualno 30mm) za dob 200. Imam APEX 35mm, kupljen "na početku" dok nisam ništa znao... Nebo je u njemu previše svetlo, a vidno polje od 56 stepeni dosta malo, mada ne previše jer je i uvećanje malo (34x). Zato tražim neki koji ima veće uvećanje, ali širu sliku da pogled bar ostane isti (ili širi), a nebo tamnije. Problem je (naravno) cena, video sam da dosta hvale Omegon SWAN, ali za manje pare Skywatcher pana view izgleda potpuno isto i ima iste specifikacije. Zna li neko da li su isti (Omegon je brend Skywatchera), ili su na nečemu prištedeli pošto je razlika u ceni oko 140:110 evra? O okularima 82 stepena nisam puno razmišljao jer su dosta skuplji, a pretpostavljam da oni malo jeftiniji nemaju baš lepu sliku na kraju polja (a široki okular malog uvećanja i služi da se gledaju veliki objekti koji mogu da popune celo vidno polje. :o

Astro_fun_times

Ja mislim da ce ti svaki okular sa malim uvecanjem na dobsonu od 200mm imati svetlo nebo.
Jednostavno previse svetla skuplja.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

vlaiv

Da, koliko je svetlo nebo (a i meta) zavisi od veličine izlazne pupile.

Problem sa fokalnim dužinama manjim od oko 30mm je to što su manje više u rangu ili 32mm Plossl-a što se tiče veličine neba koje pokrivaju - ili se mora ići na 80+ stepeni.

Ima jedan okular od 30mm i 70 stepeni koji je odličan - ali je skup. To je APM 30mm 70 stepeni.

Es 68 28mm je isto odličan ali ima malo manje vidno polje od tog APM-a (a malo je širi od 32mm plossla recimo). Ja ga imam i super radi u 200 F/6 teleskopu.

Ostali okulari, pogotovu ovi od 82 stepena - su skupi ako su dobri. Ima erfle dizajn od 70 stepeni koji je loš na bržim teleskopima i to je to.



Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Astro_fun_times

Da, ja imam Plossl od 32mm i u njemu je nebo prilicno svetlo i to je tako
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

dragan1956

Quote from: Magelan118 on December 10, 2023, 08:58:21 pmJa mislim da ce ti svaki okular sa malim uvecanjem na dobsonu od 200mm imati svetlo nebo.
Jednostavno previse svetla skuplja.


Na dobijenom plossl 25mm okularu nebo nije svetlo, pa sam računao da 26-28mm takođe neće biti. Preko 30mm ne bih išao jer je 35mm jako svetlo, toliko da ga više i ne koristim. Problem je u širini polja na plossl koje je 52 stepena. Sad da li je "skok" na 66-68 stepeni zadovoljavajući (to može da se nađe i sa 1,25"), ili je jedina "prava" stvar 82 stepena i 2"? Ima li savršena korekcija do kraja polja bitan uticaj za vizuelnu upotrebu?
Quote from: vlaiv on December 10, 2023, 10:11:20 pmDa, koliko je svetlo nebo (a i meta) zavisi od veličine izlazne pupile.

Problem sa fokalnim dužinama manjim od oko 30mm je to što su manje više u rangu ili 32mm Plossl-a što se tiče veličine neba koje pokrivaju - ili se mora ići na 80+ stepeni.

Da, ali 32mm je svakako presvetlo (to je blizu mojih 35mm), ja ne znam ni za 30mm koliko svetlo bi izgledalo zato sam i tražio 26-28mm. Zanima me koliko su loši jeftiniji okulari, recimo teleskop centar ima Larceta SWA70 od 26mm i 70 stepeni. Malo se plašim Larcete jer se okular iz njihove serije Magelan pokazao loše (bar na mom teleskopu, mada sam kasnije video da ga preporučuju samo za f8 i više pa je možda zbog toga). Da li neko ima iskustva sa Omegon SWAN, ili Skywatcher pana view 26mm? Video sam da Skywatcher radi seriju panorama od 23mm i 82 stepena po nekoj za mene graničnoj ceni, ali nigde nisam našao nikakvo mišljene o njemu.

vlaiv

Quote from: dragan1956 on December 12, 2023, 06:47:27 pmDa, ali 32mm je svakako presvetlo (to je blizu mojih 35mm), ja ne znam ni za 30mm koliko svetlo bi izgledalo zato sam i tražio 26-28mm. Zanima me koliko su loši jeftiniji okulari, recimo teleskop centar ima Larceta SWA70 od 26mm i 70 stepeni. Malo se plašim Larcete jer se okular iz njihove serije Magelan pokazao loše (bar na mom teleskopu, mada sam kasnije video da ga preporučuju samo za f8 i više pa je možda zbog toga). Da li neko ima iskustva sa Omegon SWAN, ili Skywatcher pana view 26mm? Video sam da Skywatcher radi seriju panorama od 23mm i 82 stepena po nekoj za mene graničnoj ceni, ali nigde nisam našao nikakvo mišljene o njemu.

Pa da, to je problem. Iako F/6 nije skroz brz teleskop, u principu i jeste. Jednostavniji okulari neće skroz dobro raditi u njemu. Nekom to smeta a nekom ne.

Ja mogu da ti kažem da recimo ES68 28mm radi savršeno dobro u 200p dobsonu. Eto, možeš pogledati cenu tog okulara kao referencu da znaš šta radi savršeno i za koje novce, da ne moraš ići skuplje.

Što se tiče Lacerta 26mm SWA70, kao što to obično biva, i drugi imaju taj okular u ponudi:

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p958_TS-Optics-26-mm--2----70--Wide-Angle-Eyepiece.html

I oni u info-u za okular navode da je u pitanju 5 elemenata ERFLE modifikacija ali i da "odlično radi na F/4 teleskopima".

Ja nešto ne verujem da je to tako. Gotovo sam siguran da će 20% spoljnog dela polja biti mutno na F/6 a kamoli na bržem teleskopu. Naravno, nisam 100% siguran jer nisam probao.

Ima dva okulara koju su fokalne dužine koja tebi odgovara, koji su jeftiniji i koliko sam čuo su sasvim dobri:

ES62 26mm i BST starguider 25mm 60 stepeni.

Jedini problem je, kao što već rekoh, da su limitirani 1.25" prihvatom. Prikazaće isto neba kao i 32mm plossl.

Znači, da bi se otišlo u toj fokalnoj dužini na veći deo neba u 2" prihvatu - imamo ili ~70 stepeni AFOV ili ~80 stepeni afov (ima i ~90 i ~100 stepeni, al to tek košta i ne znam da li je zanimljivo).

Sve što valja u 70 stepeni segmentu košta 200eura i više (Pan 27mm, ES28mm 68 i APM 30mm 70 stepeni) a naravno 80+ stepeni su 200+ eura.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

PavleR

Quote from: vlaiv on December 12, 2023, 09:49:36 pmI oni u info-u za okular navode da je u pitanju 5 elemenata ERFLE modifikacija ali i da "odlično radi na F/4 teleskopima".

Ja nešto ne verujem da je to tako. Gotovo sam siguran da će 20% spoljnog dela polja biti mutno na F/6 a kamoli na bržem teleskopu. Naravno, nisam 100% siguran jer nisam probao.

U pravu si potpuno. Ja koristim ES 24mm 68º na F/5 teleskopu i to je okular sa kojim sam najmanje zadovoljan. Cak i tako kvalitetan okular pravi poprilicno losu sliku na spoljasnjih 20% vidnog polja, pa prica da ce neki drugi slicnog prividnog vidnog polja ''odlicno raditi na F/4'' nemas nikakvog smisla. To je okular na kome sam naucio lekciju da ne pravim komproimse kada mi zafali para za opremu nego da sacekam i kupim kako treba :). Sa druge strane, serija 82º radi mnogo bolje i sa njom sam bas zadovoljan.

Quote from: dragan1956 on December 12, 2023, 06:47:27 pmIma li savršena korekcija do kraja polja bitan uticaj za vizuelnu upotrebu?

To zavisi od tvojih licnih posmatrackih preferenci i od prividne velicine objekta koji gledas. Ako gledas objekt koji recimo zauzima samo centralni deo vidnog polja, savrsena korekcija ne igra bitnu ulogu sem ako bas volis savrsenu sliku okruzujuceg neba. Medjutim, ako gledas recimo M44 (Beehive Cluster) koji ce ispuniti celo vidno polje, onda korekcija mnogo znaci. 
305/1500 Flex-Dobson SkyWatcher
Explore Scientific, serija 68º - 24mm
Explore Scientific 82º - 14mm, 11mm, 8.5mm
Tele Vue Ethos 4.7mm
Tele Vue Type2 UHC filter
Astronomik OIII filter

vlaiv

Quote from: PavleR on December 12, 2023, 11:38:08 pmJa koristim ES 24mm 68º na F/5 teleskopu i to je okular sa kojim sam najmanje zadovoljan.

Ovo me baš iznenađuje da budem iskren.

Da me je neko pitako kako mislim da bi taj okular radio na F/4.7, ja bih rekao - solidno :D. Doduše nikad ga nisam probao pa ne bih mogao biti siguran.

Jel znaš šta je problem sa njim? Zbog čega je slika mutna u spoljnom delu?

Ima par razloga zbog kojih to može biti:

1. Koma. Ovo nema veze sa okularom i vizuelni koma korektor bi sredio stvar.
2. Field curvature / zakrivljenost fokusne ravni - budući da je velik teleskop u pitanju i to newton, to bi bilo do okulara. Prepoznaje se tako što se može dobiti oštra slika u spoljnom polju podešavanjem fokusa a onda bude mutna u centru - odnosno spoljno polje i centralni deo nisu u istom trenutku u fokusu.

Nekim ljudima manje smeta FC nego drugim jer im se oči lako prilagode na razlinu. Obično sa godinama se gubi ta sposobnost jer se generalno gubi elastičnost očnog sočiva.
3. Astigmatizam - ovo je isključivo do okulara. Ne pomaže ni koma korektor niti ima razlike prilikom fokusiranja
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

PavleR

Pozdrav. Daleko od toga da je slika mutna, slika je skroz zadovoljavajuca. Problem je sto zvezde na krajevima vidnog polja deliju neostro i izoblicemo. Razlogom se nisam bavio posto retko i posmatram toliko velike mete da bi mi taj okular bio osnovni, vise ga koristim za locidanje meta.

A iskreno to sam i znao. Pre kupovine tog okulara dobro sam proucio okular i njegovu uporedbu sa Tele Vue Panoptic istih karakterista, i svi saveti koje sam nasao su govorili da u F/5 teleskopima Panoptic ponasa znatno bolje, da mu je je korekcija po ivicama bolja i da je polje ravnije. Ali eto, tu sam napravio kompromis cene radi.

Daleko od toga da je okular problematican, jedino sto kad se uporedi sa serijom 82 postoji ocigledna razlika na brzim teleskopima.
305/1500 Flex-Dobson SkyWatcher
Explore Scientific, serija 68º - 24mm
Explore Scientific 82º - 14mm, 11mm, 8.5mm
Tele Vue Ethos 4.7mm
Tele Vue Type2 UHC filter
Astronomik OIII filter

vlaiv

Quote from: PavleR on December 13, 2023, 10:44:08 amDaleko od toga da je okular problematican, jedino sto kad se uporedi sa serijom 82 postoji ocigledna razlika na brzim teleskopima.

Ja ipak mislim da je u pitanju koma pre nego problem sa okularom.

F/5 newton je prilično brz i kao takav će imati dosta kome. Zona bez kome u tom teleskopu je samo centralnih 2.6mm. Sve iznad toga ima komu i naravno količina kome raste kako se udaljavamo od centra ose.

Field stop ovih 82 stepeni okulara je tu do 19mm (ES82 14mm ima 18.9mm) dok je 68 24mm - 27.2mm ili maksimum moguć za 1.25" okulare.

To znači da 82 stepeni okulari prikazuju samo 19/27 = ~0.7 ili centralnih 70% onoga što pokazuje 68 24mm. Ako se koma jasno vidi u spoljnih 20% kod 24mm okulara - onda se naravno neće videti ni kod jednog 82 okulara.

Ako budeš imao prilike - probaj taj okular sa koma korektorom u svom teleskopu da vidiš da li će se slika značajno popraviti.



Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

PavleR



Da zans da hocu, M44 je savrsen objekat za to. To je bio prvi objekat koji samm pogledao tim okularem i bas se videla izoblicemost na ivicama vidnog polja. Javljam utiske
305/1500 Flex-Dobson SkyWatcher
Explore Scientific, serija 68º - 24mm
Explore Scientific 82º - 14mm, 11mm, 8.5mm
Tele Vue Ethos 4.7mm
Tele Vue Type2 UHC filter
Astronomik OIII filter

Boka76

Pozdrav zvezdolovci. Citajuci ovu temu o okularima video sam da se spomenulo i okular lacerta 26mm 70°.ja sam ga uzeo za f/5 newtona i mogu reci da odprilike u 60% vidnog polja zvezde mogu bas lepo  da se izostre budu sitni svetle tackice,  a ostalih 40% su razvucene kao komete a skroz na rubu je katastrofa. Osobno meni je smetalo, pa bio sam ga i oglasio na astroberzi ali na kraju sam odustao, posto sam prodao newtona pa imam u planu uzeti neki f/8 ili f/10 refraktor."ako uspem prodati dvogled iz oglasa" sa 2inch zenith prizmom. Pa nadam se da u takvim teleskopima ce imati mnogo  lepse vidno polje sa manje "defekata zvezde".

vlaiv

Quote from: dragan1956 on December 12, 2023, 06:47:27 pmVideo sam da Skywatcher radi seriju panorama od 23mm i 82 stepena po nekoj za mene graničnoj ceni, ali nigde nisam našao nikakvo mišljene o njemu.

http://astro-talks.ru/forum/viewtopic.php?f=32&t=2411

Na ruskom je pa mora da radi neki prevodilac ...

Mislim da sam našao okular koji bi odgovarao:

https://www.firstlightoptics.com/stellalyra-eyepieces/stellalyra-24mm-ultra-flat-field-125-eyepiece.html

Ima Ernest i njegov review:

http://astro-talks.ru/forum/viewtopic.php?f=32&t=4415#p88085

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

dragan1956

Quote from: vlaiv on December 14, 2023, 07:49:36 pmhttp://astro-talks.ru/forum/viewtopic.php?f=32&t=2411

Na ruskom je pa mora da radi neki prevodilac ...

Mislim da sam našao okular koji bi odgovarao:

https://www.firstlightoptics.com/stellalyra-eyepieces/stellalyra-24mm-ultra-flat-field-125-eyepiece.html

Ima Ernest i njegov review:

http://astro-talks.ru/forum/viewtopic.php?f=32&t=4415#p88085

Hvala na trudu, za jezik nije problem, ja sam 12 godina živeo (i radio) tamo. Da opisno prevedem, nema oduševljenja sa SW panorama okularima. Smatraju da su prilično lošiji od SE, a da pad cene nije pratio pad cene kod SE, zbog čega nisu povoljna kupovina. Naravno SE koji se poredi po ceni nije 82 stepena... Zadnjih 30% polja ima komu i mutan je, a kvalitet izrade je prilično slab sa puno plastike. Navodno su spolja prepravljeni da budu kvalitetniji i prodaju se kao selectron luminos koja košta više i testovi takođe nisu "puni oduševljenja" obzirom na cenu.
Što se tiče APM, njegovo testiranje je prošlo bolje, ali to je 65 stepeni i 24mm što nije baš ono što tražim. Uz to bio je isporučen samo umotan u plastičnu kesicu, bez kutije i bilo kakve zaštite... Ovde bi verovatno stigao oštećen, ili polomljen. Koliko vidim onaj predložen stellalyra je isti takav (kao APM), ali bi bio pristojno upakovan.
Još malo ću pogledati, Puno Hvala!!

vlaiv

Quote from: dragan1956 on December 15, 2023, 10:06:47 amali to je 65 stepeni i 24mm što nije baš ono što tražim

Da, baš i nisam siguran da razumem šta se traži.

Hajde za početak, koliki je budžet okvirno?

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC