• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Kupiti ili ne, potreban savet.

Started by viper, July 21, 2015, 07:26:13 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

viper

"Dođe vreme kada pamet zaćuti, budala progovori , a fukara se obogati!"
(Ivo Andrić)

vlaiv

Hm, za te novce svakako ne.

Ako bi se neko odlucio da kupi ovaj teleskop, to bi verovatno bilo u smislu restauracije / kolekcionarskog sredjivanja.
Nisam siguran ni koliko se vlasnik razume u teleskope, u oglasu stoji da je u pitanju "ahromatski refraktor" od 100mm, a zapravo
je na slikama stari tasco (circle T) iz osamdesetih - newton reflektor 114/900. Takodje navode se i PL okulari (skracenica za Plossl),
a okulari koji su na slikama su Huygens (niko ziv ih vise ne koristi, prevazidjen dizajn, jedva nesto vredi na veoma velikim F).

Ono sto sam uspeo da nadjem o tom teleskopu jeste da je optika OK (ogledala) - za Tasco (koji se inace zaobilazi u sirokom luku).
Takodje koliko sam uspeo da vidim - problem je fokuser koji je stari 0.965 inch - ljudi koji su se prihvatili restauracije preporucuju
da se stavi fokuser sa nekog celestrona 114/900 (ili skywatcher-a) jer odgovara po dimenzijama.

Treba imati u vidu da je optika (ogledala) na tom teleskopu stara 30-tak godina. Znaci da su ogledala sada verovatno dosta "potrosena"
(izbledela) tako da ljudi koji rade restauraciju sredjuju i to (nanose novi reflektivni sloj).

Znaci suma sumarum
- teleskop za pocetnika - NE.
- kolekcionarski / projekat sredjivanja - DA (ko voli takve stvari) za okvirno 40-50e, ne preko toga (mada ko je kolekcionar i stvarno zeli ovaj teleskop, bice
spreman da potrosi i vise, al ima ih na zapadu polovnih za kupiti ispod $60).
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

kostur

Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

frugorski

Gledaj neki  Newton od 150/750 na EQ3 ili 5.Od ovog bezi sto dalje.Pokusaj na berzi.
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

kostur

Cenjeni gospodin je obavesten da su informacije koje je naveo netacne i da time krsi pravilnik KP. 

EDIT: slazem se sa frugorskim, mada ako ste pocetnik nista ne fali ni 130-ici, a vala ni 114-ici (Skywatcher naravno). 150-icu imam i ja i naravno - sve preporuke :)
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

viper

Hvala vam na informacijama, naravno početnik sam i u potrazi sam za prvim teleskopom.
"Dođe vreme kada pamet zaćuti, budala progovori , a fukara se obogati!"
(Ivo Andrić)

viper

"Dođe vreme kada pamet zaćuti, budala progovori , a fukara se obogati!"
(Ivo Andrić)

Yagodinac

Sa tim može da se realno pogleda Mesec i ništa više. Ako nemaš ambicije u smislu astrofotografije ili posmatranja maglina, galaksija i jata onda da, premda ja mislim da je i 5 soma za ovo mnogo. To je neko bacio na đubre tamo u EU, neko drugi doneo nekom trećem koji hoće sad na tebi da zaradi.
Mislim da za te pare može da se uzme dvogled kojim će se videti više galaksija nego ovim teleskopčićem. Razlog: stereoskopski vid daje koju magnitudu više, a i centralna opstrukcija ovom teleskopu dodatno smanjuje kvalitet.

Reflektori imaju smisla tek u većim aperturama.

denis0007dl

Quote from: viper on July 29, 2015, 10:08:08 pm
Opet ja da pitam, šta mislite o ovom teleskopu.

https://www.kupujemprodajem.com/Teleskop-76-700-23710312-oglas.htm?filter_id=


Jako loš tleskop!
Preporučam neki 150mm ili 200mm newton na dobson montaži!
Za male pare dobiješ dosta toga!

viper

Ovo gledao sam malo nove i mogao bih da odvojim pare za kupovinu jednog od ova dva teleskopa, preporučite koji bi bio bolji za početnika ali ipak malko zahtevnijeg, znači voleo bih da mogu da posmatram galaksije, magline i naravno planete.

http://www.teleskop.rs/teleskop/na-eq-montazi/76900-eq1-luna-76-skywatcher-newton

http://www.teleskop.rs/teleskop/na-eq-montazi/114900-eq1-skywatcher

Možda neko od vas ima da proda teleskop do cene tog skupljeg pa ponudite.

Hvala unapred na odgovorima i na pomoći do sada, oko izbora teleskopa.
"Dođe vreme kada pamet zaćuti, budala progovori , a fukara se obogati!"
(Ivo Andrić)

viper

Pošto niko nije komentarisao ova dva teleskopa odlučiću se na proverenu varijantu :) ako neznaš šta je bolje ti kupi ono što je skuplje.
"Dođe vreme kada pamet zaćuti, budala progovori , a fukara se obogati!"
(Ivo Andrić)

mitja

Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

viper

Ništa od mog teleskopa, dok opremim četvoro dece za školu meni ne ostane ni dinara. :)
"Dođe vreme kada pamet zaćuti, budala progovori , a fukara se obogati!"
(Ivo Andrić)