• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Robot Wars

Started by sashastar, December 18, 2005, 12:39:58 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sashastar

Projekat vredan 21milijardu dolara, pod nazivom "Budući borbeni sistem" podrazumeva da se do 2010. godine jedan broja vojnika zameni robotima, kako bi se umanjile žrtve i troškovi.

Projekat pod nazivom "Budući borbeni sistem", predviđa upotrebu sofisticiranog komunikacionog sistema i vozila sa i bez bez ljudske posade, sa ciljem da se umanje potencijalne žrtve u borbi.

General pukovnik general Den Zanini je zamjenik menadžera ovog projekta:

"Budući borbeni sistem ima za cilj da unapredi vojnu misiju i vojnika učini efikasnijim i bezbednijim nego što je to slučaj danas. Ovim se uvećavaju šanse da vojnik preživi borbu", kaže general-pukovnik Zanini.

Budući borbeni sistem čini 18 izuzetno mobilnih bespilotnih letilica i  terenskih vozila velike destrukcione moći - uvezanih u kompjutersku mrežu. Obuhvaćena su i robotizivana vozila i letelice koji se mogu koristiti za osmatranje ili napad, a takođe se mogu koristiti za prevoz zaliha krvi ili municije trupama na ratištu. Vozila se mogu koristiti i za otkrivanje nagaznih mina.

Uz pomoć senzora i mreže za razmenu podataka prikupljaju se i analiziraju podaci koji se prosleđuju vojnicima. To nam pomaže da vrlo kompleksne sisteme poput tenkova Abrams pojednostavimo i omogućimo vojnicima da ih koriste uz minimalnu obuku i specijalizaciju, kaže  general Den Zanini.

Projekat vrijedan 21 milijardu dolara okupio je najmoćnije kompanije iz sektora vojne industrije, poput Boinga, Dženeral Dajnamika i Nortrop Gramana. Nortrop Graman je već testirao bespilotni, potpuno automatizovan helikopter koji trupama na terenu, u svakom trenutku daje kompletnan video snimak borbenog polja. Ova mreža takođe uz pomoć biometrije prati zdravstveno stanje vojnika na bojištu, baš kao i ispravnost opreme.

Sposobnost - da posmatrate neprijatelja i da ste pri tom nevidljivi, kažu oni koji podržavaju ovaj projekat, omogućiće da se uz očuvanje efikasnosti broj vojnika smanji za čak 30 odsto. To će kako se veruje, istovremeno smanjiti i broj vojnika, poginulih u akcijama.

NShappy

Nadam se da ovi sistemi nikada neće biti isprobani na našim prostorima. :(  U stvari, najbolje nigde.

sashastar

Meni je ova vest stasna zato sam ga i podelio sa vama
Da znamo u buducnosti sta ce biti i kako se svetski novac trosi.
A gladi i sirotinje na sve strane meni je ovo uzasno.
Neka koriste tu tehnologiju za Astronomiju pa neka roboti tumaraju
Mesecom i nek se seckaju po Marsu .............................

Skyw@lker

Jao znam, video sam i na TV-u juce! Ti Ameri stvarno preterase, sada kada ce i ljudske zrtve da svedu na minimum ima da se osile jos vise... Nadam se da ce ipak biti sve ok, dok jos mi sami nismo postali roboti...  :wink:
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."

sashastar

Ta postacemo i to samo sto nece skoro da samo znate kako je vec odavno u planu da ljudima trpaju male Chipove ispod koze ruke
A o to me nesmem vise da pricam jer ce mi zakucati na vrata razne
svetske globalne agencije...........................

MrCreative

Masto se mene tice nek tumaraju, nek nam nadju novu "Zemlju" ili naprave....Samo postavljam pitanje:

Da li ce jednom, kada tehnologija bude toliko uznapredovala, doci do "filmskih ratova izmedju kiborga i ljudi????

gucic

Quote from: "NShappy"Nadam se da ovi sistemi nikada neće biti isprobani na našim prostorima. :(  U stvari, najbolje nigde.


:)  :)
Pa cekaj, gde bi drugde isprobali tako nesto ako ne kod nas?  :)  :)

Djorvoz

Njima je kongres oderdio da do 2000 i neke (ne secam se tacni koje) zamene 1/3 vojnika robotima.

eyej

Sto se tice ugradnje cipova u ljude, projekat traje vec 7-8 godina! Naime, iako je trenutno u fazi testiranja, ima preko 1000 ljudi koji funkcionisu u Americi preko toga: placaju racune, licna identifikacija i slicno.. A sto se tice fancy oruzja, necu da budem prorok ali, scenario Kosovo 2010., prva trupa Terminatora ide da se kolje sa Srbima! Uzas! Ljudi, da se ne lazemo, ili mi ili Irak...ili Avganistan!! Cetvrtog - nema! A vrlo brzo ce i Amerima doci kraj! Pogadjate.. zutaci, naravno! Pazite, prosle godine je Kina ulozila u mornaricu 6x vise nego Amerika u US NAVY iste godine! Taj trend prati i ostale delove vojske! Znaci..Kinezi se naoruzavaju samo tako!

eyej

Quote from: "sashastar"Projekat vredan 21milijardu dolara, pod nazivom "Budući borbeni sistem" podrazumeva da se do 2010. godine jedan broja vojnika zameni robotima, kako bi se umanjile žrtve i troškovi.



Eeeeee, 21 milijarda!? !? !? Sramota! Ljudi umiru od gladi a oni se zezaju! I treba da prsnu!

sashastar

Amerima crkne jedna elektricna centrala i napravi im haos.
A zamislite samo da pocnu da im kompjuteri i buduci roboti poblenave.
Jos ce se u buducnosti Ameri seliti u ostale krajeve sveta
(DARK FUTURE)

sashastar

Ljubitelji naučne fantastike svakako bi mogli da nabroje bar dva-tri herojska poduhvata robota, ali razvoj tehnologije doveo nas je na prag prelaska naučne fantastike u stvarnost.

Na raketnom poligonu američkog Sekretarijata za odbranu, u državi Nju Meksiko, prošlog oktobra, jedan mali robot izveo je veliki podvig. Pomenuto postrojenje opremljeno je takozvanom pneumatskom poštom, odnosno sistemom cevi kojima se na principu vakuuma kreću cilindrični kontejneri sa radioaktivnim materijalom. Kada se jedan takav kontejner sa radioaktivnim kobaltom 60 zaglavio u cevi, javila se opasnost da jaka radijacija uništi okolne instalacije.

Niko od tehničara nije smeo da se približi, jer kobalt 60 ubija odraslog čoveka za manje od jednog minuta. Pojačavanje pritiska u sistemu nije dovelo od odglavljivanja cilindra pa je iz obližnje laboratorije pozvan u pomoć - dobro, nije pozvan nego je doveden - robotski uredjaj za demontiranje bombi, opremljen robotizovanim rukama i bušilicom. Daljinskom komandom izbušeno je nekoliko rupa, ali cilindar nije odglavljen. U drugom pokušaju, dan kasnije, radijacija je istopila neke plastične delove na alatu robota. Tek trećeg dana, dok su sirene za uzbunu neprekidno zavijale, robot je uspeo da odvrne zavrtnje na cilindru i skine zaglavljeni deo, kako bi cilindar mogao da se sprovede do bezbednog mesta. Tehničari su odahnuli, a robot je dobio nadimak Moćni miš i poslat na zasluženi odmor.