• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Učestalost jakih Zemljotresa

Started by Kizza, February 28, 2010, 08:34:13 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

betelgez

Quote from: Sekula on March 13, 2011, 08:57:30 pm


Naš novi član Betelgez je upravo stručnjak iz ove oblasti tako da sam ga lično zamolio da uzme učešće u ovom forumu i samim ti pojača naše redove.

Ovom prilikom mu i ja lično izražavam tople reči u znak srdačne dobrodošlice!   :)


Hvala Sekula


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

Yagodinac

Živi bili pa da nam na forumu bude više stručnih i sposobnih ljudi iz svih oblasti.  :)
Pritom ne mislim na one "stručnjake" koji obitavaju u političkoj sferi.

Jedno pitanje za betelgeuse-a: da li misliš (kao ja  ;)) da su jaki zemljotresi statistički češći za vreme perioda približno mladog Meseca? To sam pročitao pre par meseci i deluje skroz logično.

betelgez

@Yagodinac
jeste logicno i potpuno opravdano. nesto kao poput Ia koji je svega 400000km od jupitera, pod uticajem je strahovitog razvlacenja. to naravno dovodi to vulkana, zemljotresa i slicnih tektonskih pokreta. naravno da je zemlja u slicnom polozaju kada je faza mladog meseca. tada se planeta doslovno rasteze sa jedne strane zbog meseca, a sa druge zbog sunca.
ja sam radio neka ispitivanja da utvrdim povezanost tektonske aktivnosti na odredjenim delovanjima u trenucima suncevog maksimuma i solasnih oluja. interesantna cinjenica je da je zadnjih oko pet dana jaka solarna oluja. onda je usledio zemljotres u japanu. ima veze i mlad mesec. ali jos uvek nismo na tom stuplju razvoja da predvidimo nastanak i jacinu zemljotresa. sve ovo sto sam nabrojao, teorijski lepo zvuci, ali prakticno ne vodi nicemu jer jos uvek to ne mozemo koristiti za predvidjanja.


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

Kizza

Bravo i za "berelgeza" i za "Sekulu"  :) Pravi stručnjaci na ovom forumu su retki ali neophodni  a naročito za ovakve oblasti koje nam mogu promeniti život jer ih ne možemo izbeći ili uticati na njih.
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

bear

Quote from: betelgez on March 14, 2011, 12:38:35 pm
jeste logicno i potpuno opravdano. nesto kao poput Ia koji je svega 400000km od jupitera, pod uticajem je strahovitog razvlacenja. to naravno dovodi to vulkana, zemljotresa i slicnih tektonskih pokreta. naravno da je zemlja u slicnom polozaju kada je faza mladog meseca. tada se planeta doslovno rasteze sa jedne strane zbog meseca, a sa druge zbog sunca.


Par malih napomena:

1. Kada je mlad mesec, Mesec i Sunce su sa iste strane
2. Iako je razdaljina slicna satelit-planeta slicna, zbog gradijenta Jupitera tih par centimetara (ako ima toliko uopste) koje dodaje/oduzima Sunce je prakticno zanemarivo (za razliku od Zemlje gde velicina Meseca i mnogo manja udaljenost Sunca rezultuju u mnogo izrazenijoj ulozi - makar i dalje sekundarnoj - Sunca)
3. Razdaljina Mesec-Zemlja varira i nije u direktnoj vezi sa fazom meseca (citaj ima jacih i slabijih minimuma i maksimuma)


Kizza

Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Kizza

Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Kizza

Ipak je zemljotres u Japanu bio jačine 9.0 magnitude a evo šta  i gde se desilo : http://www.emsc-csem.org/Page/index.php?id=196
Inače tlo se još nije smirilo.
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

betelgez

15.3.2011. godine u 03:25:20 u Ugandi je bio zemljotres magnitude 5 stepeni po Rihteru na dubini od 10,1km.


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

betelgez

ucestalos zemljotresa u predelu japana ne jenjava. samo danas je regostrovano 26 potresa jacih od 4,7 stepeni po Rihteru, a do danas je regostrovano vose od 300 potresa jacih od 4.5 stepeni po Rihteru. danas se desio jos jedan zemljotres blizu istocne obale kamcatke magnitude 5,1 stepen po Rihteru. za sada nema informacija o eventualnoj steti


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

Kizza

Dobro je što će Mesec prići samo petnaest kilometara  :o
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

betelgez

ja onako subjektivno (mimo nauke) mislim da trenutni potresi nisu zbog meseca, nego samo kao posledica podrhtavanja tla. cak mislio da nije ni uticao, nego je ovo samo cista slucajnost. ali naravno, mozd ami je misljenje pogresno.
radi se o tome da je u poslednjih par godina pacificka ploca aktivnija nego inace sto je rezultovalo potresima u cileu, u japanu, novom zelanu, sad na istocnoj obali kamcatke. to su samo kapi koje su prisutne, ali ne i rezultujuce.
moje misljenje


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

Kizza

Čini mi se,poslednjih dana,da se pojavljuju zemljotresi u Evropi gde ranije nisu bili,srećom malog intenziteta.
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

betelgez

samo mogu reci da su ocekivana mesta. neocekivana mesta su bi bila grenland, centralna afrika, istocna obala juzne amerike. evo istorije potresa


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

betelgez

Quote20:00 - Japanske vlasti su obavijestili IAEA kako su radnici u elektrani uspjeli postaviti strujne kablove u reaktor 2 muklearke Fukushima. Struja će biti spojena kad završi ulijevanje vode u reaktor 3, koje je bilo stopirano dok je trajala ugradnja strujne mreže na reaktor 2.


izvor:http://www.jutarnji.hr/potres-u-japanu--helikopterima-hladili-reaktore--850-tisuca-domova-nema-struje-na-0-celzijevaca/932148/


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD