• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Učestalost jakih Zemljotresa

Started by Kizza, February 28, 2010, 08:34:13 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Kizza

Da li je pomeranje Zemljine ose,izazvane cunamijima,domen za astronome ili ......Da se desi zemljotres na Marsu celu godinu bi pričali o tome i to bi bila vest za astronome.Ako nekog ljuti ova tema zaključajte je slobodno ali smatram da smo dužni da pratimo i edukujemo ljude  jer nije lako povezati uzrok i posledice.Ja udavih kolege na poslu ali sad svi znaju i šta je magnituda, radijacija,pomeranje Zemljine ose....
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

betelgez

kizo, prijatelju
kao sto bi rekli nasi prijatelji spanci, tranquilo.
opusteno, samo cemo da radimo svoj poso na onaj natin koji mislimo da je dobar.


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

Kizza

Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Kizza

Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Sekula

| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

betelgez

ja bih vise rekao da se Afrika podvlaci po Evropu. radi se o sledecem:
nekoliko manjih tektonskih ploca cine balkan i malo siru regiju. da pocnemo od arabije.
arabijsko piluostrvo je tektonska ploca koja se krece prema anatolijskoj ploci. sudar arabijeske i anatolijske tektonske ploce prouzrokuju to da se anatolijska ploca krece prema zapadu.


anatolijska ploca je vecim delom ispod turske. prsisak sa juga koji pravi arabijska ploca se prenosti na anatolijsku plocu koja nastavlja svoje kretanje prema egejskoj ploci.

egejska ploca se nalazi vecim delom ispod egejskog mora i jednim malim delim ispod Grcke. odgovor na pritisak anatolijske ploce je taj da se egejska ploca krece ka jugu. njena juzna ivica, malo ispod krita (juzno) je subdukciona zona ili zona podvlacenja gde se africka ploca podvlaci pod egejsku. na seveu se nalazi granica egejske ploce sa evroazijskom plocom gde je zona razmicanja dve tesktonske ploce koja je odgovorna za nastanak korintskog zaliva.

brzina kretanja afrike prema evropi je mnogo veca od brzine kretanja evroazijske ploce prema afrockoj. granica podvlacenja (subdukcije) je na delu spoja od Tirenskog mora pa sve do Krita. na tom delu africka ploca ´tone´ ispod egejske i evroazijske.

na sledecim slikama ce se lepo videti graficki prikaz kretanja africke ploce u odnosu na evroazijaku. treba napomenuti da je dno Jadranskog mora i deo severne Italije posebna tektonska ploca koja je poznatija kao jadranska ili apulijanska ploca. granice te ploce sa italijom i ´nasim´ primorjem je zona podvlacenja (subdukciona)



na sledecoj slici se vidi pravac kretanja tektosnkih ploca

nije nista cudno sto ovj deo spada u trusna podrucja. ovo predstavlja istoriju i ucestalos zemljotresa







Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

Kizza

Zemlja u Japnu se sve ređe trese,ima zemljotresa i do 6.2 mag ali generalno se smiruje.Što se tiče A centrala borba će malo duže potrajati,zona opasna po ljude je proširena na 20 km oko elektrane, a saniranje ili zatvaranje potrajaće do kraja godine.Bila je i 26 godišnjica od katastrofe u Černobilu.
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

betelgez

naravno da se smiruje. proces smirivanja tla oko kraljeva je trajali nekoliko meseci. po neki pretpostavljaju da je jos u fazi smirivanja, samo sto se u kljaveckom slucaju radi o podrucju koje je podlozno zemljotresima manjih magnituda, pa je to smirivanje takvo da se i ne oseca. imate na AM moj tekst o tektonskim plocama. stoji u temi za geologiju.


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

betelgez



Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

power of reason

Kad ste već kod zemljotresa imam jednu ideju šta bi moglo da utiče na njihovu pojavu,ali ideja nije izvaedna do kraja,i možda je glupa,pošto veze nemam objektivno a i po vama.

Pa pošto je zemljina rotacija oko svoje ose brža od kretanja meseca oko zemlje,mislim da centar mase zemlje i meseca takozvani orto centar ima presudnu ulogu u pojavljivanju zemljotresa.Samo mi još nije naj jasnije u kom međusobnom položaju zemlje i meseca kao injihovom zajedničkom položaju u odnosu na sunce ovaj uticaj orto centra dolazi do izražaja.Pošto zemlja i mesec osciluju oko tog orto centra,a zemlja i sama rotira oko svoje ose orto centar menja mesto unutar zemljine kugle,a sobzirom da je centar mase sistema verovatno da je u tom centru i najbližoj njegovoj okolini najveći uticaj sile pritiska kao i uzajamnog delovanja sile gravitacije sunca meseca i zemlje.Naravno da bi se desio zemljotres ima tu još mnogo faktora(napetost na ivicama tektonskih ploča, vrste minerala i otkud znam šta još) ali položaj ovog orto centra ima  ulogu inicijalne kapisle.To je još jedna moja glupa hipoteza.Orto centar se i nalazi negde u donjem omotaču mantl-a.A guste stene donjeg omotača,u trenutku kad su deo orto centra vrše pritisak na astenosferu i time potiskuju magmu ka površini, i neznam dalje.

betelgez

Quote from: power of reason on April 29, 2011, 08:08:01 pm
centar mase zemlje i meseca takozvani orto centar.

baricentar
Quote from: power of reason on April 29, 2011, 08:08:01 pm
Orto centar se i nalazi negde u donjem omotaču mantl-a.

mantl-a ili omotaca, nadam se da se slazes samnom da je nas jezik lep i da ima adekvatne prevode tih nepotrebnih anglicizama. mantl je omotac i nepotrebno je stvarno koristiti te termine.

kao sto supermesec i pun mesec (ako pricamo o uticaju meseca na zemlju, najveci ima kada se ne vidi, to jest kada je mlad) nema neku presudnu ulogu u nastanku zemljotresa, tako ni baricentar zemlje koji seta oko centra zemlje nije on nekog znacaja. moze se reci i ovako
da li je kap prelila bure? jeste, znaci kap je napunila bure? do nekle da. onda sipaj kap u bure i ocekuj da se napuni. onda je definitivno odgovor da to ne moze.
kao okidac za nastanak zemljotresa se jos uvek pretpostavlja sta sve moze da bude. za sada nismo u mogusnosti da sa sigurnoscu tvrdimo kada ce dodji do nekog zemljotresa jer jos nismo toliko dobro ovladali teorijom verovatnoca.


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

kruska

http://maestro.haarp.alaska.edu/cgi-bin/scmag/disp-scmag.cgi


jedan objektivni parametar u predvidjanju zemljotresa odnosi se na HAARP
i pretpostavke da aktivnosti u jonosferi uticu(mozda namerno) na pojavu zemljotreesa ima da se promeni i datum pa uporedite sami haiti, japan

Predrag

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

power of reason

U prilog onoj mojoj hipotezi da je baricentar(a ne ortocentar kako sam ja lupio),odnosno njegov položaj,glavni uzročnik zemljotresa,ide ovo.Ako pogledamo položaj meseca u odnosu na zemlju,odnosno nakrivljenost mesečeve rotacije u odnosu na ekliptiku zemljine rotacije oko sunca,i nagnutost zemljine ose,pošto se baricentar nalazi na pravoj koja seče centar i jednog idrugog tela(narvno unutar zemljine kugle ,oko1500km ispod površine),videćemo da se u trenutku kada se desio neki veći zemljotres(proverite sami,ako meni neverujete),mesec nalazi upravu negde iznad mesta tog zeljotresa,ili blizu tog mesta, negde kod granice tektonske ploče čije je pomeranje ili čak zustavljanje uticalo na pojavu zemljotresa.A sobzirom da je baricentar,centar mase,verovatno je u njemu materija veoma gusta i svojim pomeranjem unutar zemljine kugle utiče na okolnu materiju pa samim tim i na zemljinu koru.E jedino snaga zemljotresa zavisi od količine sakupljene napetosti na ivicama ploča.Pošto ja nisam nekakav matematičar,odnosno nisam nikakav,nemogu da odredim u kom trenutku,odnosno položaju,se mesec i zemlja nalaze,kada su sile rotacije zemlje oko svoje ose,kao i rotacije oko sunca u najvećoj meri suprotne od sila rotacije meseca odnosno kretanja baricentra untar zemlje.Kad se pogledaju zemljotresi koji su se već dogodili,uočava se,da se u tim trenucima mesec nalazi ili izmedju zemlje i sunca više ka levo gledjući sa zemlje(tad su zemljotresi najslabiji),ili se zamlja nalazi izmedju sunca i meseca a mesec je više ka dasno opet gledajući sa zemlje(tad su jači),ili se mesec nalazi na ekliptici ispred ili iza zemljine rotacije oko sunca(tad su naj jači).Nisam hteo da pominjem faze meseca jer su varijacije oko 10%.Naravno kad je mesec ispred zemlje na ekliptici onda se sile verovatno uvećavaju(nisu suprotne).I sad ,neko bi to mogao da izračuna i prateći položaj meseca u odnosu na kritične tačke na zemlji,odnosno tačke gde je moguć zemljotres,odredi mesto i vreme sledećeg zemljotresa.Naravno da je manja mogućnost većeg zemljotresa ako se na nekoj tački dešava smirivanje tla.Sad verovatno da na pojavu zemljotresa utičo i međusobni uticaji tektonskih ploča,ali one tako stvaraju samo preduslov za pojavu zemljotresa dok baricentar direktno,uz predhodne uslove,utiče na njihovu pojavu.Vrovatno utiče i na aktivnost vulkana...Mislim sve je to od oka,ali možda ima nešto u tome...

ikalo

Baricentar se ne krece kroz Zemljinu unutrasnjost, nego se Zemlja i Mjesec okrecu oko baricentra. Baricentar je unutar Zemlje jer je ona visestruko masivnija od Mjeseca.
Dalje, Mjesec je uvijek iznad povrsine Zemlje, iz prostog razloga sto je Zemlja okrugla (odnosno Geoid, ali da ne tjeramo mak na konac)
Sunce i Mjesec svojom gravitacijom djeluju na Zemlju. Gravitacija je vektorska velicina tako da se dejstvo Sunca i Mjeseca sabira vektorski. Najveci intenzitet se dobije kad je mlad Mjesec jer se tada vektori "poklapaju" i po pravcu i po smjeru.
Zbog toga sto Mjesec i Sunce jace djeluju na dio povrsine koji im je najblizi dolazi do pojava koje se nazivaju, ako se ne varam, plimna djestva. Pod ovim ne mislim na plimu i oseku, nego na izoblicavanje same Zemljine kore, cime se unutrasnjost dodatno zagrijava, a rotacija Zemlje oko svoje ose lagano usporava (milimilimilisekundu godisnje). Obrnuto vrijedi i za Mjesec, i to je razlog zasto nam je Mjesec uvijek okrenut istom stranom. Plimne sile su dovele do sinhronizacije rotacije i revolucije.

Faza Mjeseca itekako utice na rezultatnu silu kojom djeluje na tacku "ispod", zbog ranije pomenutog vektorskog sabiranja sa silom kojom Sunce djeluje na tu tacku.

Sve ovo navedeno je poznato manje vise vjekovima i nema nikakve veze sa trenutkom i jacinom zemljotresa. Da ima, onda bi zemljotresi uvijek bili najjaci na ekvatoru, a najslabiji na polovima. Koliko ja znam, Japan nije ni blizu ekvatoru, a nije cak ni "obuhvacen" sa onih 9 stepeni koliko je nagnuta orbita Mjeseca u odnosu na ekvator. Isto tako, ni djelovanje Sunca nije najjace na tim geografskim sirinama, pogotovo u vrijeme proljeca, kad je sunce iznad ekvatora.

Da rezimiram, da ima nekakve korelacije izmedju trenutka kad je Mjesec "u zenitu" i zemljotresa na tom mjestu, zar ne mislis da bi u ovih nekoliko vjekova neko od statisticara dosao do takvog zakljucka?

EDIT: Baricentar je samo tacka u prostoru oko koje kruze Zemlja i Mjesec i u toj tacki nije najgusca materija. Najgusca materija je u centru Zemlje, odnosno Mjeseca i to je tako zbog pritiska koji vrse slojevi "iznad".