• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Učestalost jakih Zemljotresa

Started by Kizza, February 28, 2010, 08:34:13 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

betelgez



Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

Kizza

Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

betelgez



Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

betelgez

Dili smo svedoci kada neko vereme nije bio jačih zemljotresa od 5 stepeni. Sada su počeli oni preko 6 istog dana Japan, Novi Zeland i Kuba (nije mlad mesec, niti je blizu mladog)


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

Kizza

Upravo se desio jedan od 7.2 mag. na Fidžiju:  http://www.emsc-csem.org/Earthquake/earthquake.php?id=235810
Bio je na velikoj dubini ali je ipak dosta jak.
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Kizza

Opet se trese u Japanu,6.2 magnitude  :o
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

betelgez



Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

Kizza

Uh,prvo su objavili da je 6.2 magnitude ??? Od sad ću slikati da te uverim da stalno koriguju jačinu i dubinu!
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

betelgez

@kiza
nema potrebe da slikas, verujem da koriguju.

sada je bila serija zemljotresa u japanu 6.6, 5.2, 5.5, 6.2, 5.6, 5.5 stepeni
svi su na relativno malim dubinama. najplici potres od 5.5 stepeni bio je na 5.4 km, a najdublji na 20.2 km. on je bio 6.2 stepena. zemljotres od 6.6 stepeni je bio na 36.3 km. svi potresi su bili kod istocne obale Honsu.

(sada takodje nije mlad mesec, nalazi se u trecoj cetvrtini i 81% je punog meseca)


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

betelgez

jutros jos jedan potes u japanu, 5.9 stepeni na 39.5 km. opet je pored istocne obale Honsua
http://earthquake.usgs.gov/earthquakes/recenteqsww/Quakes/usc0005w44.php


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

Kizza

Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Andromeda

Quote from: betelgez on September 17, 2011, 03:26:56 am
@kiza
nema potrebe da slikas, verujem da koriguju.

sada je bila serija zemljotresa u japanu 6.6, 5.2, 5.5, 6.2, 5.6, 5.5 stepeni
svi su na relativno malim dubinama. najplici potres od 5.5 stepeni bio je na 5.4 km, a najdublji na 20.2 km. on je bio 6.2 stepena. zemljotres od 6.6 stepeni je bio na 36.3 km. svi potresi su bili kod istocne obale Honsu.

(sada takodje nije mlad mesec, nalazi se u trecoj cetvrtini i 81% je punog meseca)


Zbog toga su toliko jaki zemljotreasi.
Da su epicentri na većim dubinama , ti zemljotresi bi bili slabiji.

Yagodinac

Quote from: betelgez on September 17, 2011, 03:26:56 am
(sada takodje nije mlad mesec, nalazi se u trecoj cetvrtini i 81% je punog meseca)


Kad sam meditirao na tu temu i to podelio s vama mislio sam i na prokletstvo malih brojeva. Drugim rečima ni uzorak nije dovoljno veliki da bi bio reprezentativan.
Ne možemo validne zaključke da izvodimo iz nekoliko zemljotresa u razmaku od nekoliko meseci.
Mislim i dalje da su jači i češći zemljotresi kad je Mesec mlad. Takođe mislim da je razlika statistički značajna. Ali isto tako ne mislim da je razlika enormno velika - ljudi bi neku veću statističku razliku primetili zadnjih vekova/milenijuma.
E sad, moje mišljenje nije munjom urezano u kamenu... Voleo bih da vidim ozbiljan rad gde će neko pobrojati najjače zemljotrese poslednjih 100 godina i razvrstati ih po mesečevim menama.
Na ovome može ozbiljan rad da se napiše!

betelgez

Quote from: Kizza on September 18, 2011, 09:22:28 pm
Evo jednog 6.8 magnitude u Indiji.


kod mene 6.9  :P

http://earthquake.usgs.gov/earthquakes/recenteqsww/Quakes/usc0005wg6.php

Quote from: Andromeda on September 18, 2011, 11:13:35 pm

Zbog toga su toliko jaki zemljotreasi.
Da su epicentri na većim dubinama , ti zemljotresi bi bili slabiji.


da, to jeste zapravo tacko. sva snaga se meri u hipocentrima, pa je snaga u epicentru manja ako je veca dubina hipocentra.

Quote from: Yagodinac on September 19, 2011, 01:17:02 am
Kad sam meditirao na tu temu i to podelio s vama mislio sam i na prokletstvo malih brojeva. Drugim rečima ni uzorak nije dovoljno veliki da bi bio reprezentativan.
Ne možemo validne zaključke da izvodimo iz nekoliko zemljotresa u razmaku od nekoliko meseci.
Mislim i dalje da su jači i češći zemljotresi kad je Mesec mlad. Takođe mislim da je razlika statistički značajna. Ali isto tako ne mislim da je razlika enormno velika - ljudi bi neku veću statističku razliku primetili zadnjih vekova/milenijuma.
E sad, moje mišljenje nije munjom urezano u kamenu... Voleo bih da vidim ozbiljan rad gde će neko pobrojati najjače zemljotrese poslednjih 100 godina i razvrstati ih po mesečevim menama.
Na ovome može ozbiljan rad da se napiše!


tu si u pravu. verovatno bi se dobili neki interesantni podaci i imali bismo uvid u to delovanje koliko je zapravo slabo ili jako. sa ovog stanovista se ne moze to reci. moze se samo nagadjati ili racunati sila delovanja koja opet moze biti sa nekom greskom. za sada stvari stoje tako da je delovanje meseca minorno, a samim tim zanemarljivo u daljim postupcima. mozda je to greska sto se ne uzima uticaj meseca. inace ako bi ulazio u standarne proracune, onda bi morao da postoji neki koeficijent delovanja spram njegove faze ili vec neka druga metoda uracunavanja mesecevog delovanja na zemlju.
ali opet, tesko je odrediti to delovanje na odredjenom mestu. naime, da zemlja ne rotira oko svoje ose, delovanje bi bilo pravolinijski gledano centar zemlje - centar meseca. ali posto zemlja rotira, plimska izbocina ide ispred meseca, kao da po malo bezi od njega. samim tim imamo spreg dve sile koje tu deluju. prva je delovanje meseceve gravitacije na stvaranje plimskog talasa, a druga je delovanje meseca na sam plimski talas, odnosno delovanje na njegovu bocnu stranu. to delovanje dovodi do toga da zemlja uspori svoju rotaciju oko svoje ose i samim tim smanji trajanje dana za jednu sekundu na 50000 godina. evo jednog teksta o tome sto sam pisao.  :)
http://www.astronomija.co.rs/nauka/geologija/4657-geoid-ili-krompir.html


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

Kizza

E šta sve može da se desi: http://www.rts.rs/page/stories/ci/story/2/%D0%A1%D0%B2%D0%B5%D1%82/958976/%D0%97%D0%B5%D0%BC%D1%99%D0%BE%D1%82%D1%80%D0%B5%D1%81+%D0%BD%D0%B0+%D1%81%D1%83%D0%B4%D1%83.html
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?