• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Učestalost jakih Zemljotresa

Started by Kizza, February 28, 2010, 08:34:13 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Yagodinac

Samo da navrnem vodu na moju vodenicu: ovih dana je mlad Mesec  ;)

betelgez

ja cu opet reci slucajnost. proslo je mnogo mladih meseca bez potresa i punih meseca sa jakim potresima.


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

Yagodinac

I Italijani noćas nadrljaše prilično.  :P
Ništa, ništa, samo navodim...  ;)

betelgez

Evo jednog jačeg zemljotresa u našem komšiluku. Oko 40 km zapadno od Sofije na maloj dubini. To je razlog zašto se nije jako osetio u Nišu, ali većina nišlija je osetila zemljotres iako je bio oko 2 časova ujutru. Pretpostavljam da je bio zemljotres sa p talasima. Sa nižih spratova se žale na vertikalne potrese dok je kod mene na 14. spratu bilo kao u šeikeru. Pretpostavljam da će biti još ovakvih potresa kao posledica smirivanja tla, ali i kao rezultat delovanja na već postojeće pritiske u našoj okolini. Ovo će biti nesto kao okidač. Evo i nekih podataka zemljotresa

http://quakes.globalincidentmap.com/map_detail.php?id=191238
http://earthquake.usgs.gov/earthquakes/recenteqsww/Quakes/usb0009uyx.php


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

betelgez

Cela serija od 8 potresa u roku od 3 sata duž zapadne granice Bugarske sa Srbijom u dužini od 70 km od Breznika do Blagojevgrada.


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

Kizza

Baš su se navrzli po našem komšiluku.
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Yagodinac


Kizza

Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Sekula

Quote from: betelgez on May 22, 2012, 04:04:56 am
Cela serija od 8 potresa u roku od 3 sata duž zapadne granice Bugarske sa Srbijom u dužini od 70 km od Breznika do Blagojevgrada.


Interesantno je to da mi na Vidojevici nismo osetili glavni udar koji se jako osetio u Nišu na nekih 30 km vazdušne linije udaljenosti od nas, a jače nego onaj kraljevački pre dve godine. Pošto je cele noći lila kiša i smenjivalo se oblačno vreme probali smo da postavimo seeing kameru ali nikako nismo imali sreće sa Severnačom zbog opisanih vremenskih prilika. U vreme potresa smo bili u smeštajnoj zgradi i budni na spratu i niko od nas uopšte nije registrovao bilo kakvo podrhtavanje tla?!
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Kizza

Međutim moji rođaci iz Kruševca su ga odlično osetili!Možda što žive na osmom spratu?
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Yagodinac

Negde u nekim novinama sam naleteo na podatak da se zemljotresi jače osećaju u dolinama velikih reka nego na planinama. Izvor i nije bio nešto merodavan, ne znam da li da verujem...  ???

Kizza

Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

betelgez

Zemljotres u Kanadi kod Ontarija 6,1 stepen Rihterove skale. Ne zan zašto USGS nije objavio.


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

Yagodinac


betelgez

ovaj put je bilo dosta zemljotesa za vreme mladog meseca. moguce da je sad izazvao potrese


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD