• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

MM 2010

Started by Sasa, February 02, 2010, 12:36:12 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sasa


r2d2

March 21, 2010, 01:53:34 pm #61 Last Edit: March 21, 2010, 02:20:56 pm by r2d2
E bilo je mnogo mocno!!! Nebeska kapa je bila delimicno milostiva ukazujuci lice nekad mestimicno nekada nikako, ipak u svakom slucaju savim dovoljno da se na`vata nekih sezdesetak objekata.Bilo je perioda totalne astrovizuelne  apstinencije, koja je popunjena  druzenjem tematski obojenim extra zanimljivim sadrzajem  otprilike k`o ovde na forumu samo je replay mnogo brzi (gotovo u realnom vremenu)  ;) . .  

Sudija je bio u elementu (Koca) i takmicari mu nisu dali mira.
Zavesa od oblaka nad celim nebom, ode Koca da se ustolici na sred livade, kad "ne lezi vraze" svi u glas zovu- sudija dodji. Probao covek tri cetri puta da odmori noge od silnog tabnanja al` ne vredi. Kako sedne cuje se eho - "sudija".

Ponekad je moralo da se nisani sa preticanjem - snimis procep, odredis gde vetar duva, nanisanis i cekas da "rupa" dodje na prognozirano mesto. Kada sve to uradis imas samo par minuta i da pronadjes objekat i da prizoves sudiju koji se odjednom  rastrcava na sva moguca takmicarska mesta. Ako imas los tajming i ne stignes na vreme okreces teleskop na drugo sazvezdje gde imas vise sansi.

Ipak oko pola jedan se gotovo ceo horiznt rabistrio te puce pogled na osobito zadovoljstvo svih nas. U takvom pogledu smo uzivali sve do nekih tri sata. E tad se naplatilo za svu muku unazad...

Iako sam bio "mali od palube" i cesto neuspesno  ;D dodavao saletu11472 mape a sudiji papir na potpis (naravno tumacenje mapa ocekivati od mene je too much) drago mi da sam bio u timu koji je osvoio prvo mesto iako je moja pomoc bila bliska nuli.

Kao sto rekoh bilo je mocno!  :)

Sasa

http://www.astronomija.co.rs/mesije/2452-mm-2010-prvi-izvetaj.html

Još se čeka zvaničan izveštaj sudije (Koča je rekao: "Ma odmah šaljem, nema da brineš")

sale11472

Quote from: cola on March 21, 2010, 12:47:38 pm
Sta je ovo, jos nam se niko nije pohvalio?
Cekamo izvestaje!

Što nisi došao pa da napišeš ti
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

cola

Ehe, cestitam!!!
Svima vama!
Jao, e. ne pitaj, ne zans koliko mi je zao....
Al ajde bice prilike :-\
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

kocha

Uh, nisam se ni naspavao a već me prozivaju...

Prelepa noć je za nama. Maratone je poslednjih godina pratilo loše vreme ali sinoć...
Bilo je toplo a oblaci su se ubacivali da bi se napravila pauza za sudije! Ukupno je bilo 7 takmičara
pretežno sa pomoćnicima i jedan mladi tim koji pred sobom ima osvetljen put.

Nakon oblačnog početnog dela, koji je obeležila rutina treniranih M objekata i gde smo ja i Janko bili na sprinterskom
ispitu, polako se sa razvedravanjem videlo ko odlučuje o pobedničkim peharima. Do tada vodeći Nikola Mileusnić, koji
je "razbijao" sa svojim 254 njutnom, polako gubi prednost nad konkurentima i bukvalno pred samo jutro ga je "obišao"
Aleksandar Medić. Nikola nikada nije posmatrao ove "jutarnje" M objekte i "platio je danak neiskustvu" kako to popularno
kažu sportski komentatori.

I evo rezultata:
1. Aleksandar Medić, Beograd,  60 M objekata
2. Nikola Mileusnić, Jakovo, Surčin, 59 M objekata
3. Dr Milan Miloradović, Jagodina, 52 M objekta
4. Ratko Miljkovac, ADNOS, Novi Sad, 36 M objekata
5. Kočmaroš Laslo, Zrenjanin, 22 M objekta
6. Igor Parožanin, Srbobran, 17 M objekata
7. Društvo istraživača "Manda" Valjevo, 8 M objekata

Veliki šator i opremu na livadi ustupili su izviđači Sremske Mitrovice. Pehari su donacija
Modelarsko-raketnog kluba "Sirmijum" iz Sremske Mitrovice.

Prava promocija solidarnosti i popularizacija amaterske astronomije.
Ma, o ovome bi neko napisao roman, toliko je bilo zanimljivih događaja...





Igor

Odličan maraton, dobra organizacija, dobro vreme, poštene sudije, lenji takmičar  ;D...
Naravno, govorim o sebi, a najuspešniim takmičarima čestitam, još jednom...
Zadovoljan sam, nisam se mnogo trudio, a neke M-ove sam prvi put posmatrao upravo na maratonu... (npr. M78)
Ko god nije bio, bolje da je došao...
Ovo su neke moje fotke maratona:
http://www.facebook.com/album.php?aid=2057615&id=1494231666&l=671d402ea0

Дејан Корцеба

March 21, 2010, 09:19:58 pm #67 Last Edit: March 21, 2010, 09:32:51 pm by Дејан Корцеба
Zaista je bilo odlično. Bilo je dobrog druženja i zabave, ali i poučno. Prvi put sam gledao kroz teleskop i video mnoge zanimljive i prelepe objekte. Posebno mi je drago što sam upoznao neke od vas sa foruma, a naročito Koču - on me je oduševio. Još kad sam saznao da je izviđač... Potpuno je drugačije razgovarati uživo sa ljudima. Ovako na forumu je sve bezlično. Da skratim priču, jako mi je drago što sam proveo vreme sa svima vama u opuštenom i kvalitetnom druženju i u šali, ali i što sam u istom tom vremenu naučio mnogo toga od vas i zahvaljujući vama.
Hvala vam na odličnoj organizaciji, spremnosti da objasnite, pokažete i pomognete novima, ali i na dobroj zabavi. I naravno, sve čestitke pobednicima!
Ovo je bila jedna zaista prelepa noć!

Daphne

Srdačne čestitke pobednicima MM-a!

Veoma mi je žao što ove godine nisam mogla da dođem na maraton, pogotovo što vidim da je bilo odlično, a i vreme mnogo bolje i toplije nego prethodnih godina.

Veliki pozdrav svim učesnicima i organizatorima!

sale11472

OK krajnje je vreme da i ja napišem koju.
Dakle prvo moram oštro da demantujem informaciju sa Astronomskog magazina. Naime moje ambicije su bile da zainteresovanima pokazujem objekte i da nemam veze sa maratonom nego više da učestvujemu fun run-u a i kasnili smo zato što znam(o) put bolje o GPS-a pa smo malo gurali auto kroz smetove ;D
Takođe nije tačno ni da sam izjavio da bih se takmičio da mi neko pozajmi teleskop, nedostatak opreme sam upotrebio da se izvučem od takmičenja no kako mi to nije pošlo za rukom i nateran sam na učešće tako što je organizator konfiskovao dobsona Stevi, ostalo mi je jedino da im za odmazdu zdipim najveći pehar ;D
OK šalu na stranu Maraton je bio odličan iako na početku nije izgledalo tako. Na Letenku smo stigli posle borbe sa snežnim nanosima na putu (strašno 20-30 metara sa malo snega taman da se kola zaglave i niko to da očisti. Valjda vojvođani po svaku cenu žele da Fruška Gora bude ozbiljna planina) tu smo imali svesrdnu pomoć ADNOSovaca koji su ipak odlučili da idu okolnim putem pa su stigli još kasnije. Posle incidenta u kome sam praktično prisiljen na učestvovanje u takmičenju (po sistemu teško žabu u vodu naterati) otišli smo do livade gde je organizator konfiskovao (na žalost ostalih takmičara) teleskop koji najbolje poznajem od sve opreme koja se pojavljuje na Letenki, još od mog prvog kampa redovvno se družim upravo sa Stevinim crvenim dobsonom. Vreme u počeku nije obećavalo i povremeno su se ukazivale zvezde između oblaka no kako je vreme odmicalo sve veće i veće rupa su se pojavljivale pa se nakupilo koje tuce objekata pre nego što se nebo ponovo potpuno zatvorilo. Već tada je Nikola vodio za pet galaskija zahvaljujući prvenstveno većem ogledalu njegovog teleskopa, što je kod njega sijalo čak i kroz oblake kod mene je bilo u stilu "može bit ali i ne mora". Posle kraćeg grejanja u šatoru negde pred ponoć je počelo sve češće da se razvedrava odnsosno počele su da se pojavljuju sve veće rupe u oblacima i što je najbolje nebo  je u tim rupama bilo fenomenalno šteta što nije bilo skorz vedro... No da nije bilo tako verovatno ne bih imao vremena da se vraća objektima koje sam propustio dok su ostali čekali da izađu ostala sazvežđa, Tako sam se ja mučio sa M51 koja se skrivala za oblakom kao i M81/82 koje taman pronađem a slika u okularu postane jednobojna siva i slično, dok sam se ja tako zlopatio sa poznatim objektima Nikola je vredno peglao Devicu, prijavljivao galaksiju za galaksijom i pravio sve veću razliku. Taj region koji je bogat Movima ja inače najslabije poznajem pošto su tu locirane mahom bledunjave galaksije koje baš i nema nekog preteranog smisla posmatrati opremom kakvu posedujem pogotovo ne iz BG. I kako je pomenuta razlika rasla ja  sam polako odustajao od nekog takmičenja i doneo odluku da se posvetim mojim omiljenim objektima globularnim i otvorenim jatima obzirom da su to sve sjajni objekti a i da ih ima poprilično taman da svakomalo viknem sudija i tako do kraja takmičenja. Pokazalo se da je to bila ključna odluka mada meni nije tako izgledalo sve do samog kraja, prosto sam bio ubeđen da je Nikola prvi da se nisam ni najmanje uznemirio kada je on prijavio svoj 59 objekat, tek kada je postalo jasno da je takmičenje gotovo obzirom da je već svitalo a i da su se oblaci opet neumoljivo nakupili iznad naših glava pitao sam pomoćnika koliko imamo objekata i saznao da je pobednik maratona našao 60 M-ova ;D
Sve u svemu odlično provedena noć, čak i da rezulta nije takav opet bi bilo sjajno, organizacija je bila na najvišem nivou, doduše Koču je zasenio fruštuk tako da će sledći put morati da se potrudi (ili da Jaro postane zvaniči snabdevač kulenom ;D). Bilo je super sresti poznate ljude i upoznati nove. Sve u svemu kao i obično oni koji se nisu pojavili puno su propustili
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Yagodinac

March 22, 2010, 08:27:20 am #70 Last Edit: March 22, 2010, 08:34:33 am by Yagodinac
A sad moje viđenje:
Čovek dođe, pozajmi teleskop i pobedi!
Čestitke Saletu, ipak još nije suviše mator za takmičenje ( ;D) (Da, ovo ti je kompliment)
Čestitke i drugoplasiranom koji tek od skora ima teleskop. Samim tim njegov uspeh je zaista specifičan.
Čestitke i meni što sam uopšte došao nakon celodnevne smene i grebanja auta na autoputu  :) A što se tiče mog rezultata - pa, znate da nije baš prijatno biti sudija. Cilj je, dakle, biti negde pri vrhu ali efikasno izbeći pobedu. A pošto moram i zvanično da se opravdavam, evo:

Vi znate da ja nikad nisam bio nešto posmatrački nastrojen...
Uvek me više zanimala fotografija....
A i startovao sam vremenski poslednji (po svom starom običaju)...
Imam samo jednu mapu...
Nemam pomoćnika da mi doda rakiju, sve moram sam, jadan ja...
Ovo mi je tek drugi maraton...
Koči zaista dobro ide suđenje zadnjih godina...itd...itd

Ok, suma sumarum - odlično. Organizaciono je maraton organizovan zaista perfektno, vidi se da to radi uhodana ekipa i to za pohvalu. Vreme neuporedivo bolje od prošlog maratona, izuzetno toplo a i atmosfera nekako veselija. Za vreme takmičenja smo stigli da proćaskamo o mnogim stvarima ali mi je zaista žao što nisam stigao da gvirnem kroz Enesov Klevcov, verovatno je raspamećivanje bilo gledati Mars. Takođe nisam pogledao kroz Jankov novi 250 (okular mi je stajao visoko, taj teleskop zaista nije za mene sa 183), ali sam pogledao Igorov 200/1200 sa sve tuningom u vidu kantovanja za lakše pokretanje koji je po meni ultimativan posmatrački instrument. Žao mi je ako nisam neke stigao da pomenem (mali debeli refraktor, na znam čiji je, odličan maxutov, još par dobova) ali nije nažalost bilo vremena ni kroz sve pogledati.
Za tako nešto ostaje nam letnji kamp. Živeli!

marino

vidim lijepo ste se proveli! svaka cast drustvo! vidimo se na letenci! kocha, trebao si to da stisnes jos malo i naredis da se ima gledati i kroz oblake! :)
m
Vidulini Observatory

spadej

Sale, svaka cast! Cestitke i Nikoli, i Milanu. Ma, bre, pobedili ste svi vi koji ste dosli. Mi koji iz raznih razloga, opravdanih ili neopravdanih, nismo bili sa vama, mi smo jedini izgubili.   

Posebno mi je drago sto je pobedio covek koji uopste nema teleskop. To je najbolji dokaz da nije najvaznija oprema,vec ljubav prema astronomiji.   

Laci

Jos jedan pozdrav za sve okupljene na maratonu i čestitke Saletu za pobedu!
Ako Nikola nastavi ovim tempom sa moćnim Njutnom SW 250mm, uskoro će morati doći do proširivanja liste M-ova ;D.

Vredelo je već doći i zbog pozitivne atmosfere među astro amaterima i predivnog noćnog neba na Letenci kada oblaci ne smaraju.
I pored svih nedostataka, kao što su retkost ovakvog okupljanja i svetlosnog zagađenja koju izaziva rasveta Novog Sada, ovo je ipak inekcija adrenalina za svakog ko ne raspolaže tako dobrim posmatračkim mestom a pokazuje želju za teleskopskim posmatranjima.

Posebno zahvaljujem ljudima koji su mi upriličili novo posmatračko iskustvo za mene ne uobičajenoj kombinaciji i ukazali poverenje ustupajući mi svoju opremu: Meade ETX 105 Maksutov-Cassegrain (od Koče) i Plosl okular 32mm (od Jaroslava).
Ovaj teleskop daje oštru sliku globularnih jata i estetski užitak ne izostaje ni kod ljudi koji su se po prvi put susreli sa teleskopom pleneći im pažnju.
Razbio sam iluziju o upotrebi tražioca sa prizmom od 90 stepeni i shvatio kakav mi uređaj zapravo treba da bi nadogradio svoju opremu za dalji posmatrački rad.

I šta reći više nego da se ova lepa priča nastavi i u budućnosti :)!
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

mravic

A sad da čujem ko je ono slikao grupnu fotografiju?, tj. čiji je ono bio aparat da pošalje sike za AM. Ako ga neko poznaje neka ga podseti...bili bi zahvalni...
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk