• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Liridi 2007

Started by Dušan, April 26, 2007, 08:20:57 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Dušan

April 26, 2007, 08:20:57 pm Last Edit: April 26, 2007, 08:23:25 pm by Dušan
Jel' ko posmatrao Liride? Ja sam bio u Petnici i tamo sam kao clan Petnicke Meteorske grupe imao posmatranja (vizuelno i CCD). Voleo bih da cujem kako su prosla vasa posmatranja, ako je neko to radio.

gucic

Jako slabo sam posmatrao meteore, onako ozbiljno. Interesuje me kako si snimao i mozda neki izvestaj?

Dušan

April 27, 2007, 12:54:51 pm #2 Last Edit: April 27, 2007, 12:56:31 pm by Dušan
Kroz PMG smo radili vizuelno posmatranje i CCD snimanje. Kamp je trajao od 20.4. do 25.4. Sve je to vodio Savan (sigurno ga znate).  :)

Tri dana samo radili vizuelno posmatranje a cetvrtog smo uporedo sa vizuelnim radili i CCD snimanje. Bilo je oko petnaestak posmatraca. Posmatrali smo, naravno u Petnici. Nismo stigli da izracunamo ZHR, ali pretpostavljam da ce biti negde oko 10 (grubo), bez uvodjenja korekcija. Ja sam Za tri sata posmatranji sam video u noci maksimuma 30 meteora (Lirida) i nekoliko (3-4) Antihelionida (posto smo pratili ova dva roja) i dosta sporadika sporadika. S' obzirom da nije bilo oblacnosti, da mi je granicna magnituda bila oko 6.0 (plus minus 0.2) i da radijant nije bio bas u zenitu, moze se reci da je ZHR bio 10. Malo su nam smetala i Valjevska svetla. Kad se uzmu u obzir i podaci ostalih posmatraca bice mozda negde u intervalu 8-12.

Cetvrtog dana (u ponedeljak, 23/24.) smo jedan moj drug i drugarica i ja radili CCD posmatranje. Igor Smolic nam je pomagao (naucio nas kako da to radimo) i posmatranja su trajala negde od 01:00h pa do 05:00h. Posle smo morali da uradimo Flat Field, gde je bilo manjih problema, ali smo na kraju uspeli i zavrsili oko 06:30h. Mislili smo da cemo moci da posmatramo jos jedno vece, ali su se tada nad Petnicom pojavili oblaci i (te veceri, kad smo mislili da obavimo drugo CCD posmatranje, negde pred zoru je pocela da pada sitna kisa) morali smo da sklonimo opremu i nismo realizovali ono sto smo planirali. Snimke nismo obradili, to je bilo neko uvodno snimanje, mada ne verujem da ce se na njima naci neki meteor. Snimali smo relativno malu oblast neba (Severnu krunu, pa do Herkula, negde oko 120X120, mislim) i uhvatili dva aviona, nekoliko satelita i mozda jedan ili dva manje sjajna meteora, ali to vam ne mogu reci dok se fotografije ne obrade.

Najsjajniji meteor koji smo videli je bio -4m, i bio je Antihelionid, a najsjaniji Lirid je bio -1m, po mojim procenama.

Ako nekog jos nesto interesuje, neka pita.  :)

flintviking

Ja nisam, da se pohvalim gluposcu