• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

najomiljenija oblast

Started by tachion, February 28, 2005, 11:36:44 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Gugi

 Pozdrav svima!

Evo i ja da iznesem svoje misljenje!  :D

1. Zivot u svemiru

Spoznaja da nismo jedini na ovoj planeti, nego da ima zivota i negdje drugdje, huuu, zar ne mislite da bi to izmjenilo sliku i o nama samima? Svakako bi!. Carl Sagan u svojoj knjizi "Plava tocka u beskraju" naglasava odn. zeli nam posvijestiti da smo zbilja nitko i nista odn. da smo kroz povijest cesto svoj polozaj i svoju velicinu PRECJENJIVALI.  

Kada bi se otkrio zivot u svemiru, pogotovo inteligentan, bilo bi ZANIMLJIVO (e ne znam odabrati pravu rijec)! Uglavnom bi ta i slicna otkrica u nasim razmisljanjima promijenla mnogo toga. Zato najvise volim temu ZIVOT U SVEMIRU. Sa tom temom je povezana i tema VANSOLARNE PLANETE, jer prema nasim trenutnim spoznajama, zivot moze nastati samo na planetu (ne na zvijezdi). No, prema nekim toerijama i na kometima se moze nalaziti zivot odn, klice zivota? Svasta cemo jos otkriti.

2. Mene jako interesira odnos znanosti (nauke) i vjere.  I danas je vrlo aktualno, ali kao sto sam to vec negdje rekao, ove dvije discipline ljudskih promisljanja, danas su u dijalogu i to se cijeni (nekada je bilo  grdnih problema).

3. Teleskopi, astrofotografija....Imam nekoliko prijatelja astronoma, koje teleskopi previse ne interesiraju. Sad ne znam: ili nemaju para da nesto sebi nabave (a danas je bas paprena cijena kvalitetne astro opreme!), ili se jednostavno zadovoljavaju teoretskim dijelom astonomije. Bit ce da je ovo drugo. ALI JA volim teleskope!!! I ASTROFOTOGRAFIJA je vrlo zanimljivo podrucje! Kad pogledamo u teleskop, vidimo neke mrljice, nejasne konturem sivkasta podrucja....Ali ako to SNIMIS na film, a onda ono vidjeno dobija svoje DRUGO, ISTINSKO LICE! ASTROFOTO je prava stvar! Ali i tu je mnogo toga vraski skupo! Web kamera Philips Cam ToU Pro II i nije preskupa (100 eurica, zar ne?), ali jedan od super fotoaparata za astrofotke CANON EOS 300D , covjece, gdje da opet nabavim tu lovu (oko 800 eura mislim da iznosi)?

Skup je nas hobi-ako zelimo intrumente. A s druge strane, imamo pregrst fotofgrafija na interentu, 100 puta bolje kvalitete nego neke nase...Ali OSJECAJ je posebna stvar: kad ja nesto snimim...sto se nalazi tamo GORE i strasno DALEKO!

Da vas nasmijem:   :lol:

-juce sam od frenda posudio Logitech Quickcam express (nije bas neka za astrofoto-mislim da nema CCD nego CMOS cip). Iznio sam napolje u dvoriste teleskop i njegovu dobson montazu. Posto sam prodao laptop (greska!), iznio sam vani i desktop kompjuter. Sve sam lijepo spojio kad bacim pogled na nebo: odjednom cijelo nebo pokriveno gustim, crnim oblacima! Do malo prije bilo je zgodnih "otvora" (neki kazu RUPE u nebu!  RUPA je ono sto ima DNO, a OTVOR nema dno!) na nebu i dobro se vidio Mjesec.

Ostavio sam opremo sat vremena vani nadajuci se nestanku oblaka. Dodjem nakon sat vremena, nebo je i dalje ruzno. Pocinjem stvari unositi unutra, nema smisla covjece! Ostade mi posljednja stvar da je unesem, kad ono - "otvori" na nebu! Rekao sam sebi: "Nemas srece veceras! Bit ce puno drugih prilika!" Da, morao sam sebi teske sugestije i utjehe nabaciti, jer JA SAM NABAVIO WEB KAMERU I SAD HOCU SNIMATI, A NEBU SE NECE  :P

Takav je zivot nas astronoma OPTICKIH TELSKOPA. Da sam RADIOASTRONOM, ne bio imao problema sa oblacima, no sigurno bi imao neke druge  :blink:

Ajd, POZDRAV SVIMA i stvarno VEDRO NEBO ZELIM!!!   :rolleyes: