• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Koji je teleskop bolji za poklon

Started by licesameseca, July 24, 2010, 04:50:41 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sale11472

Quote from: licesameseca on July 27, 2010, 12:43:41 pm
... ili možda još najbolje da se sačeka do sledeće Letenke, pa da tamo vidimo šta bi nam odgovaralo, u svakom slučaju hvala na predlozim,  sugestijama...


Eto nisam do sada hteo da se mešam u raspravu ali mislim da je ovo definitivno najbolji odgovor ;)
Inače ako se ne varm u tvom gradu postoji nekakvo asstronomsko društvo vredi se informisati organzuju li oni kakvo posmatranje teleskopom pa da bacite malo pogled, čisto da vidite kako to izgleda. Ne želim nikoga da odvratim od astronomije ali je vrlo indikativno da se na Letenki pokazuju dva tri  objekta pošto ostalo najčešće ne bude interesantno laicima naviklim na šarene slike iz magazina i sa interneta ....
U stvari pogledajte ovde* kako to odprilike izgleda u teleskopu pa ako ste za onda samo napred, pa će i saveti sa ovog foruma biti mnogo korisniji....





* Inače na Vedranovoj (Acheron) stranici ima još interesantnih skica pa pogledajte kako to izgleda u znatno većim teleskopima od onih o kojima se ovde priča
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Sekula

Cisto da podsetim da ovde ima i dalje par interesantnih oglasa u okviru astroberze gde se prodaju teleskopi i mislim da to moze da bude dosta dobra kupovina i nadasve isplativa, tako da ne bih nista da linkujem dodatno, malo napora samo. Ja licno ne vidim nista lose u tome da se uzme i dobar dvogled pre negoli da se uzme manji durbin ili teleskop. Ako se kupuje polovno moze se bolje proci novcano, svakako. I da naglasim, veliki teleskop ako niste u kuci sa dvoristem i to negde van gradske svetlosti, mislim da bez dodatne akcije sa kolima nema sanse da bude stalno upotrebljavan. Evo ja na primer, EQ6 glava u koferu, nogare posebno, napajanje, tubus 200/1000, kofer sa opremom, laptop, dodatni Maksutov, filter za Sunce - sve to vucem sa devetog sprata pod uslovom da lift radi i to najmanje iz tri puta jer lift je mali. Pa onda isto tako iz auta nazad.  A kupio sam i specijalna sklopiva kolica nosivosti do 90 kg.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Yagodinac

Bravo, pa ti nikog nisi obavestio šta si kupio...
;D ;D ;D

CyberianIce

Quote from: Sekula on July 27, 2010, 09:41:44 pm
EQ6 glava u koferu, nogare posebno, napajanje, tubus 200/1000, kofer sa opremom, laptop, dodatni Maksutov, filter za Sunce - sve to vucem sa devetog sprata pod uslovom da lift radi i to najmanje iz tri puta jer lift je mali. Pa onda isto tako iz auta nazad.  A kupio sam i specijalna sklopiva kolica nosivosti do 90 kg.


Reci mi druze gde ti zivis :D da ti odradim nesto od opreme dok se ti vozikas liftom gore-dole ;D
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Sekula

Quote from: Yagodinac on July 28, 2010, 10:10:48 am
Bravo, pa ti nikog nisi obavestio šta si kupio...
;D ;D ;D


Eto, ja bio skroman pa nisam nista hteo da posebno objavljujem na tu temu. Optiku vec dobro poznajes jer si vec slikao na takvom istom teleskopu. Pracenje je odlicno. Navrati ponovo u goste, sta da ti kazem!   :)
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Sekula

Quote from: CyberianIce on July 28, 2010, 08:58:34 pm
Quote from: Sekula on July 27, 2010, 09:41:44 pm
EQ6 glava u koferu, nogare posebno, napajanje, tubus 200/1000, kofer sa opremom, laptop, dodatni Maksutov, filter za Sunce - sve to vucem sa devetog sprata pod uslovom da lift radi i to najmanje iz tri puta jer lift je mali. Pa onda isto tako iz auta nazad.  A kupio sam i specijalna sklopiva kolica nosivosti do 90 kg.


Reci mi druze gde ti zivis :D da ti odradim nesto od opreme dok se ti vozikas liftom gore-dole ;D


E ja vec imam odradjenu proceduru, snesem tacno koliko mogu pa onda zakljucam odmah u auto i tako redom. Ne ostavljam nista ispred lifta za kasnije. Jedino ako hoces da dodjes da pomazes oko dodavanja natamo i naovamo. Naravno, podrazumeva se sve izmedju, nebo, zvezde, M-ovi, cevapi itd. ...   :)
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

CyberianIce

Quote from: Sekula on July 28, 2010, 11:21:11 pm
Quote from: CyberianIce on July 28, 2010, 08:58:34 pm
Quote from: Sekula on July 27, 2010, 09:41:44 pm
EQ6 glava u koferu, nogare posebno, napajanje, tubus 200/1000, kofer sa opremom, laptop, dodatni Maksutov, filter za Sunce - sve to vucem sa devetog sprata pod uslovom da lift radi i to najmanje iz tri puta jer lift je mali. Pa onda isto tako iz auta nazad.  A kupio sam i specijalna sklopiva kolica nosivosti do 90 kg.


Reci mi druze gde ti zivis :D da ti odradim nesto od opreme dok se ti vozikas liftom gore-dole ;D


E ja vec imam odradjenu proceduru, snesem tacno koliko mogu pa onda zakljucam odmah u auto i tako redom. Ne ostavljam nista ispred lifta za kasnije. Jedino ako hoces da dodjes da pomazes oko dodavanja natamo i naovamo. Naravno, podrazumeva se sve izmedju, nebo, zvezde, M-ovi, cevapi itd. ...   :)



Bih ja, drage volje, ali sramota me i da se pojavim negde u blizini pravog astronoma amatera sa onom mojom cevchicom :D
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Yagodinac

Juhu, ne moram ništa da nosim  ;D sem klope i pića...
Dogovorićemo se, narednih mesec dana sam u ludoj gužvi.

Sekula

Quote from: CyberianIce on July 29, 2010, 01:06:59 am
Quote from: Sekula on July 28, 2010, 11:21:11 pm
Quote from: CyberianIce on July 28, 2010, 08:58:34 pm
Quote from: Sekula on July 27, 2010, 09:41:44 pm
EQ6 glava u koferu, nogare posebno, napajanje, tubus 200/1000, kofer sa opremom, laptop, dodatni Maksutov, filter za Sunce - sve to vucem sa devetog sprata pod uslovom da lift radi i to najmanje iz tri puta jer lift je mali. Pa onda isto tako iz auta nazad.  A kupio sam i specijalna sklopiva kolica nosivosti do 90 kg.


Reci mi druze gde ti zivis :D da ti odradim nesto od opreme dok se ti vozikas liftom gore-dole ;D


E ja vec imam odradjenu proceduru, snesem tacno koliko mogu pa onda zakljucam odmah u auto i tako redom. Ne ostavljam nista ispred lifta za kasnije. Jedino ako hoces da dodjes da pomazes oko dodavanja natamo i naovamo. Naravno, podrazumeva se sve izmedju, nebo, zvezde, M-ovi, cevapi itd. ...   :)



Bih ja, drage volje, ali sramota me i da se pojavim negde u blizini pravog astronoma amatera sa onom mojom cevchicom :D


Nemoj sebe da podcenjujes samo zato sto trenutno nemas neku topchinu od teleskopa. Na istoku i Jugu Srbije jos uvek zivi ono malo stochara po planinama koji utvrdjivanje termina za odlazak u zimski bivak jos uvek nepogresivo odredjuju na osnovu vremena izlaska Vlasica (Plejada). Mogu ti reci da su oni mnogo vise astronomi amateri negoli mnogo mnogo ljudi koji imaju teleskop a sluzi im za ukrasavanje interijera. Naravno, ne prozivam nikoga odavde.

A sto se tvoje "cevchice" od instrumenta tiche, u rukama Mandusica Vuka svaka pushka bice ubojita.    ;D
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Sekula

Quote from: Yagodinac on July 29, 2010, 11:06:52 am
Juhu, ne moram ništa da nosim  ;D sem klope i pića...
Dogovorićemo se, narednih mesec dana sam u ludoj gužvi.


Pice mozes da doneses ako imas neku dobru podmitushu. Za klopu mozemo da organizujemo na licu mesta. Nadam se da nisi mislio da nosis konzerve i gotova jela?  :)
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Yagodinac

Konzerve, haaahah - nemoj da mi vređaš auto
;D ;D ;D
Podmitusha...hm... pizza ili piće?

Sekula

Quote from: Yagodinac on July 30, 2010, 07:50:26 pm
Konzerve, haaahah - nemoj da mi vređaš auto
;D ;D ;D
Podmitusha...hm... pizza ili piće?
Quote from: Yagodinac on July 30, 2010, 07:50:26 pm
Konzerve, haaahah - nemoj da mi vređaš auto
;D ;D ;D
Podmitusha...hm... pizza ili piće?


Ma samo ti dodji. Napravicemo sve sto treba na licu mesta. :)
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |