• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Obrnuta koma???

Started by vlaiv, August 10, 2015, 07:28:01 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vlaiv

Testirajuci Fokalni reduktor 0.5x napravio sam neke fotke M27 i primetio nesto jako cudno.

Racunao sam da ce mozda biti tragova kome po obodu jer fakticki snimam na F3 sa njutnom bez korektora,
ali sam pretpostavio da ce biti minimalni zbog velicine senzora.

Medjutim pojavilo se nesto sasvim neocekivano. Ako se ne varam, kod kome repici idu od centra, dok ovde na slici
repici idu ka centru. Moja pretpostavka je da ovo nije koma koja dolazi od teleskopa nego neka aberacija na samom reduktoru?
Mozda reduktor stoji preblizu senzoru? (nekih 20mm od senzora).

Ima li neko ideju o cemu se radi?
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Yagodinac

Jes malo obrnuta ta koma...  ;D
Ja mislim da je to zbog reduktora, reklo bi se da nije napravljen za newtonian. Jel to za SC/maxutov?

VaskoGM

Quote from: Yagodinac on August 10, 2015, 07:38:40 pm
Jes malo obrnuta ta koma...  ;D
Ja mislim da je to zbog reduktora, reklo bi se da nije napravljen za newtonian. Jel to za SC/maxutov?
Ako jeste za maksutov, moguce je da pravi taj efekat jer bi socivo reduktora bilo sfericno i ne bi se slagalo uz paraboličnu optiku...
Tako da moze lako da bude da jeste do toga na osnovu fotke.
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

vlaiv

Onaj najobicniji 1.25" gso fokalni reduktor 0.5x za vizuelno i za snimanje.

Mislim da nije reduktor ni za jedan poseban model teleskopa. Nego "genericki" za okulare.
Jedino sto kaze da nije preporucljivo da se koristi na okularima vece zize zbog vinjetinga, al ne kaze nista drugo.

Negde na netu na nekom forumu sam naleteo na to da je lik dobio isti taj sa okrenutim socivom u celiji.
Pa sam pomislio da je to mozda problem i sa mojim. Nakon snimanja kad sam video ove rezultate i pronasao
to negde na netu, prvo sam pomislio "Aha, okrenut u celiji", i onda sam probao da vidim jel celija moze lako
da se rastavi i ispostavilo se da moze. Nisam ga obrtao u celiji, nego samo malo kucnuo prstima ivicu celije
da se socivo namesti lepo unutra i zavrnuo nazad drzac u celiji.
Onda sam skontao da cu da iznesem mali refraktor (sw 102/500) na terasu
i da pogledam kako izgleda vizuelno u toku dana pogled sa reduktorom jer sam u tom threadu na netu
procitao da je bila primetna degradacija kvaliteta pogleda i u toku dana. Pa rekoh da testiram, pogledam
ovako, ako ne valja, obrnem socivo i pogledam jel bolje. Izneo refraktor uzeo 17mm plosl, navrnuo reduktor
ubacio - pogledao - rezultat: slika odlicna, cak nema ni preterane degradacije po rubu. Nikakav problem sa ostrinom.
I onda skontao da verovatno nije okrenut u celiji. Pa sad razmisljam sta bi moglo da bude.

Imam par ideja sta bi moglo da bude, al reko opet, bolje se konsultovati, mozda je neko naleteo na taj problem.

1. Obrnut u celiji (mada ja iz pogleda u toku dana nisam skontao da je to u pitanju).
2. Mozda nije bio dobro seo u celiji filtera, pa sam ga ja kad sam odsrafio i vrnuo nazad zapravo sredio poravnavanje.
3. Mozda distanca od senzora nije odgovarajuca - nesto sam premeravao tu sliku m27 sa aberacijom i onu drugu koju
sam radio bez reduktora - odnos velicine je x1.5 umesto x2 - sto bi znacilo da je reduktor preblizu.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

VaskoGM

U suštini, problem je naterati 200mm ogledalo da radi na f/3, mislim da je koma neizbezna na njutnu pod tim optickim parametrima.
Postoje astrografi koji na 200mm imaju f/3.9 ali su beskorisni bez koma korektora...

To sto se koma obrnula je verovatno posledica neodgovarajuceg odstojanja reduktora od senzora, ali nije problem na koju stranu ide koma nego je problem sto je ima...
Sigurno ce biti mnogo bolje kada pronadjes pravu razdaljinu reduktora od senzora.

Ako engleski nije problem, mislim da na ovom linku imas sve informacije i kalkulacije koje su ti potrebne da utvrdis pecizno pozicioniranje:
http://www.morrell.ws/index.php?option=com_content&view=article&id=49:focus-reducer-spacing&catid=7:best-practice&Itemid=42
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

vlaiv

Hm, odlican link!

Lepo kaze u tekstu (slobodan prevod) : "Ako distanca nije odgovarajuca, menja se stepen redukcije i nastaje koma" :D
Tekst je doduse o RC-ovima, al pretpostavljam da vaze ista pravila (ili bar slicna) - rc po dizajnu nema komu, znaci da
je ona posledica reduktora iskljucivo.

Nasao sam malo vise specifikacija o samom reduktoru. Kaze ovako: procenjena fokalna duzina 101-103mm.
Po formuli sa sajta a i tamo gde sam nasao specifikaciju sledi da je idealna udaljenost od senzora 51mm (ja sam radio na oko 20mm).
Takodje spominju da se dobijaju prihvatljivi rezultati na +/-10mm od idealne udaljenosti, preko 20mm vec postaje neupotrebljivo (sto
se vidi iz prilozenog).

Iako nemam neki ekstender za 1.25" mislim da sam smislio prirucno resenje za probu. Imam onaj GSO barlow x2 kojem se odvrce celija
na dnu i ima filter thread (da se sama celija sa socivom stavi na okular ili kameru - tada daje 1.5x uvecanje). Probacu da koristim taj
barlow sa zamenjenom celijom dole, na taj nacin cu imati dovoljno "lufta" da setam kameru napred - nazad jedno 10mm i trazim idealnu poziciju
bez kome.

Hvala na savetima i pomoci pri resavanju problema. Cim istestiram svoj ultra brzi astrograph na F/3 javljam rezultate :D
(imam u planu i jos brzi astrograph od f/2.5, al jos nisam testirao snimanje, u pitanju je kratki achromat 4" f/5, vizuelno
na saturnu na preko 100x CA je neprimetna - na momente se moze skontati al u sustini neprimetna, na mesecu na x50 i preko x50
vidljiva, ne znam kako ce izgledati snimanje tamnijih objekata sa njim, ostaje da se vidi).
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

kruska

svaki dizajn, parabolic, hyperbolic spheric, zahteva odgovarajuce I posebno korigovanje .
Ako si mislio da ces resiti problem velikog f  I manjeg prikupljanja svetlosti sa najprostijim fokal reduktorom ... perevario si se.
onda ne bi postojali  korektori poput wynne I ostalih...
vreme je za edukaciju na netu...

http://www.telescope-optics.net/reflecting.htm

vlaiv

Quote from: kruska on August 11, 2015, 04:22:13 pm
svaki dizajn, parabolic, hyperbolic spheric, zahteva odgovarajuce I posebno korigovanje .
Ako si mislio da ces resiti problem velikog f  I manjeg prikupljanja svetlosti sa najprostijim fokal reduktorom ... perevario si se.
onda ne bi postojali  korektori poput wynne I ostalih...
vreme je za edukaciju na netu...

http://www.telescope-optics.net/reflecting.htm



Nisam siguran da razumem. Nisam ni mislio da cu korigovati komu ovim reduktorom. Naprotiv, jasno mi je
da koriscenje reduktora na parabolicnom sistemu povecava uticaj kome, no buduci da koristim senzor malih
dimenzija, moje ocekivanje je bilo da ce koma koja nastane biti manja od uticaja seeing-a ili mozda malo veca
na samim rubovima. Na F/6 sa datom povrsinom cipa nema tragova kome na slikama. Ova koma koja je nastala
na datoj slici nije koma koja je indukovana parabolicnim ogledalom. Okrenuta je na pogresnu stranu i mnogo
je izrazenija nego sto bi trebalo da bude. Ova koma je kako smo utvrdili posledica nepravilnog koriscenja reduktora
- pozicionirao sam ga preblizu u odnosu na idealnu distancu za koju je projektovano socivo. Cim budem imao prilike
(mozda jos veceras) planiram da testiram reduktor na ispravnoj (projektovanoj) udaljenosti od senzora i tada ce
biti jasno koliko zapravo kome koja je posledica parabolicnog ogledala ima na senzoru dimenzija 1/3 inch kada
se koristi sa 200mm F/3 sistemom (F/6 sa fokalnim reduktorom x0.5)
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

kruska

ja sam svojevremeno svasta isprobao od slicne opreme, pa uostalom i to je faza ucenja
. uslikaj pa da vidimo 'spot diagram' i precizna tumacenja optickih aberacija primenjene opreme. mislim da sam nasao na netu sve o tvom setup-u pa da vidimo tvoje rezultate

vlaiv

Ah, avaj!

Uslikavanje ce da saceka dok ne nabavim extender za 1.25", probao sam onu kombinaciju sa barlow-om, al nazalost
fali mi sekunda in fokusa, problem je sto barlow ima onaj granicnik dokle moze da udje u fokuser, cak sam
i zamenio 1.25" deo sa refraktora (ima kracu tubu za okular, a na isti nacin se kaci na fokuser - onaj 2" deo), pomoglo
je malo al treba jos malo in fokusa.

No mislim da je teorija o distanci tacna, kada malo izvucem kameru osim sto se dodatno defokusira zvezda, senka fokusera i
sekundara pocinje da se izoblicuje (sto se vise odmice od magicnih 51mm to je gora slika).
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

haianxian41

Lepo uradjeno.Budi interes za astronomiju.
:-* :-* :-* :-*
_____________________________________________________________
Turbinas Dentales‎