• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

CCD cameras

Started by kruska, June 22, 2010, 10:58:28 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ljubo

Ima dobre karakteristike ta QHY8L. Velika prednost joj je (u odnosu na prethodnu verziju kamere) temperaturna regulacija (što znaci da se mogu koristiti dark frejmovi iz postojece baze u racunaru i tako ustedjeti dosta vremena pri samom snimanju). Svidja mi se i velicina i izgled (takodje korak napred u odnosu na prethodnika), dobro dodje za Hyperstar, ali 7,8 mikrona je mozda malo veliko za C8 na F/2 ?
Ono što je moglo biti bolje je QE, ali to je ipak u cjenovnom opsegu za kameru tog tipa.

Uporedi joj karakteristike (i cijenu!) s novom SBIG 8-megapikselnom kamerom, mozda je ova druga bolji izbor za tebe?

Laci

Da li u startu ići na kolor verziju ST-8300C ili na monohromnu ST-8300M pa dokupiti filtere? Ovde ne mislim na finansijski efekat.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Ljubo

Laci, odgovor je jednostavan. Ukoliko zelis samo lijepe kolor-slike u broadband podrucju, onda uzeti kolor verziju.
Ukoliko se, pak, planira još raditi i fotometrija, spektroskopija, i drugi projekti (traganje za ekstrasolarnim planetama; snimanje u uskopojasnom podrucju - tzv. narrowband filteri) te detaljnije snimanje objekata Suncevog sistema, onda je izbor monohromatska verzija.
Obratiti paznju da je ova druga i nešto osjetljivija na fotone od prve, zbog odsustva primjene Bayerovih matrica (koja je standardna kod kolor verzije).

Voditi racuna i o tome da su pikseli na SBIG-ovoj 8300-ci mali (5.4 microns), pa je optimalan teleskop za tu kameru onaj koji ima svjetlosnu jacinu od F/4 do F/7, i ziznu daljinu ne vecu od, otprilike, 1200 do 1300 mm.

Laci

Zahvaljujem Ljubo na jasnom odgovoru, pretpostavio sam da je ova kolor verzija kompaktnija u odnosu na monohromatsku ali nisam znao kako se proširuju mogućnosti rada ovim, inače, izuzetnim CCD kamerama.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

kruska

SBIG ST-8300  je jaci po ceni zbog vece pikselaze, p.s. ovo za velicinu piksela nisam ni razmatrao ali mi je jasno da je sve bitno u astrofotografiji, a treba doci do sbig distributera, qhy8L je ipak dostupnija u evropi
http://www.sbig.com/sbwhtmls/ST8300.htm