• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Celestron Telescope AC 70/900 Astromaster 70 EQ

Started by Luger, June 29, 2011, 11:11:50 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Luger

Pozdrrav svima,
iako vec nekoliko dana aktivno pratim ovaj forum,nikako da nadjem temu "Predstavi se" ili kako vec,pa bih se,ako Vam ne smeta,ovdje kratko predstavio.
Zivim u Zemunu,znaci aktivni sam pecaros, :) ne spavam bas nesto puno,hobi elektronika, pa rekoh da sebi nabacim jos malo zadovoljstva i tako...kupih ja danas teleskop iz naslova.Nisanio sam ustvari 114/900 EQ1 SkyWatcher,isao do TC-a,kad razocarenje...nisu vise tamo,zapravo nemaju vise predstavnistvo u BG.( ovo sa rezervom,rekao mi njihov prvi komsija).Na njihovom sajtu jos uvijek stoji da radnja postoji  :o
Onda sam otisao u Tehnomaniju,gledao,gledao i prelomio.
E,sad,htio sam da Vas pitam,da li bi bilo bolje da sam uzeo Celestrona 114/1000 takodje u Tehnomaniji?
Citao sam na ovom sajtu da je,s obzirom na duzinu tubusa i fokalne duzine ubaceno jos jedno socivo koje kvari ugodjaj,zato ga i nisam uzeo.Koliko sam se sa ovim ˝usrecio˝?
I da odgovorim na pitanje sta ce mi teleskop? Gledao bih sve na nebu sto se moze sa ovim teleskopom,mjesec,planete,neki M,sve to ako uspijem da nadjem,jer veze nemam sta sve gore ima :) Ali,ucim,ucim.

Yagodinac

Ne reče šta si prelomio, 114/900 ili...

Šalu na stranu, dobrodošao. Meni se iskreno čini da su ovo relativno male aperture, tj da nećeš nešto preterano videti od M objekata. S druge strane planete i Mesec trebalo bi da budu ok.
Razmisli o nekom polovnom a većem, 130 ili 150mm mogu da budu jeftiniji kao polovni.

Luger

Hvala Yagodinac i na dobrodoslici i na brzom odgovoru.Prelomio i uzeo Celestron 70/900 Astromaster 70 na CG2 montazi.Bas sam probao nesto sa terase,gledam neke zvijezde,nesto treperi :).Zapravo je nemoguce sa moje pozicije bilo sta vidjeti,mnogo svetla okolo,ali sam,ipak potrosio 2 sata kao 2 minuta.Ma,pretrazio sam dosta oglasa,uglavnom su stari,jedino sto sam nasao je Njutnov 150/1200 ali se nije uklapao u moj skromni budzet.Da,bilo je i nekoliko Optisana,ali to nisam uzimao u obzir.

Luger

Da li je pametno zameniti ovaj Astromaster 70/900 za Celestron 114/1000?Dok jos mogu,uradio bih to,ako kazete da je 114 bolji izbor.Kazem,citao sam o tom Jones-Bird socivu,svi ga pljuju,a ovaj 114 ga,definitivno,ima.Hvala!

kostur

ne uzimaj 114. Po mogucstvu uzmi 130, on nema jones-bird
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Luger

E,kud bas ja da donesem ovakvu vijest i to u prvom postu :-X Ali,to je iskustvo od juce,pa rekoh,mozda nekome ustedim put do tamo.I ja sam se iznervirao jer sam namjeravao da kupim 114/900 Skywatcher Newton.,pa na kraju zavrsih u Tehnomaniji.Ima li ko iskustva sa 114/1000 Celestron?

@kostur  Hvala,znam za njega,ali nema se.Sve sam denge spicio na more,pa sad glodjem koske.  >:( A i zena mi se nesto kiselo smeska  i za ovih bijednih 120e ;D

Da li 114 sa Jones-Bird vidi vise i bolje od ovoga sto sam pazario (Celestron AC 70/900 Astromaster 70 EQ)? Vjerovatno da vidi vise,ali da li je to i koliko vrijedno? Hvala!

Yagodinac

114/1000 iliti teleskop sa Jones korektorom je najveće smeće trenutno na tržištu. Ne reklamiram nijednog proizvođača ali ne znam šta bi momcima iz Celestrona da dozvole postojanje ovakvog... Ostaću pristojan. U stvari znam - profit! Ovako nešto kupuju isključivo ljudi koji ne znaju za mane ovakvog dizajna, a njih ima... Za razliku od prednosti kojih nema.

Da, Jones korektor ima veliku muku oko kolimacije (skoro neizvodljivo), ima hromatsku aberaciju (a razlog zašto je Njutn konstruisao reflektor je potpuno izbegavanje aberacije), gubi kvalitet slike na bilo kom uvećanju - u poređenju sa reflektorom bez tog korektora...
Jedina "prednost" bi bilo postizanje većih uvećanja, mada je to mač sa dve (tupe!) oštrice:

1) takav teleskop ima lošu sliku na tim većim uvećanjima, što zbog malog f broja ogledala, što zbog lošeg kvaliteta Jones korektora
2) apsurdno, ali nije cilj teleskopa što veće uvećanje već što više svetlosti. Ovi teleskopi ne mogu lako da postignu mala uvećanja jer imaju veće f odnose.

Zaključak: nisu bez razloga popljuvani sa svih strana. Ti teleskopi su čista prevara i postoje samo zato što su veoma loše optički odrađeni a koštaju skoro kao i ozbiljni teleskopi - tako da proizvođači na njima imaju lepu zaradu.

Quote from: Luger on June 30, 2011, 08:59:55 am
Da li je pametno zameniti ovaj Astromaster 70/900 za Celestron 114/1000?Dok jos mogu,uradio bih to,ako kazete da je 114 bolji izbor.Kazem,citao sam o tom Jones-Bird socivu,svi ga pljuju,a ovaj 114 ga,definitivno,ima.Hvala!


70/900 ne spada u research grade optiku, drugim rečima ok za Mesec, poneku planetu, Sunce (sa filterom/folijom!) i nizašta više. Reklo bi se početnički teleskop. Međutim, on je mnogo bolja kupovina od teleskopa sa Jones-Bird korektorom.

Luger

To sam htio da cujem,huuh...sad mi je lakse.Citajuci ovaj forum,donekle sam i sam tako zakljucio,ali sam kao apsolutni pocetnik htio da cujem misljenje Vas,iskusnijih vukova.
Drago mi je da ce mi ovaj barem posluziti za ono za sta,u praksi,sluzi i nadam se da nema tako krupne falinke kao ovaj 114/1000.Pa makar i gledao samo Mjesec.
Imam Tento 10X50,jako sam zadovoljan sa njim.Teleskop je trebao da bude mali upgrade,pa ce se dopunjavati njih dva.
Cim stignem da ozbiljnije probam ovaj teleskop,javicu se sa iskustvima,ali prvo moram da upoznam dio neba,jerbo...slaba vajda od pisanija :)

Hvala na odgovorima i Vedro nebo !

CyberianIce

Quote from: Yagodinac on June 30, 2011, 04:17:46 pm
70/900 ne spada u research grade optiku, drugim rečima ok za Mesec, poneku planetu, Sunce (sa filterom/folijom!) i nizašta više. Reklo bi se početnički teleskop. Međutim, on je mnogo bolja kupovina od teleskopa sa Jones-Bird korektorom.


Verovatno je dobar i za svetlije M-ove, M31, M81, M82, M13, M42, M45, itd...
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Yagodinac

Quote from: CyberianIce on June 30, 2011, 06:03:14 pm
Verovatno je dobar i za svetlije M-ove, M31, M81, M82, M13, M42, M45, itd...


Dobar? Dobar je svaki teleskop koji nam dopadne šaka...  ;D ;D Ali, da se spustimo na zemlju:
Površina objektiva tog (70/900) refraktora je 38.4cm2. Površina primara 114/900 je 102cm2, dakle skoro 3x više... E, za toliko će M-ovi biti bolji u tom istom teleskopu. A ako u računicu ubacimo 150/750 koji se nametnuo kao etalon kod nas (mislim da ovih teleskopa ima otprilike najviše na našim prostorima) onda je površina 176.6cm2.
To je razlika od pet puta u količini svetlosti. Drugim rečima, videćeš sjajnije M-ove npr na 30x uvećanja ali bez nekih spektakularnih detalja. A ako to isto pogledaš na 30x u 150-ici...

Ako izvodim računicu za veće teleskope bojim se da se svi ne smorimo...  :'(

CyberianIce

Ma razlika je ogromna, koliko u kolicini svetlosti - toliko u F broju... Sad tek vidim da je taj teleskop F/12.85. Znaci za planete i Mesec Ok... Ja sam sve vreme ziveo u ubedjenju da je to kinderscope kao i ovaj moj ali kod mene je ipak 90/800...
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Sinisa

Izvin'te što skrećem sa teme (valjda) ali da pitam,kolika je svetlosna moć mog teleskopa? (114/900 SW reflektor)
150/750 EQ3

sale11472


Hmm nije mi još palo na pamet da pogledam M31 kroz 70/900, verovatno što sam gledao M42 kroz njega ;)
Ako hožeš da gledaš M-objekte kroz takav teleskop obrati pažnju na globularna jata, i najsvetlije planetarne magline odnosno male a svetle objekte, zaboravi na galaksije (za njih koristi taj Tento dvogled)
Probaj da nađeš na netu knjigu Double Stars for Small Telescopes .....

Ima što šta što se može posmatrati tim teleskopom, nisu Mesec planete (obe interesantne) i par bledih sivih mrljica jedini objekti za posmatranje....

Naravno nadam se da si u tih para dana video ovu temu i proučio linkove iz nje to je solidno za početak (a bogami i dalje)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

CyberianIce

Ja sam geldao M31 i M42 kroz 50/600 pa mi zato cudno. Istina, ja sam samo zapazao te objekte ne mogu reci i posmatrao jer se od njih nije videlo bas mnogo.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Luger

@ Sale11472 ,prvo hvala sto si me uputio na temu 'Pomocna oprema za pocetnike...",.Da budem iskren,nisam je ranije citao.Sve je na jednom mjestu i procitao sam dosta,ali,ima jos dooosta.Za globularna jata i magline sam jako zelen,primljeno je k znanju,a i moci cu time malo da se pozabavim kad se odmaknem malo od grada.
A,sad da se pohvalim.Dok je bilo malo vedro,uspio sam da vidim Saturn,ne namjerno i ne ciljano.Jurio sam neku svijetlu tacku,jedva je ubo,(dzaba mi i Red dot i Stellarium i druge munje), kad ono...Saturn.Uh, srece,cijela familija se izredjala :) Sa okularom 10 bio je velicine graska plus prstenovi oko njega.SLika je bila vrlo cista,sto me je obradovalo,ali ipak nikakvih detalja.
Dok ne pogledam kroz nesto bolje,za sad sam zadovoljan.