• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Webcam

Started by cola, January 30, 2009, 11:45:33 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sale11472

Quote from: Ljubo on February 06, 2009, 07:00:30 pm
Ovdje nije vršeno poredjenje čipova, već šta se čime bolje snima!


Quote from: Opticar on February 06, 2009, 11:27:47 am
CMOSu nista ne fali. Cak sta vise, CMOS je bolji od CCD-a kada su u pitanju jeftiniji aparati.


Jeste malo izvučeno ali o tome pričam
Cola je pitao za Webcam a onda se krenulo na poređenje CCD i CMOS DSLR i web kamere itd itd  tj na mešanje b&ž
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Yagodinac

Quote from: Opticar on February 06, 2009, 11:27:47 am
Lepo uzmi 300D ili 350D za 200EUR i ima da pevas.


Ako ima za 200 odmah uzimam! Ipak polovni i po oglasima idu prilično više. Inače, kao što rekoh DSLR je cilj a dotad ne škodi igrati se jeftinijim stvarima

lajosk

Evo, imam ja jednu modifikovanu Philips ToUCam 840k( za duge ekspozicije ) sa adapterom 1.25 i IR/UV filterom.Planiram da kupim Orion StarShoot ili ALCCD5 za autoguiding ,tako da mi ova Filipsova više neće trebati.Inače radi perfektno ( RAW-mod ) Sama kamerica je 100 EU, sa Adapterom i IR/UV filterom 150 EU. : :

vmiro

Quote from: Yagodinac on February 05, 2009, 11:54:06 pm
Pardon, CMOS čip. Da je CCD ne bih je nikom dao

Koliko ja znam, QuickCam 4000 Pro i ima CCD senzor !?!?!

Yagodinac

Quickcam PRO da ali Quickcam 4000 for notebooks ima CMOS. To sam sa užasom shvatio par dana nakon kupovine i smesta poklonio ortaku da snima svoja privođenja. I on mi je vratio jer je po mraku neupotrebljiva zbog šuma i slabe osetljivosti a ja sam se, kao, čudio.

vmiro

Izgleda da i njemu treba neka osjetljiva astro kamera :)

Joza

Ja sam nabavio Philips SPC 900NC koja je nalednik ToUcam-a
ima CCD senzor Sony ICX098BQ i prema komentarima vrlo dobra je za ovu namenu.

Pre nešto više od pola godine je mogla da se nabavi kod naših prodavaca.

Na interneru se mogu naći i opisi modifikacije. Modifikacija za dugu ekspoziciju je jednostavna jer se skoro sva lemljenja izvode na konektoru i nema onih ultra preciznih sečenja i lemljenja.

Postoji i varijanta gde je elektronika za  dugu ekspoziciju napravljena na pločici koja se konektorima ubacuje u sredinu izmedju PCB-a kamere.
Tako da se neradi nikakav fizički zahvat na postojećoj elektronici.
vidi http://frank.r.larsen.homepage.dk/home.htm

Interesantna varijanta modifikacije je i na
http://www.bbayle.com/spc900nc/spc900nc.htm
gde su preostale slobodne kapije u integralnom kolu iskorišćene umesto prekidača za normalan mod / produžena eksozicija.
Šeme nema ali se iz slika vidi sve.

Modifikacija za AmpOf je već komplikovanija.


Ja svoju kameru upravo modifikujem, tako da o iskustvima sa njom ne mogu pisati.

Od modifikacija planiram da prebacim kameru u novo kuciste sa adapterom i da napravim dugu expoziciju.
razmisljam o hladjenu i ampOf modifikaciji.

Yagodinac

Može li sad da se nabavi neka (i koja?) webcam koja se lako modifikuje za deepsky? Toucam koliko znam je davno izašla iz proizvodnje i prodaje.
A ne kupuje mi se samo iz tih razloga EOS.

Joza

Ja sam Philips SPC 900NC kupio letos u PAKOM-u i mislim da se jos proizvodi.
Koliko vidim trenutno je nemaju, ali obrati im se verovatno je mogu nabaviti.
Ili idi u neku prodavnica racunarske opreme i vidi sa njima da li mogu da je nabave.
Cena je bila nesto manje od 100 Eur.

Yagodinac

Već sam pitao čiču iz Pakoma ali "ne može da mi pomogne". Jel zna neko na forumu neku od novijih kamera koje se (lako?) modifikuju? Po netu vršljaju stare kamere koje verovatno pale na vrlo malo luxa ali ih u prodaji nema bar 4-5 godina.

Ljubo

Novije web kamere se i nisu pokazale bog zna kako osjetljive za astro.
Ali ako okačiš oglas da tražiš neki model, vjerovatno ti se neko i javi, jer ima starijih modela kod domaćih vlasnika, a nekima sigurno nije preko potreban.

Inače, odličan prikaz stara versus nova (astro) web kamera je postavljen danas ovdje:

http://www.recenzije.astrobobo.net/kamere/toucam-pro-vs-dfk-21au04as.html

Hvala Bobo!

Bobo

Hvala Ljubo na poslanom linku :)

dUcA

philips SPC-900NC je jedini pravi naslednik toucam-a i po svoj prilici poslednji (mislim da philips vise nece praviti CCD kamerice)... ja nazalost nisam mogao da ga nadjem u srbiji (sada vec prosle godine), pa je kupljen u americi, preko ebay-a... dosta jednostavno se rasklapa (plasticna skoljka) i dolazi do chipa, a montaza za teleskop se lako ostvaruje sa custom-made 1.25" adapterom... isprobana je u standard modu, a sa RAW jos nisam imao prilike da eksperimentisem...

nego mene zanima sledeca stvar: da li je neko probao HD webcam u astro primeni? micro$oft ima par modela, od kojih sam neke vidjao i na nasem IT trzistu (NX-6000, VX-6000)... znam da su oni CMOS ustvari, ali rezolucija je krajnje interesantna, jer mogu da hvataju 2 mexapixela u 30fps (1080p)!?!