• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

samogradnja okulara

Started by milan, September 03, 2010, 10:49:30 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Yagodinac

Vidiš, Tomas Back je (dok je bio živ) koristio neke jako kompleksne programe i proračune u optici oko toga kako treba da izgledaju objektivi njegovih TMB teleskopa. Verovatno je napravio i pobacao gomilu takvih apohromata tripleta dok sve to ne ode u proizvodnju... ::)  A pre toga je debelo zurio u monitor i kompleksne proračune.
Dizajniranje teleskopa ili okulara je ipak malo teže, čak i ako praviš newtonian moraš da malo meriš i proračunavaš neke stvari. Napraviti okular u ATM fazonu može biti interesantno ali zaboravi da će taj okular biti kvalitetan - ipak to traži malo veću preciznost i izuzetnu toleranciju prilikom izrade optičkih površina. Widefield okulari ne moraju biti kompleksni i skupi ali će praviti svakojake distorzije osim ako ne koštaju bar 200-300 ili više e, tako da na njih zasad zaboravi.
Osnovne stvari o okularima koje astronom amater mora znati da recituje: http://www.recenzije.astrobobo.net/faq/faq-okulari
Neki primeri pravljenja okulara u ATM: http://www.scopemaking.net/hrv/atm.htm

Za svaki pojedinački konstrukcioni tip okulara možeš dalje da googlaš, recimo Ramsden, Plossl, itd.

milan

Dosta sam se zajebavao sa samogradnjom pa sam resio da kupim planetary okulare u teleskop centru.Neznam da li je bolji 4mm ili 6mm posto moj teleskop podrzi 228x uvrcanje a sa 4mm je uvecanje 225x.Ja bih uzeo njega ali me zanima i vase misljenje.
HARWIX panarett 8x30
254/1200 Draco Flex Dobsonian
Dvogled TS 10x50 Le

mravic

Nemoj kupovati ako gornja leća, znači onu kroz koju gledaš nije barem 7-8mm.  Ja sam imao jedan od 4mm gde je rupica bila 3mm. Nisam ga ni koristio jer je samo paćenje. Prodao sam ga budzašto.
Bolje kupi jedan od 10mm i barlow 2X i imaš onda imaš i 5mm. A barlow će ti koristiti i ubuduće...
Najbolji savet, prvo probaj šta ti odgovara a onda kupuj.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

milan

Mravic ja sam mislio na ove http://www.teleskop.rs/teleskop/okulari/planetary-okulari a ovde pise da je kod svih okulara socivo 20mm a izlazna pupila 16mm da li je ta izlazna pupila precnik te gornje rupice
HARWIX panarett 8x30
254/1200 Draco Flex Dobsonian
Dvogled TS 10x50 Le

gile.ms

Kao vlasnik SW 114/900 našao sam se u sličnoj dilemi kada su planete u pitanju...
e sad, uz teleskop si (kao i ja) dobio uslovno rečeno pristojan kelner 10mm i gotovo neupotrebljiv jednoelementni barlow 2x...

Po meni je bolje kupiti malo kvalitetniji barlow koji će sigurno lepo služiti kasnijie sa ozbiljnijim teleskopom,
a za okular sačekati neko okupljanje i ljubazno upitati vlasnike sličnih za probu :)

Imaj na umu da optimalno uvećanje teleskopa nije maksimalno već upola manje
Poptimalno = D[mm] = (u ovom slučaju) 114
=> optimalni okular bi bio 8mm (verovatno je 9mm bolja ideja - proveriće se ;))
tako da se meni čini da je kombinacija ovakvog okulara sa barlow 2x najbolje rešenje...

Pozdrav!
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

milan

Mislio sam na maxsimalno kvalitetno uvecanje i da li je 16mm kod ovog okulara rupica kroz koju gledam
HARWIX panarett 8x30
254/1200 Draco Flex Dobsonian
Dvogled TS 10x50 Le

Yagodinac

Quote from: milan on February 16, 2011, 01:36:14 pm
Mislio sam na maxsimalno kvalitetno uvecanje i da li je 16mm kod ovog okulara rupica kroz koju gledam



Tako je.

Quote from: milan on February 16, 2011, 07:30:22 am
Dosta sam se zajebavao sa samogradnjom pa sam resio da kupim planetary okulare u teleskop centru.Neznam da li je bolji 4mm ili 6mm posto moj teleskop podrzi 228x uvrcanje a sa 4mm je uvecanje 225x.Ja bih uzeo njega ali me zanima i vase misljenje.


Pravilo da je max upotrebljivo uvećanje 2x apertura u mm je po meni stavljeno zbog početnika. U suštini nema jasnog pravila: ako je atmosfera turbulentna džabe ti veća apertura. Takoreći onda je bolje da imaš što manji teleskop jer će kuvanje i treperenje manje biti izraženo. Ili ako teleskop nije ohlađen sve preko 100x je skroz ludo...
Međutim.
Taj 114/900 je teleskop sa malo većim f brojem. Drugim rečima i vredni Kinezi sa svojom (nepostojećom) kontrolom kvaliteta mogu da naprave nešto dobro. Skoro sam gledao Mesec kroz neki 114/900 i dao je prilično oštriju sliku na 180x od većeg 150/750. Zašto? Atmosfera je bila nestabilna a to se mnogo više oseti s porastom aperture. Sem toga, svaki 150/750 mora majstorski da se kolimira za planete dok 114/900 trpi veća odstupanja uz manju degradaciju slike.
Mada... Mislim da je sve preko 150-200x retko kad moguće zbog atmosfere. Bar je to moje neko iskustvo.

milan

Ja pricam kada je atmosfera normalna i nema puno vlage da li bi ja mogao lepo fokusirati na 225x i da li bi se videle one boje plava,crvena,zuta ili kako se to zove kosmicka aberacija na rubovima planeta koje cu ja gledati sa 4mm.
HARWIX panarett 8x30
254/1200 Draco Flex Dobsonian
Dvogled TS 10x50 Le

gilecais

Milane ne kosmicka aberacija nego KROMACKA!!!!!!!!!! :'(

Laci

Quote from: milan on February 24, 2011, 10:14:13 pm
...da li bi ja mogao lepo fokusirati na 225x...


Ova brojka 225X ti pedstavlja difrakcioni limit opreme i ništa više ;). Ovako velike vrednosti povećanja pre svega imaju praktičnu primenu u testiranju atmosferskih uslova, ohlađenosti teleskopskog tubusa kao i za test kvaliteta optike tvog teleskopa. Ovo znači da ćeš na ovakvim povećanjima pre svega posmatrati difrakcione diskove i vrtloge toplog vazduha u cevi tvoga teleskopa :-X.

Ako se želiš ozbiljnije baviti posmatračkim radom, gledaj da obogatiš svoju lepezu raspoloživih okulara tako da budeš u mogućnosti da se prilagodiš trenutnom stanju atmosfere i da ne budeš opterećen time koliko je povećanje tvog teleskopa pa makar ti se planete činile sasvim male :).
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

milan

Posto je 4mm veliko uvecanje a 6mm malo uzimam 5mm to je 180x kao 10 i barlow 2x samo sto cu imati mnogo kvalitetniju sliku(nadam se).
HARWIX panarett 8x30
254/1200 Draco Flex Dobsonian
Dvogled TS 10x50 Le

CyberianIce

Da li barlow proporcijalno smanjuje vidno polje?

Milsim ako se na uvecanje od 94x i FOV od 1 stepen nabode jos i 2x barlow, da li se onda dobije uvecanje od 188x sa FOV-om od 30 minuta?
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Yagodinac

Quote from: CyberianIce on February 25, 2011, 12:53:52 pm
Da li barlow proporcijalno smanjuje vidno polje?

Milsim ako se na uvecanje od 94x i FOV od 1 stepen nabode jos i 2x barlow, da li se onda dobije uvecanje od 188x sa FOV-om od 30 minuta?


Da, vidno polje se smanji za duplo uz barlow 2x. Prednost barlowa je što izlazna pupila ostane veća (tačnije ostane ista kao na okularu koji koristiš na 94x). FOV je kružić na nebu koji predstavlja tvoje vidno polje i zavisi od osobina teleskopa i okulara.

milan

Posto je 4mm veliko uvecanje a 6mm malo uzimam 5mm to je 180x kao 10 i barlow 2x samo sto cu imati mnogo kvalitetniju sliku(nadam se).

Izvinite pogresio sam umesto nove poruke zamenio sam prvu.
HARWIX panarett 8x30
254/1200 Draco Flex Dobsonian
Dvogled TS 10x50 Le