• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Jedna lepa fotografija

Started by sale11472, April 18, 2008, 03:37:45 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sale11472

Eh pokupio sam ovaj link na CN forumu


Fenomenalna fotografija Flagstafa u Arizoni koja ilustruje kako možemo da sačuvamo nebo od svetlosnog zagađenja. OK Flagstaf je relativno mali grad i izolovan i na povećoj nadmorskoj visini ali ipak....


BTW moram na ovom mestu da istaknem neslaganje sa velikim majstorom astrofotografije Bobom koji je na CN forumu izneo mišljenje da se radi o kompozitu pošto bi prednji plan bio razmrljan zbog praćenja. Naime kada sam uvećao fotografiju sasvim jasno se vidi da su zvezde blago razvučene pa bih rekao da ili im praćenje suckujue žestoko ili je ovo malo duža fotografija sa širokougaonim objektivom pa se zbog toga vidi greška u praćenju a bogami ima i koji sitan meteor ;)...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mravic

Ja nisam siguran, ali mislim da je Bobo u pravu i da je ovo ipak kompozicija od dve slike. Mislim da je ova dole , gde se vidi grad dosta kraca od ove zvezdane.
To sto ti vidis izduzene zvezde nije zbog pracenja, vec mozda sa krajeva gde objektiv pravi greske.
Bila je jedna slika Lucijana Blagonica, sada je ne mogu pronaci, sa 30sek ako se ne varam i to sa fich eye-om, i da vidis kako se vide izduzene zvezde. Ovo nije ni fisch eye, sto je verovatno jos duzi fokus objektiva i to bi moralo dobro da se primeti.
A kao sto kaze Bobo, ako pracenje ukljucis, onda bi ova slika grada i planina trebalo da bude mutna.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Bobo

Zvijezde nisu razvučene. Gledao si rubove fotografije koji često pokazuju grešku ako upotrebljavaš fotografske objektive na običnim fotoaparatima. U sredini su zvijezde ok. Pogledaj rađe rub planine kako je odrezan u odnosu na nebo. Naročito na desnoj strani - tamo gdje je oblak se vide oblici i siluete stabala, koji napraasno nestaju na dijelu gdje nema oblaka odnosno gdje se iza vide zvijezde. Rub je ravna crta, bez ikakvih nepravilnosti. Isto tako i na lijevoj strani, čak još i gore jer je lik zaboravio obrisati plavičastu naoblaku na nekim dijelovima.

sale11472

Hmm pa nisam mislio na rubove ako pogledaš i središnji deo fotografije videćeš da su zvezde sumnjivo izdužene na istu stranu baš kao kad snimaš sa nepokretnim objektivom na rubnim delovima je to i po par puta veće nego u centralnom delu slike a interesnatno je da na višim delovima ima manje tog izduženja ma baš kao što bih očekivao kad produžim ekspoziciju pa se dobije blag startrail no to i dalje ne znači da nije kompozit u pitanju ali bih rekao da je i u tom slučaju snimano istim objektivom tj neposredno snimljen jedan kadar pa onda drugi...

Eh a što se FishEye-a tiče pa on hvata popriličan deo neba ali i dalje na 30 s ne bi trebalo da se vidi neki jak startrail mislim po formuli    1000 / FL * (cos D) = EXP  (gde su D deklinacija, FL žižna daljina, i EXP vreme ekspozicije) dobijas da u deklinaciji 0 sa 28 mm možeš da ideš do 35s (oko Pola tj na 80 stepeni i puna 3 i po minuta) moj skromni pokušaj je dao zadovoljavajuće rezultate i sa nešo dužim vremenima a ovo mi konkretno deluje kao nekih 10-20% duže vreme od tog iz formule tj startrail mi tako deluje....


PS ovo je poslužilo samo da malo prozborimo o fotografiji pošto smo se o toj temi nešto ućutali u zadnje vreme ;)

Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

sale11472

He evo slike sa APOD-a  od prethodnog dana malo je rezolucija manja ali je slika zanimljiva i pored toga

http://apod.nasa.gov/apod/image/0804/skydelights_heden_big.jpg


Nego Bobo ona tvoje fotka Opservatorije u Tićan-u je interesantna, kolika je tamo bila dužina ekspozicije....

Eh moraću i ja malo da se bacim na startrail fotke (pošto će barndoor da bude završen na sveto nikad  ::) mada imaću sada oko uskrsa i 1. maja brdo slobodnih dana pa ko zna ;) )


E da ako neko zna dobro mesto gde se u BG'u može skenirati 35 mm film, a da se to ne radi na onim buđavim skenerima print mašina u foto radnjama dakle film skener, slobodno neka kaže neću mu ništa  ;D ;D ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mravic

Nemoj ti mnogo da se jedis sto smo kontrirali na tvoju proruku. To i dovodi do zanimljivosti jednog foruma. Sta bi mogli da komentarisemo kad bi svi bili jednoglasni.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Opticar

Elitephoto - staklenac. Imaju i studentski popust od 30%. Ako nisi student, a znas nekog ko jeste, neka odnese umesto tebe zajedno sa indexom i dobice karticu za ovu godinu. Trazi da budu jako oprezni sa filmom. Za sada su oni najbolji. Svi ostali su uzas.

Sto se tice fotografije da li ima informacija o expoziciji, bledni, opremi? Kako je uspeo da izvuce NA i ostale maglustine sa samo 30s pa cak i da je npr. 6400ISO?




Quote from: sale11472 on April 19, 2008, 11:15:23 am
E da ako neko zna dobro mesto gde se u BG'u može skenirati 35 mm film, a da se to ne radi na onim buđavim skenerima print mašina u foto radnjama dakle film skener, slobodno neka kaže neću mu ništa  ;D ;D ;D

Opticar

Auuu, pa tek sam sada uvideo da je u pitanju kompozit. Mnogo losa obrada. Nije cak ni koristio blur za ivice planine. Isuvise su ostre. Lepa fotka u svakom slucaju ali to je vec domen umetnosti, a ne astrofotografije jer nije u pitanju umece fotografa na terenu vec umece za kompjuterom. Nije to to sto se mene tice...

sale11472

Quote from: mravic on April 19, 2008, 03:23:34 pm
Nemoj ti mnogo da se jedis sto smo kontrirali na tvoju proruku. To i dovodi do zanimljivosti jednog foruma. Sta bi mogli da komentarisemo kad bi svi bili jednoglasni.



Ko se jedi  ???
Pa ja sam poruku i napisao iz "niskih pobuda" da malo popričamo o fotografiji o kojoj su se svi nešto ućutali  ;D
Mada iskreno i dalje sam ubeđen da mu praćenje nije najbolje tj da ima startraila u naznakama ono nije baš da se vide tragovi ali se zvezde izdužuju naravno ivice snimka su toliko katastrofalne da je taj efekat potpuno pokriven greškom objektiva (očigledno ga je koristo potpuno otvorene blende) a i šum je brrrh deluje mi ko print film na 1600 ASA pa pušten kroz NeatImage......
Nego ko što rekoh (a manje više ponavljam likove sa CN foruma) fotke deluju inspirativno da se i ja bacim na slikanje... šteta što nemam digitalni aparat pa da odma isprobam

Quote from: Opticar on April 19, 2008, 03:31:40 pm
Elitephoto - staklenac. Imaju i studentski popust od 30%.


Hmm pa proboa sam ja kod njih da skeniram doduše print film i nikako da se otmem utisku da na negativu nema toliko šuma, mada pošto sam zaboravio da uradim bar neki normalna snimak po danu i sam sam donekle kriv  ma na kraju ću da ispucam jedan slajd film da vidim kako će to da ide i jedan print film pa da nosim da vidim da li ću imati bolje skenove...tja mnogo je očekivati da odrade ovakve fotografije kako treba ipak im to nije redovna aktivnost.....

Eh da ne zaoravim prihvatam i sve vrste sugestija šta da im tražim kako da odskeniraju film ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mravic

Pozajmim ti ja digitalac na jedno mesec dana ako hoces. Imam koniku minoltu z10. Stoji mi pa ako si zainteresovan da platis post exspres...
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

sale11472

Primamljiva ponuda hmm dobro bi mi došlo da dokumentujem radove na ogledalu, test opremi ili postolju (jao ako mi odrade nešto u fabrici preko puta kako će to dobro da bude) .... valjda ću ogledalo da zavrđim za mesec dana ???

E sad mi nešto pade na pamet bi li se njime mogli slikati Fukogrami i Rončigrami čisto da mogu da dobijem ovako pomoć na daljinu  ???
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D