• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

dvogled za pocetnika

Started by petar, April 02, 2012, 05:54:36 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bosi72

Danas naletim na clanak u ovdasnjim novinama a u vezi je kupovine dvogleda i onoga sto sam napisao u prethodnom postu.

http://www.theage.com.au/technology/sci-tech/sky-of-the-beholder-20120424-1xjj9.html

Vedro nebo!

Mihael

       Ljudi, imam jedno pitanje za vas. Kada pominjete Mađarsku na koji grad mislite? Na Segedin, ili na Budimpeštu? Imam drugare koji poslovno dvonedeljno idu u Segedin, kao i nekog čija ćerka studira u Budimpešti, pa se relativno često ide. Pitaću ih sutra da li su raspoloženi da naprave mali detour da donesu štagod (znam da svaki put donesu sve i svašta po raznoraznim narudžbama), ali bi morao znati tačno prodavnicu.
       Ako imate neku informaciju, molim vas javite se pa da pomognemo čoveku da dođe konačno do dvogleda.


Mihael

       Tomato011 hvala, svaka čast na detaljnosti! Pričaću sa kolegama pa ću javiti kako stoje stvari!

petar


tomato011

May 06, 2012, 11:50:38 pm #95 Last Edit: May 07, 2012, 02:55:00 pm by mravic
Petre, a i svi ostali...

Bio sam juce u Big Bangu i vidim u vitrini Praktica dvoglede.

http://www.repromarket.rs/grupa.php?g=5&v=0&u=o

Zamolio sam ih da pogledam... tamo su malo skuplji nego kod uvoznika, sto je i razumljivo!

Dakle, dvogledi su najbolji na svetu... ili barem u Srbiji.

Zasto?

Pa slika je jednostavno odlicna!!! Jos ako se uzme u obzir da kod uvoznika jedva kostaju 30 eura, zaista vrede svakog dinara!!!

Slika je savrseno ostra od oboda kruga do drugog oboda. Rezolucija stakla je takva da se svaka dlaka na kosi zena koje su stajale direktno ispod sijalica, sjajila i raspoznavala. Kontrast je odlican, obzirom na lose svetlo, visoke tavanice koje difunduju svetlost odvratnih zivinih sijalica. Hromatske aberacije po obodima takodje nisam uspeo da vidim. Doduse, dvogledi zahtevaju neki mali oslonac, jer je povecanje solidno, pa nisam mogao sto posto da ocenim, ali ima dosta tackastog svetla i stakla i zaista bi se videlo da ima znatnijih aberacija! U svakom slucaju, gotovi su mi izbori, pa cu u utorak da svratim i da uzmem kod uvoznika jedan dvogled i tada cete dobiti ocene iza kojih stojim 101%!

Dakle, za gledanje crnaca u tunelu, nista vam bolje ne treba, potpisujem i stojim iza toga sa svojih 20 godina bavljenja fotografijom, video i slikom uopste!!! :D

Yagodinac

May 07, 2012, 02:56:37 pm #96 Last Edit: May 07, 2012, 03:07:45 pm by Yagodinac
Za 20g bavljenja fotografijom trebalo bi da znaš šta je multicoating i čemu služi; s tim da modeli od 30e nemaju taj multicoating. Prvi koji ima je 8x56 a on je 5 crvenih; ako je sve ostalo kako treba onda je to poprilično jeftino.
Razlika u transmisiji svetlosti i pojavi ghost efekta je nemerljiva.

Mihael

       Pitao sam kolege, trasa Budimpešta će biti retka, ćerka je završila školovanje tamo ove godine, ali Segedin i dalje dolazi u obzir.

tomato011

Quote from: Yagodinac on May 07, 2012, 02:56:37 pm
Za 20g bavljenja fotografijom trebalo bi da znaš šta je multicoating i čemu služi; s tim da modeli od 30e nemaju taj multicoating. Prvi koji ima je 8x56 a on je 5 crvenih; ako je sve ostalo kako treba onda je to poprilično jeftino.
Razlika u transmisiji svetlosti i pojavi ghost efekta je nemerljiva.


Prvo, drzao sam dvogled u ruci i imao je MC sloj. A takodje je dobro da se pre komentara upoznas sa specifikacijama na sajtu proizvodjaca :)

http://www.praktica.de/index.php?id=25&L=1

Koliko ja znam, danas vise ne postoji optika koja nije MC!
Jednostavno, ne pravi se, sem igracaka iz samousluga, a ovi dvogledi to svakako nisu!

Dakle, po specifikacijama sa sajta, SVI dvogledi su MC, kako sociva, tako i optika unutra!  ;D

Yagodinac

Na linku koji si naveo:

http://www.repromarket.rs/grupa.php?g=5&v=0&u=o

prvi koji ima naveden multicoating je 8x56 a taj je skoro duplo skuplji od navedenih falcona (5000 prema 3600).
Što se tiče multicoatinga, da, proizvođači jeftinijih vole da lažu. Ili da naprave samo coating (antirefleksione premaze) samo na nekim površinama; konkretno uvek će da premažu zadnju stranu da bi se videlo.
Inače značaj ovih premaza je u tome da od nekih 75% povećavaju transmisiju na npr 95%, tolika je razlika za najprostije sisteme. Što se tiče da se danas pravi isključivo multicoating optika, eh da je sreća da si u pravu. Ne bi onda Sigma objektivi krali po blendu - dve u odnosu na C/N  ;D
Da bi neka optika imala sve optičke površine premazane antirefleksionim materijama potrebno je da na dotičnom proizvodu stoji "fully multicoating". Ako su samo neke površine premazane a neke ne onda stoji "multicoating". A ako je samo jedna površina premazana to je "coating".

Nažalost, kod jeftinijih dvogleda prva stvar koja se kreše zarad što jeftinije proizvodnje je multicoating.

tomato011

Pa nije bas tako! Kakvih 75%!!!
Pa to bi znacilo da moji prozori koji nemaju MC reflektuju pola sunceve svetlosti, jel tako? :D A kad su cisti, gotovo da nema sanse da primetim da li su otvoreni ili zatvoreni :)
Refleksije jesu problem i MC sloj nije za bacanje, ali ipak tu ima i malo marketinga! :)

Razlika je u 4-7% u zavisnosti od vrste stakla. Ona jeste kumulativna kod veceg broja sociva, ali kao sto rekoh, ovi dvogledi imaju MC i zaista nemaju svetlosnih gubitaka, barem ovi sto sam juce kroz njih gledao!

Link sam naveo cisto zbog cena, na kojima treba da se cestita Repromarketu! Inace, karakteristike su uvek bile bolna tacka domacih distributera, ali zato je tu sajt proizvodjaca!

Teleskop.rs recimo ima i do 3x vece cene, kada su pojedini filteri u pitanju, pa sto ne okaciti link ka nekome ko ima vise nego fer cene???

Yagodinac

Quote from: tomato011 on May 08, 2012, 01:53:13 am
Razlika je u 4-7% u zavisnosti od vrste stakla.


Tako je; ako imaš više optičkih površina ta razlika se sabira. Pod predpostavkom da najprostiji dvogled ima po tri optička elementa (minimum) a svaki od njih po dve refraktivne/reflektujuće površine onda cifru koju si naveo pomnoži sa 6.
Evo ja ću: 6x4=24% manje svetlosti ako dvogled nema nikakve premaze.

E sad... Možda model koji si naveo ima svuda premaze (svih 6) ali to ti i ja ne možemo da znamo; nismo rasturili dvogled i gledali unutra. Jedino je sigurno da ima premaz spolja  ;D
Ukratko da se ne preganjamo oko manje bitnih stvari - ja sam skeptik prema vrhunskom kvalitetu proizvoda od 30e.

sale11472

Ne vidim šta je na linku za čestitanje, Repromarket prodaje jeftine kineske dvoglede koji su blago skuplji zato što nose natpis koga se mnogi sećaju iz nekih davnih vremena.
Inače ti Praktica dvogledi nisu ništa bolji od bilo kojih sličnih proizvoda tipa Norconia i slično.
Premazi na stranu, nijedan od Falcon ili Diana modela nema prizme od BaK4 stakla, tako da ih ja ne bih uzimao u razmatranje za astronomska posmatranja.
Takvi dvogledi kada se koriste po danu mogu da budu više nego solidni ali noću na zvezdanom nebu teško
Inače obično niko nema primedbi na moju staru Norconiu 10x50, svi se oduševljavaju kako je dobra slika itd itd.... sve dok ne probaju TS10x50LE ;D možeš da zamisliš kakva bi reakcija bila da probaju neki stvarno dobar dvogled ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

petar

Postoji mogucnost nabavke dvogleda iz Amerike na jesen,za sad bi dosao u obzir pomenuti Pentax,ima li jos neko nesto da mi preporuci priblizne cene.

Voyager

Ti k'o da kupuješ spejs šatl a ne dvogled  ;D
Prelomi već jednom, koji god da uzmeš svaki će imati neke prednosti i mane i vice versa  ;)