• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Dvogled, pocetnik i produktivno vece

Started by Voyager, January 03, 2012, 12:54:25 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Voyager

Oko 3h sinoc, nebo se bas lepo procistilo nad mojim gradom - bilo je i oblaka ali je visi deo horizonta bio poprilicno cist
Prvo sam uperio dvogled u pravcu istoka i video sjajnu narandzastu tacku - prvo sam mislio da je u pitanju Arcturus, ali detaljnijim pregledom Stellariuma ustanovio sam da je u pitanju Mars - video se odlicno i po sjaju je tek nesto zaostajao za Jupiterom koji je odmah pri prvom sumraku najsjajnija tacka na nebu, pored Meseca
Arcturus sam nasao nesto zapadnije od Marsa, manifestovao se kao bledozuta sjajna zvezda, a zatim sam se opet fokusirao na Mars ne bi li video Spicu i Saturn koji su bili jedan do drugog i nize na horizontu od Marsa i posle nesto trazenja nasao sam ih - bili su tacno iznad izmaglice na horizontu i gradske crkve  ;D, Saturn se sjajno video, mislim da sam cak nazreo nesto malo i od prstena, a Spica je bljestava zvezda sa belicasto-plavim sjajem koji se preliva na horizontu
Kako zivim u zgradi i na solidnoj visini imam prilicno dobar pogled na nebo, jedino sto me ogranicava je vidno polje pa sam ogranicen uglavnom na pravac istok-sever i nesto malo jugoistok, zapad mi se nalazi sa druge strane zgrade tako da nista od gledanja Vege u kasnim vecernjim satima

Oprema: BTC Albatros 10x50 i nesto dobre volje :D

Moj sledeci cilj je da uhvatim Uran i Neptun posto me planete najvise i zanimaju, nadam se da ce biti izvodljivo

Inace Stellarium mi je daleko prakticniji nego papirne mape i dosta laksi za snalazenje, pogotovu za pocetnika - kontam da je najbolje uzeti neki netbook ili tablet i to poneti sa sobom kada se ide u prirodu na posmatranje

E da - srecna Nova svima i sve najbolje!  :)

sale11472

Quote from: Voyager on January 03, 2012, 12:54:25 pm

Moj sledeci cilj je da uhvatim Uran i Neptun posto me planete najvise i zanimaju, nadam se da ce biti izvodljivo


Hmm u tvom dvogledu ćeš od njih videti jedva vidljive bledunjave tačkice, dvogled defintivno nije instrument za posmatranje planeta (pravi instrument za to je dobar refraktor velikog f-broja), a i i nače posmatranje planeta i nije nešto preterano uzbudljiva aktivnost, sem u slučaju Jupitara i Saturna (OK i Mars u vreme opozicije, mada ne znam koliko će biti zanimljiv ovog 5. marta)

Pravi cilj za takav dvogled su otvorena jata i asterizmi....

Quote from: Voyager on January 03, 2012, 12:54:25 pm
Inace Stellarium mi je daleko prakticniji nego papirne mape i dosta laksi za snalazenje, pogotovu za pocetnika - kontam da je najbolje uzeti neki netbook ili tablet i to poneti sa sobom kada se ide u prirodu na posmatranje


Eh vrlo interesantno zapažanje ali eto ja kao vlasnik netbook-a još od davnih dana (Asus 701) uptavo sam deinstalirao stellarium sa njega ;)
Kako god ti se sad činilo da ti je zgodnije koristiti program moj ti je savet da iskoritstiš dvogled kao alatku za učenje snalaženja na noćnom nebu upravo pomoću papirnih mapa. Stellariim je OK za planete ali kad nabaviš veći instrument mislim da će ti pri posmatranju više koristiti detaljne mape. Stellarium je IMHO fenomenalna alatka za pripremu posmatranja u toploj sobi ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

kostur

ja mislim da je venera sjajnija od jupitera. ona se vidi cak i preko dana, ali na mom refraktorcicu se ne moze posmatrati... jednostavno kao da je od duge. ne znam cak ni da li je aberacija u pitanju, zato sto nije samo oko ivica (ivice se ni ne vide). ocajan teleskop, ocajan fokuser, ocajni okulari. jednostavno ocaj...
post scriptum, znam da je tvoj dvogled bolji od mog refraktora, ali i ja sam posmatrao neptuna pre neko vece, od bake. nebo je relativno cisto, daleko cistije nego kod mene kuci, a i tada je bio samo plavicasta tacka. slazem se sa saletom, ovi mali instrumenti su bolji za ucenje neba.
post scriptum numero due xD, za pocetak promatraj sve, bez ikakvih programa. smrt su posmatranja tipa m42, kad se organizujes kuci i pregledas kako treba da izgleda. jednostavno padnes u ocajanje (ako imas dvogled ili neki optisancic kao sto ja imam).
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Voyager

Jos da dodam
Sa mojim dvogledom se moze relativno pristojno videti Orion nebula - obrisi se primecuju u vidu tanke izmaglice, posmatrao sam je pre koje vece
Inace, sa dvogledom je vidljiva samo kada je nebo BAS cisto - u protivnom nece se videti ama bas nista  :P